„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Haabersti võõrnälkjate kogumiskonteinerid said sel hooajal arvestatava lisa (0)
25. mai 2022
Foto Haabersti LOV

Sel nädalal paigaldati Haabersti linnaossa kümme lusitaania teetigude ja mustpeanälkjate kogumiskonteinerit, et üheskoos kogukonnaga võidelda võimust võtvate võõrliikide vastu. Haabersti linnaosa võitlust võõrnälkjate populatsiooni vähendamiseks toetab rohkem kui 6000 euroga sel hooajal ka Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Haabersti linnaosavanem Oleg Siljanov sõnas, et koos kogukonna ja vabatahtlikega on Haabersti linnaosas lusitaania teetigudega peetud aktiivset võitlust mitu aastat.

„Linnaosa elanikud on avaldanud soovi võidelda lusitaania teetigudega ja palunud selles ettevõtmises linnaosavalitsuse abi,“ ütles linnaosavanem.

2020. aasta suvel paigaldaski linnaosavalitsus kõige probleemsemasse piirkonda kaks võõrnälkjate kogumiskonteinerit. „Algatus läks väga hästi tööle ning elanikud hakkasid enda poolt kokku kogutud nälkjaid konteineritesse viima. Ühte konteinerisse koguti kolme esimese nädalaga pool tonni lusitaania teetigusid,“ rääkis linnaosavanem.

Siljanov lisas, et  kuna Haabersti linnaosa territoorium on suur ja siin on palju eramaju koos aedadega, siis kaks konteinerit oli kogu linnaosa peale ilmselgelt liiga vähe.

„Sama tagasiside saime ka eelmisel suvel korraldatud rahvarohketelt teotalgutelt, mil elanikud hilisõhtutel andsid oma panuse ja aitasid avalikelt aladelt lusitaanlasi kokku korjata,“ ütles Siljanov ning lisas, et rahvarohked teotalgud ja elanike soov ning tahe panustada sai ajendiks otsida veel abi ja toetust lisaks ka mujalt. „Mul on siiralt hea meel, et Keskkonnainvesteeringute Keskus otsustas meid sel hooajal toetada ja nüüd on Haaberstis lausa kümme spetsiaalset kogumiskonteinerit,“ ütles linnaosavanem.

Keskkonnainvesteeringute Keskuse abiga on linnaosavalitsus soetanud kogumiskonteinerid ja paigaldanud need linnaosas piirkondadesse, kus esineb kõige rohkem võõrnälkjaid. „Kutsume elanikke üles aktiivselt lusitaania teetigusid kokku koguma ja konteineritesse tooma. Enne konteinerisse viskamist tuleb nälkjad panna korralikult suletud kilekotti. Klaas- või plastikanumaid konteinerisse panna ei tohi, sest konteineritest transpordib linnaosavalitsus nälkjad Tallinna Väikeloomade Krematooriumisse, kus nad põletatakse,“ selgitas Siljanov.

„Paraku ei saa lootma jääda lusitaania teetigude iseeneslikule taandumisele, kuna neil puuduvad looduslikud vaenlased. Samuti ei saa loota, et meie külmad talved sisserännanud võõrliigid  hävitaks. Selles võitluses on oluline igaühe panus ja seetõttu oleme püüdnud konteinerid võimalikult hajutada ja panna kohtadesse, kus nälkjaid on rohkem, et elanikel oleks hea võimalus need enda kodu lähedal ära viia,“ rääkis linnaosavanem. „Ma siiralt loodan, et projekti positiivne tulemus on eeskujuks teistele linnaosadele ja omavalitsustele, et neid innustada koos kogukonnaga võõrnälkjaid hävitama,“ lõpetas Siljanov.

Juhendi, kuidas võõrliike kohalikest eristada leiab keskkonnaameti veebilehelt https://keskkonnaamet.ee/elusloodus-looduskaitse/voorliigid/voornalkjad

Haabersti linnaosas asuvate kogumiskonteinerite asukohad on:

  1. Õismäe raba terviseraja parklas Vana-Rannamõisa teel
  2. Õismäe raba terviseraja parklas Vabaõhumuuseumi teel
  3. Sooranna tn 20 juures haljasalal
  4. Pikaliiva ja Kilde tänavate ristumiskohas
  5. Tiskre asumis, Hansu tänava juures haljasalal
  6. Vabaõhumuuseumi teel, Rocca al Mare kooli parkla ja Rocca al Mare promenaadi läheduses
  7. Soolahe bussipeatuse läheduses asuva infotahvli juures
  8. Landi bussipeatuses
  9. Astangu kergliiklustee ääres, juurdepääs Järveotsa tee 12 ja 14 vahelt
  10. Mustjõe-Veskimetsa asumis, Piibelehe ja Kõrgepinge tänavate ristumiskohas

Kaart, kuhu on märgitud konteinerite asukohad: https://bit.ly/3PE68MA

Konteinerid on mõeldud vaid lusitaania teetigude ja mustpeanälkjate jaoks ning seetõttu palutakse sinna muud prügi mitte visata. Konteinereid tühjendatakse 2 korda nädalas.

KIK finantseerib Haabersti linnaosa projekti abikõlblikke kulusid 6 388,60 euroga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.