„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Vormsil ja Hiiumaal rannikult avastati ulatuslik reostus (0)
23. mai 2022

Alates 19. maist on avastatud Vormsi ja alates 22. maist Hiiumaa rannikutelt masuudile iseloomulikke reostuse tükikesi ning praeguseks on reostust avastatud Vormsi saare põhja- ja läänerannikul ligi 15 kilomeetri pikkusel lõigul ning samuti ümbritsevatelt laidudelt.

Hiiumaal on avastatud reostust samuti väikeste tükkidena kirde- ja põhjarannikul ligi 50 kilomeetri pikkusel lõigul. Reostus ei liigu veepinnal, vaid pinnalähedastes veekihtides ning selle allikat ei ole tuvastatud.

„Reostuse tuvastamise, koristamise ja tööde koordineerimisega on tegelenud Vormsi vald, Hiiumaa vald, keskkonnaamet, päästeamet ja kaasatud on politsei- ja piirivalveamet (PPA),“ selgitas Hiiu-Läänemaa päästepiirkonna juhataja Hannes Aasma.

Tegemist on väga õrna loodusega piirkonnaga, kus on kalade kudealad, lindude pesitusalad ehk väga õrn loodus. Väinameri, laiud ja veealad on looduskaitse alad.

Aasma rääkis, et vabatahtlike abiga on Vormsil puhastatud ligi viis kilomeetrit rannikut ning Hiiumaal alustatakse koristustöödega vabatahtlike abil täna õhtul.

„Modelleerimine näitab, et reostusallikas asub Vormist põhja pool, kuid veepinnal sellest mingeid jälgi pole. Oleme seda kontrollinud nii satelliidi seire, õhuvaatluste kui piirkonnas liikunud laevade vaatluste põhjal,“ ütles keskkonnaameti peadirektor Rainer Vakra. „Külmas vees väikesteks tompudeks muutunud masuut on randa uhutud merevee sügavamatest kihtidest, mitte pinnalt. Keskkonnale oleks kõige ohtlikum vedel masuut vee pinnal, tükkidena pole oht mereelustikule nii suur. Me ei ole ka seni leidnud masuudiga määrdunud linde. Siiski on oluline võimalikult palju masuuditükke kokku koguda,“ ütles Vakra.

Kuna rannikureostus on avastatud mitme omavalitsuse territooriumil, siis Lääne päästekeskus käivitab olukorra hindamiseks ja koostöö koordineerimiseks staabi juhtgrupi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.