"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
pidurdamine Reformierakond tegi perehüvitiste eelnõule 2000 muudatusettepanekut, Isamaa kinnitusel viib oravapartei Riigikogu vaikivasse ajastusse (1)
01. juuni 2022
Foto Scanpix

Reformierakonna riigikogu fraktsioon edastas sotsiaalkomisjonile umbes 2000 muudatusettepanekut perehüvitiste seadusele, et takistada selle seaduse vastu võtmist käesoleval istungjärgul.

“Me soovime peatada selle eelnõu kiirustades läbisurumise kolmel põhjusel. Esiteks tuleks laste ja perede parimal viisil aitamiseks pidada sisulist arutelu, nagu soovitas hiljuti Lastekaitse liit. Tuleb küsida, kas ja millist toetust indekseerida, kas saab paremini aidata üksikvanemaga peresid, kas osa toetustesse minev raha teeniks lapsi paremini teenustena,” ütles erakonna fraktsiooni juht Mart Võrklaev.

Võrklaev lisas, et Reformierakond soovib jätkuvalt arutada peretoetusi koos riigi teiste vajaduste ja võimalustega eelarvekõneluste raames. “Lapsed vajavad teenuseid, haridust, tervishoidu, tuge vaimsele tervisele. Kui me paneme kõik ressursi otsetoetuste tõstmise peale, siis sinna ei pruugi raha jääda,” selgitas Võrklaev. Ta lisas, et Reformierakond toetab hinnatõusu tõttu peretoetuste ülevaatamist, aga tuleb arvestada, et seda ei saa teha riigi kõigi teiste vajaduste arvelt.

“Kolmandaks me ei taha anda võimalust lõhkuda valitsus ja tuua 30 aasta kõige keerulisemas julgeolekuolukorras riigijuhtimise juurde tagasi EKRE,” sõnas Võrklaev. “Meie jaoks on arusaamatu, et koalitsioonipartner soovib opositsiooni häältega viia eelarvesse ligi 300 miljonit lisakulusid, aga eeldab, et valitsus jääb pärast seda samasuguseks. Ainus võimalus praeguse valitsusega jätkamiseks on, kui peretoetuste tõstmist arutatakse koos riigieelarvega.”

Ta sõnas, et tänaseks on ka sotsiaaldemokraadid aru saanud, et laste ja perede olukorra päriselt parandamisega pole eelnõul pistmist, vaid see on algatatud ainult valitsuse lõhkumiseks.

“Riigikogu töö pidurdamine on parlamendi vähemuse tööriist ja esmaspäevane hääletus näitas selgelt, et Reformierakond on selles küsimuses Riigikogus praegu vähemuses,” rääkis Võrklaev. “Ma väga loodan, et nii nagu oleme Riigikogu vähemuse õigusi obstruktsiooni teha austanud meie, teevad seda ka eelnõu algatajad. Reformierakonna soov on, et muudatusettepanekud saaksid sotsiaalkomisjonis ühekaupa läbi arutatud ja hääletatud ning jõuaksid suurde saali hääletamisele, nagu näeb ette Riigikogu kodu- ja töökorra seadus.”

Isamaa: Reformierakond viib Riigikogu vaikivasse ajastusse

Isamaa peasekretäri Priit Sibula sõnul tähendab Reformierakonna otsus esitada perehüvitiste seadusele 2000 muudatusettepanekut parlamendi töö halvamist ning Riigikogu viimist vaikivasse ajastusse.

„Tegemist on pretsedenditu olukorraga. Eesti on parlamentaarne riik. Nüüd on tekkinud aga olukord, kus peaministrierakonnale ei meeldi Riigikogu enamuse algatus ning seetõttu plaanitakse täielikult halvata parlamendi töö. Sisuliselt soovitakse kehtestada vaikiv ajastu“ rääkis Priit Sibul, kelle sõnul tuleb kindlasti leida lahendus, kuidas Riigikogu töövõime tagada ja perehüvitiste seadus vastu võtta.

„Eelnõu algatajad peavad nüüd ühiselt maha istuma. Peame leidma tekkinud olukorrale lahenduse. Tegemist on põhimõttelise küsimusega. Riigikogu peab ennast kehtestama ja lükkama tagasi peaministrierakonna katsed vaikiva ajastu kehtestamiseks,“ ütles ta.

