„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Ukraina sõjapagulastele luuakse traumakoolitusprogramm, pakutakse esmast psühhosotsiaalset kriisiabi (0)
24. mai 2022
Foto Albert Truuväärt

Traumakoolitusprogrammi tulemusena on sõjapõgenikke abistavad isikud ja organisatsioonid teadlikud sõjatrauma mõjust inimese vaimsele tervisele, oskavad adekvaatselt hinnata ja reageerida erinevate traumareaktsioonidele ning pakkuda esmast psühhosotsiaalset kriisiabi.

Norra ja Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) kahepoolsete suhete fondi ühiskomitee poolt kinnitati heaks sotsiaalkindlustusameti projekt, mis keskendub Eestile tervikliku traumakoolitusprogrammi loomisele, pöörates erilist tähelepanu Ukraina sõjale ja selle pagulaskriisile. 

Eesti EMP ja Norra toetuste riikliku kontaktpunkti juhi Martin Karro sõnul on oluline leida vahendeid, et põgenike kriisi leevendamisele kaasa aidata. „Oli väga meeldiv kogeda, kuidas suutsime koostöös ministeeriumite ja EMP /Norra kolleegidega fondi reservidest kiiresti leida vahendid ja koostada sõjapõgenike toetamiseks vajaliku projekti. Suured tänud kõigile lisapingutuse eest. Väga tähtis on, et abivajajatega kokku puutuvad inimesed oleksid võimelised abi pakkuma pikaajaliselt ja ei põleks läbi,“ kommenteeris ta traumakoolitusprogrammi loomist.

Projekti raames luuakse täiendav koolitusmoodul, mille raames tõstetakse ohvriabi, partnerorganisatsioonide, vabatahtlike, kohalike omavalitsuste ja Ukraina kogukonna oskusi sõjatrauma ja trauma mõjude valdkonnas, et tagada tõhus ja laiapõhjaline abi sõjapõgenikele. Läbi laiema ringi teadlikkuse tõstmisele kasvab inimeste ring, kes oskavad sõjapõgenikke toetada nii oma teenuste pakkumisel kui ka kogukonnas laiemalt. 

Unustada ei tohi ka abipakkujaid. Abi osutajatele luuakse tugimeetmed – supervisioonid, kovisioonid, mentorlus jm vaimset tervis toetavad abimeetmed, et säilitada abistajate võimekus abi anda ning ennetada läbipõlemist. 

Projekt viiakse ellu perioodil mai 2022 – aprill 2023. Projekti eelarve on 100 000, mida rahastatakse Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismide toetusest. Projekti tegevused viib ellu Sotsiaalkindlustusamet. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.