„Kuues voor sanktsioone on vastu võetud ning me loobume Venemaa energiakandjatest esimesel võimalusel. Peame alustama tööd kohe järgmise sanktsioonide vooruga, sest me pole teinud piisavalt, kuni sõda Ukrainas kestab ning Ukraina pole võitnud ega pole sõlmitud õiglane rahu,“ sõnas peaminister Kaja Kallas Brüsselis Euroopa Ülemkogul.
Esmaspäeval ja teisipäeval Brüsselis peetud Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide kohtumisel jõuti kokkuleppele kuuendas sanktsioonide voorus, otsustati anda Ukrainale majandusabi ja arutati energiahindadega seonduvat. Samuti olid kõne all kaitse- ja julgeolekuküsimused ning toidujulgeolek, vahendab BNS.
Sanktsioone rakendatakse valdavale osale Venemaa nafta impordist kohe ning Euroopa Komisjoni hinnangul väheneb aasta lõpuks Vene nafta import Euroopa Liitu ligi 90%. Merepiirita riikidel on teatav üleminekuaeg, kuniks valmib vajalik taristu ja ühendused teiste E-Li riikidega tarnekindluse tagamiseks.
Samas lisas peaminister, et EL peab edasi töötama Venemaa gaasist loobumise nimel.
“Oleme võtnud endale eesmärgi loobuda Vene energiakandjatest esimesel võimalusel. Mida kiiremini seda teeme, seda kiiremini lõpeb ka Putini sõjamasinal kütus,” sõnas Kallas.
Euroopa Komisjoni kava REPowerEU kohaselt on eesmärk loobuda valdavas osas Venemaa energiakandjatest käesoleva aasta lõpuks, mitmekesistades tarnijaid koos LNG kasutamise võimekuse loomisega, kiirendades taastuvenergia kasutusele võtmist ning energiasäästumeetmete välja töötamisega.
Samuti rõhutas peaminister Kallas Brüsselis, et Ukrainale ei tohi rahu peale suruda.
“Ainult ukrainlased ise saavad öelda, millised on rahu tingimused. Sõja saab lõpetada Venemaa. Euroopa Liit jätkab Venemaa majanduslikku ja poliitilist survestamist ning isoleerimist, samuti Ukraina igakülgset aitamist. Selle juures on oluline anda Ukrainale ka võimalikult kiire ja selge lootus saada Euroopa Liidu kandidaatriigiks,” lisas Kallas.
EL jätkab Ukraina abistamist, sealhulgas täiendavalt üheksa miljardi euroga eelarve toetuseks ja humanitaarabiga. Lisaks otsustati, et tuleb leida võimalusi toetada liikmesriike täiendavalt sõjapõgenike vastuvõtmisel ning Ukrainat riigi ülesehitamisel.
Minu Arvamus
1. juuni 2022 11:22