„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
video Kaasaegsed avalikud tualetid sulavad keskkonnaga ühte, on soojad ja valged (0)
26. mai 2022

Linn loobub järk-järgult sinistest plastmass-tualettidest kõigi mugavustega WC-de kasuks, mida peaks 2026. aastaks linnas olema juba kolmandik. Linn kaalub ka nõuet, et välikohvikud avaks oma vetsud ka teistele inimestele peale klientide.

Mustamäelane Anne sõnul oleks uusi avalikke tualette vaja  just parkidesse. «Mina elan küll siinsamas Männi pargi lähedal, kuid siin käib ka päris palju rahvast mujalt,» märkis ta. «Tualetid võiksid arvestada ka laste vajadustega, näiteks võiks saada neis ka väikelapsi mähkida. Võiks olla ka mõni ruum beebide emadele, sest rinnalapsed tahavad ka süüa.»

Linlaste mure saab nüüd lähiajal leevendust. Abilinnapea Vladimir Svet ning keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg tutvustasid Männi pargis avalike tualettide rajamise kava.

Eelolevaks suveks tuleb Tallinna linnaruumi 107 avalikku tualetti, sealhulgas 11 täisautomaatset ja 11 konteinertüüpi tualetti, 7 randades asuvat sanitaarkonteinerit ja 78 suveks ajutiselt paigaldatud tualetti. Kõik uued täisautomaatsed tualetid on tasulised, kuna see aitab vähendada nende ebasihipärast kasutamist ja vandalismi. Teenusepakkuja võib tualeti kasutamise eest võtta tasu alates selle paigaldamisest kuni 2033. aasta lõpuni mitte enam kui 50 senti. Täisautomaatsed tualetid saavad peagi ka kaardimakse võimaluse.

«Tallinnlaste soovi näha linnaruumis rohkem avalikke tualette kinnitab ka kaasava eelarve hääletus, kus kahes linnaosas osutus populaarsemaks just uute tualettide rajamine haljasaladele,» rääkis Svet. 

Mustamäele Männi parki juba paigaldatud aastaringne konteinertualett on kindlasti senistega võrreldes kaasaegsem. Statsionaarses tualetis on valgustus ja radiaatorid, peeglid ja kätepesu võimalus. Halli puitkarkassiga  konteineris on meeste ja naiste tualettide vahel ka avaram invatualett, kus samuti olemas nii kraanikauss kui sobivas kõrguses peegel. Usteni viib maapinnalt mõnus puidust kaldtee. Varem asus samas kohas vähenõudlik ühekohaline plastmass WC.

Abilinnapea Vladimir Sveti sõnul soovib linn järk-järgult kogu linnas plastmassist kempsudest loobuda. «Neid pole väga mugav kasutada ja need pole ka nägusad,» ütles Svet. «Kui praegu on meil statsionaarseid tualette kolmandik, siis aastaks 2026 on eesmärk nende arvu suurendada kahe kolmandikuni.» 

Automaatne teenindus

Aastal 2026 peaks avalikus kasutuses olema vähemalt 34 täisautomaatset välitualetti, 11 konteinertüüpi tualetti, 8 sanitaarkonteinerit ja 29 suveks ajutiselt paigaldatud WC-d. Selline jaotus ei pruugi olla lõplik, sest elanike huve ja linna arengut arvestades võib avalike tualettide arv ja asukohad täieneda.  Nii näiteks võivad Sveti sõnul tekkida mõned ööpäevaringsedki tualetid. «Praegu on avalikud tualetid avatud valdavalt hommikul kella seitsmest õhtul kella üheteistkümneni,» ütles Svet, kelle sõnul saab ülevaate vetsude asukohtadest peagi leida linna veebilehelt.

Sulg tõdes, et selliste mugavate tualettide paigaldamisel tuleb hoolitseda veetrasside ja elektriühenduse eest. «Esimese asjana vaatame, kas ja millise maksumusega on võimalik kohale tuua kommunikatsioonid tualettide tarbeks ning palju võiks olla plaanitava tualeti kasutajaid,» rääkis Sulg. «Teiseks arvestame koostööd erafimadega, nii oleme saanud muuta nende paigaldatud WC linnaruumi osaks. Praegu on käimas hange selleks, et järgmisel neljal aastal tuua linnaruumi 34 täisautomaatset tualetti. Need peaksid asendama praegused 15 eri asukohas paiknevad tualetid. Selline leping on plaanitud sõlmida järgmiseks 21 aastaks. Linnal täisautomaatsete WC ülalpidamiseks kulutusi teha ei tule, nende töö ja viisaka väljanägemise eest hoolitseb lepingupartner, kes saab ka õiguse linna reklaami paigaldamiseks.»

Täisautomaatsetes tualettides on isepuhastuv pott ja põrand ning korra päevas vaatab hooldusfirma need üle.

Parkidesse jm enam kasutatavaisse kohtadesse saab paigaldada ka ühekohalisi konteinereid, mis kommunikatsioonidega ühendusi ei vaja. Konteinerites saab pesta käsi sooja veega ja neis on valgustus. «Paikades, kus tualette kasutataks veidi vähem, pole ka vaja aastaringselt töötavaid tualette rajada,» märkis ta. «Kui aga siiski praktika näitab vastupidist, on tulevikus neissegi kohtadesse võimalik püsivamad WC-d luua.»

Üle paarikümne invatualeti

Praegu on täisautomaatseid tualette veel suhteliselt vähe, kuid nende arvu suurendamiseks on hange linnal lõpusirgel. «Ajutisi tualette paigaldame väiksemaisse parkidesse ja randadesse soojemaks ajaks kuni oktoobrini,» rääkis Svet. «Ka ajutised tualetid saavad senistega võrreldes nägusamad.»
Mõistagi pole võimalik tualette kõikjale paigaldada, isegi ajutisi mitte. «Pöördusin ka linnaosavalitsuste poole, et nad paneks tänavakohviku pidajale kauplemisloa andmisel kohustuse lasta ka mitte-kliendid oma tualetti.  Eriti oluline on see vanalinnas. Raekoja platsi ju avaliku tualeti konteinerid ei paigalda! Samuti võiks selline teenus olla inimestele avatud ka näiteks linna noortekeskustes, raamatukogudes vt linnaasutuste suhtes, mis asuvad rahvarohketes kohtades. Paljudes paikades see nii juba toimibki.»

Sel suvel saab Tallinnas olema ka 21 invatualetti. Invatualetid on avarad, laia uksega ja neisse pääseb laudteed pidi. Need on ka nägusad, näiteks kokku nelja Pirita randa paigaldatud avaliku välitualeti seinu kaunistavad loodusmotiivid.
«Männimetsa kujutavad pildid sulanduvad ühte rannametsa loodusega,» ütles  linnaosavalitsuse linnamajanduse osakonna juhataja Mariana Simson.

Eesti liikumispuudega inimeste liidu tegevjuht Veiki Laani sõnul võiks avalikke invatualette olla linna peal tõesti rohkem. «Just õhtul või öösel linnas liikudes on probleem suur, sest asutused, toitlustus- ja kaubanduskeskused on suletud,» märkis ta.

Svet lisas, et erivajadusetega inimestele kättesaadavaid tualette vajatakse aina enam. «Lähiaastate eesmärk on, et kõik statsionaarsed tualetid ehk kokku kaks kolmandikku neist oleksid erivajadustega inimestele kättesaadavad,» märkis ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.