„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
video Tondi kooli peakokk Marina Kuusemets: mitmedki toidud on tulnud koolimenüüst hinnatõusu tõttu juba välja jätta (0)
26. mai 2022

Kui seni tuleb Tallinna munitsipaalkoolides koolilõuna valmistamisel hakkama saada 1 euro ja 34 sendiga õpialse kohta päevas, siis sügisest tõstab Tallinn koolilõuna päevamaksumuse 1 euro 56 sendi peale. Tallinna Tondi kooli peakokk Marina Kuusemets ütles, et linnapoolne koolilõuna lisatoetus on ainult teretulnud olukorras, kus mitmedki toidud on tulnud koolimenüüst hinnatõusu tõttu juba välja jätta.

“Ikka see aitab,” ütles Tallinna Tondi Kooli peakokk Marina Kuusemets. “Näiteks kala- ja lihatooted on tõusnud 75 protsenti, see tekitab päris palju piiranguid meile. Enne oleme püüdnud üks kord kuus anda lõhetükid meie lastele. Nüüd alates septembrikuust ei saa me seda pakkuda, läheme tagasi kalapulkadele vist,” lisas Kuusemets.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on linna rahaline olukord vaatamata erinevatele kriisidele stabiilne, mis võimaldabki lisaraha suunata erinevatesse valdkondadesse. Haridusvaldkonnast ongi olulisim koolilõuna toetus, milleks eraldab linn 30 miljonilisest lisaeelarvest ligi 750 000 eurot.

“Riigi poolt kehtestatud hind 1 euro per inimene ei ole tänaseks kindlasti adekvaatne,” nentis Kõlvart.  “Käesoleval aastal hinnad tõusevad väga kiiresti ja selleks et tagada koolilõuna kvaliteet, tuleb koolidele eraldada rohkem vahendeid. Loomulikult me ootame ka riigi poolt vastavat otsust nagu ka teised omavalitsused, aga juba ka praegu näeme vajadust ka linna poolt ressurssi suurendada ja täiendavaid vahendeid eraldada,” rääkis Tallinna linnapea. 

Hinnad tõusevad aga kõikjal riigis ja muret koolilõuna pärast tunnevad kõik omavalitsused. Eesti Linnade ja Valdade Liit on teinud riigile ka omapoolse pöördumise koolilõuna päevahinna tõstmiseks juba selle aasta riigi lisaeelarve raames, samas oodatakse ka, et aastaks 2023 katab riik koolilõuna maksumusest senise ühe euro asemel 1 euro 50 senti kuni 1 euro 80 senti õpilase kohta.

“12 miljonit kuskil oleks see täiendav kulu, mis oleks võrreldes praegusega. Läbirääkimised riigi poolega praegu käivad.  Tõenäoliselt kusagil septembris me saame vastused, kas see siis lendab või ei lenda,” lausus Eesti Linnade ja Valdade Liidu tegevdirektor Veikko Luhalaid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.