„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Mihhail Kõlvart: Tallinna suurhaigla saab maa-aluse lisakorruse (0)
25. mai 2022

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on Tallinna haiglale lisakorruse rajamiseks põhimõtteline otsus vastu võetud ning projekteerimismeeskonnale on antud signaal projekteerida ka lisakorrus.

Samas nentis Kõlvart Tallinna linnavalitsuse pressikonverentsil, et linnal ei ole veel haigla lisakorruse rajamise osas riigi poolt selget vastust tulnud.

Lisakorruse ehitamiseks soovib Tallinn riigilt 50 miljonit eurot ning 100 miljoni eurot kogu Tallinna haigla projekti toetamiseks. Kui projekt läheb veel kallimaks, siis loodab linn, et lisakulud lähevad riigiga pooleks.

Linnapea avaldas lootust, et suurhaigla projekteerimise ajal võiks saabuda ka selgus riigipoolse finantseerimise osas. Samas rõhutas ta, et arvestades pingelist ajagraafikut pole aega otsustega venitada.

Kõlvarti sõnul tähendaks suurhaiglale lisakorruse ehitamine seda, et suudetakse luua ressurss ja võimalus, mida kusagil mujal Eestis praegu ei ole. “Võime seda nimetada varjendiks – võimalust, kus on ettevalmistatud nii energiaallikad kui hapnikuallikad ning olemas vajalik varustus selleks, et hädaolukorras luua täiendavaid voodikohti või siis üle viia haigla voodikohad alla,” selgitas linnapea, kes nentis, et viimased kriisid näitavad, et see vajadus võib tekkida iga hetk.

Kõlvart pöördus tänavu märtsis peaminister Kaja Kallase poole, kuna soovis, et lisaeelarvega suunataks täiendavalt 47,4 miljonit eurot Tallinna haiglale teise maa-aluse korruse projekteerimiseks ja rajamiseks, et luua Põhja-Eestisse kriisihaigla võimekus.

Meditsiiniteenused peavad olema tagatud ka eriolukorras

Tallinna linn tegi ettepaneku suurendada lisaeelarvega tervishoiu kriisivalmidust ja panustada täiendavalt haiglate toimepidevusse, et meditsiiniteenused oleksid tagatud ka eriolukorras. Lisakorrusega saaks haigla pinna, kuhu on võimalik kriisiolukorras, olgu selleks suurem tsiviilõnnetus, terrorirünnak või sõjategevus, paigutada patsiendid, eluliselt tähtsad ravi- ja diagnostikaseadmed ning jätkata haigla tööd.

Tavaolukorras oleks korrus kasutatav näiteks kolmanda astme intensiivravi ja operatsioonikeskuse koolituskeskusena, ligikaudu 4000 töötajaga haigla personali garderoobi pinnana, laopinnana, arhiivina, tehnoloogiliste reservpindadena või parklana.

Praeguste eesmärkide kohaselt on plaanis jõuda 2026. aasta suveks haigla ehitusega nii kaugele, et haigla tervikosale on võimalik alustada kasutusloa menetlust ja lõplik sissekolimine on planeeritud 2027. aastal. Suurhaigla rajamine koos vajaliku meditsiinitehnikaga läheb maksma vähemalt 520 miljonit eurot.

Juhinduda tuleb Euroopa Komisjoni poolt ette antud kontrollpunktidest

Kuna projekti rahastatakse osaliselt Euroopa Liidu taaskäivitamisrahastu toel, siis tuleb projekti realiseerimisel juhinduda Euroopa Komisjoni poolt ette antud kontrollpunktidest. Esimene neist, projekteerimislepingu sõlmimine, on praeguseks täidetud, teise tähisena peab hiljemalt 2023. aasta neljandas kvartalis sõlmima lepingud kaevetöödeks, vee- ja elektrivarustuse tagamiseks ning raudbetoonkonstruktsioonide tarnimiseks.

2024. aasta esimeses kvartalis tuleb allkirjastada haigla kompleksi ehitusleping. Neljanda olulise etapina peab 2024. aasta lõpuks olema 10 protsenti ehituslepingust täidetud. Viienda etapina peab 2025. aasta neljandas kvartalis olema täidetud 50 protsenti ehituslepingust.

Kuuenda teetähisena tuleb 2025. aasta teises kvartalis linnal sõlmida lepingud haigla tööks vajaliku sisseseade tarnimiseks pärast hoone valmimist. Seitsmendaks peab 2026. aasta teiseks kvartaliks saama ehitajalt tunnistuse ehitise valmimise kohta ning algatama kasutusloa menetluse.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.