„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
videolugu Maarja Vaino: Eduard Vilde mõju meie kultuuriloos on erakordselt tähtis, tema pani Eesti rahva lugema (0)
27. mai 2022

“Eduard Vilde oli  ühiskondlikult väga tuntud inimene, tema sõnal oli kaalu.  Vilde kohta on öeldud ka seda, et tema pani Eesti rahva lugema. Tema mõju ja tähtsus tolleaegses ühiskonnas ja seetõttu ka meie kultuuriloos on erakordselt tähtis. Ja seda me muidugi oma püsiekspositsiooniga olemegi üritanud esile tuua,” rääkis Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino.

Eduard Vilde muuseumi uus püsiekspositsioon  “Igaüks tahab minust osa saada”  annab ülevaate armastatud kirjaniku  rollist 20. sajandi esimesel poolel. Näitus viib meid  tema elu ja loomingu juurde kahe suurema teema kaudu, millest esimeseks on Vilde kui  avaliku elu tegelane. 

“See avaliku elu tegelane on siis nii kirjanik, ühiskonnategelane, dramaturg kui ka diplomaat, sellepärast, et väga lühikese perioodi oma elust jõudis Vilde olla ka Eesti vabariigi esindaja Berliinis,” lisas Vaino.

Kuulus punane sokk

Ekspositsiooni  nimi on tsitaat ühest Vilde kirjast, kus ta kurdab, et kõik ootavad temalt midagi, olgu selleks  siis kaastöö, esinemine või külaliste vastu võtmine.  Näitusel saab  vaadata ka animeeritud lühifilmi Vilde elust, mis põhineb Romulus Tiituse karikatuuridel ja mille raamjutustajaks on Vilde kuulus punane sokk, kellele on oma hääle  laenanud Tõnu Oja.

Tallinna Kirjanduskeskuse hariduskuraator Mari Vapper  ütles, et see punane sokk on tegelikult muuseumis olnud juba pikka aega.  „See lugu ise oli seesugune, et sel ajal, kui Vilde elas Kopenhaagenis parajasti, siis  ühel hommikul märkas ta, et sokis on auk,“ rääkis ta. „Ta vahetas sokid ära ja kogemata siis ainult ühe soki, et ühte jalga tõmbas musta ja teise punase ja läks siis parki jalutama ja istus pargipingile. Seal üks väike tüdruk märkas seda, et onu nii ei kõlba, et teil on eri värvi sokid jalas ja siis Vildele kuidagi see detail  väga meeldis.  Kuna ta kirjutas parajasti näidendit “Pisuhänd”, siis ta ka Tiit Piibelehele, ühele sealsele tegelasele kirjutas eri värvi sokid jalga.”

Näituse teine teema keskendub  Vilde keerukale isiklikule elule

Vaino sõnul oli Vilde noore mehena oli üsna pöörane kuju. “Võib öelda, et tal oli tõeliselt metsik noorus,“ rääkis ta. „Kuid seda oli Vilde ka hilisemas elus, kui ta oli juba küps mees ja abielus.  Oli tal ju üks salasuhe, pikemat aega kestev,  mille all tema abikaasa Linda Vilde ju iseenesest päris palju kannatas. Ja ega ta ei jätnud ütlemata ka midagi, mis talle ei meeldinud. Ta oli tuntud ikkagi üsna terava sulega kriitikuna, nii kirjandus- ja kultuurivaldkonnas kui ka teatrivaldkonnas kui ka üldse ühiskondlikes küsimustes.  Ja on päris huvitav märkida, et Vildel lähedasi sõpru ei olnudki. Ta oligi selline väga suur individualist, kes  ajas oma asja ja ei kartnud tülli minna, ei kartnud oma arvamust avaldada. Ma arvan, et seetõttu ta on ka ikkagi selline tugev karakter meie kirjandusloos.”

Kehatemperatuur ja kummituslikud lood

Vaino sõnul on üks  huvitavamaid ja haruldasemaid eksponaate Vilde temperatuuri mõõtmise graafik. „Niisugune paberileht, kuhu arst on palunud tal siis teatud perioodi vältel märkida oma kehatemperatuuri. See, et niisugune asi on säilinud, on ikkagi üsna haruldane,” leidis Vaino.

Vilde muuseumi peamine väärtus seisneb  aga ajaloolises korteris, kus ta elas aastatel 1927- 1933. Tubades  ringi jalutades saab kogeda ehedat 1920. aastate hõngu ja imetleda originaalesemeid. Maja kannab endas palju mälestusi ning  kuuldavasti juhtub korteris aegajalt kummalisi vempe.

“Kuna Vilde  isikuna oli tõesti selline kirglik,  emotsionaalne ja  hästi temperamentne,  siis mul on tunne, et vahel ta kuskilt viskab mingeid vempe. Siin aeg-ajalt  juhtub küll asju. Asjad kuidagi lähevad lukku, lähevad katki,” rääkis Vapper.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.