Sibul avaldas ka lootust, et sotsiaaldemokraadid enda kolmapäeva hommikuse kannapöörde ümber vaataksid. „Sotsiaaldemokraadid on küll teatanud, et võtavad enda allkirjad eelnõult tagasi, kuid eelnõu hääletuse osas ei ole nad selget vastust andnud. Reformierakonna obstruktsiooni valguses võiksid sotsid enda seisukoha taaskord ümber vaadata.“

Sotsid:  Me ei toeta laste ärakasutamist valitsuse kukutamiseks

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus arutas tekkinud poliitilist kriisi ja otsustas võtta tagasi allkirjad lastetoetuste eelnõult.

“Viimastel päevadel oleme saanud kinnitust, et lastetoetuste eelnõu kattevarjus plaanivad Keskerakond, Isamaa ja EKRE kukutada valitsuse. Tänases julgeolekuolukorras on valitsuse lõhkumine ning selle asendamine uue koalitsiooniga Eestile ohtlik. Sotsiaaldemokraatlik Erakond sellist sammu ei toeta,” seisab sotside juhatuse avalduses.

Erakonna esimees Lauri Läänemets lisas, et sotsiaaldemokraatidele on laste heaolu olnud alati väga oluline. “Tõstsime lapsetoetusi mitmes valitsuskoalitsioonis ja loomulikult peame lastetoetuste tõusu oluliseks ka praeguse kiire hinnakasvu tingimustes. Oleme perede toimetuleku parandamiseks viimastel kuudel esitanud mitmeid ettepanekuid, sealhulgas üksikvanemate muutumatuna püsinud toetuse tõstmise, mis vajavad kiiret rakendamist,” rääkis ta. “Tänasel lastekaitsepäeval kutsume koostööle kõiki erakondi, kes soovivad parandada laste heaolu ja kaitsta Eesti peresid olukorras, kus aastane inflatsioon on ületanud 20 protsendi piiri. Kuid kindlasti ei lase me oma hääli valitsuse kukutamiseks kaaperdada.” 

Ühtlasi otsustas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus mitte toetada EKRE algatatud umbusaldusavaldust haridusminister Liina Kersnale. “Hangete rikkumise osas oleme väga kriitilised, eriti pole me rahul olukorraga, kus rahastuslepingud on ülikoolidega sõlmimata ning laste huvihariduse raha on vähendatud olukorras, kus Eestis on aegade üks kõrgemaid hinnatõuse. Kuna aga meil on põhjust uskuda, et Kersna umbusaldamine on seotud plaaniga moodustada Eesti julgeolekut kahjustav valitsus, me umbusaldamisega kaasa minna ei saa,” ütles Läänemets.

Jaanus Karilaid: sotsid on tegemas Reformierakonnaga koalitsiooni

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid ütles, et sotsiaaldemokraatide tegelik pale avaldus taaskord. “Suur entusiasm toetada perehüvitiste eelnõu on asendunud lihtlabase ja isiklikust kasust lähtuva poliitkombinatoorikaga,” rääkis ta. “Reformierakonna survel paindusid sotsid sedavõrd, et kaks päeva pärast Riigikogus toimunud poolthääletust otsustati loobuda oma panusest lastetoetusi tõstvale ja perede heaolu suurendavale eelnõule.”

Pere Sihtkapital SA tellimusel läbi viidud küsitlusest selgub, et 81% vastajate arvates peaks riik laste saamist ja kasvatamist rohkem toetama. Menetluses olevat eelnõu toetab aga 68% vastajatest ehk enam kui kaks kolmandikku. Toetajad olid ülekaalus sõltumata vastajate poliitilistest eelistustest. Näiteks Reformierakonna pooldajatest oli lastega perede suurema toetamisega päri 71% ja Keskerakonna toetajatest koguni 90%.

“Sotsid jätsid kasutamata võimaluse päriselt midagi ära teha. Eriti kurb, et see juhtus tänasel lastekaitsepäeval,” lausus Karilaid.

12. mail algatasid Isamaa, SDE, Keskerakonna ja EKRE fraktsioonide liikmed perehüvitiste seaduse muutmise seaduse, mis näeb ette tõsta esimese ja teise lapse lapsetoetus 100 euroni, kolme kuni kuuelapseliste perede lasterikka pere toetust 700 euroni ning seitsme ja enamalapseliste perede lasterikka pere toetust 900 euroni. Lisaks nähakse ette peretoetuse indekseerimine ja lasterikka pere toetuse järk-järguline vähenemine kuni pere noorima lapse täisealiseks saamiseni.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Riigikogu võimalus
1. juuni 2022 16:03
Kui valitsus laiali läheks, oleks tõeline demokraatia, kuigi ainult populaarsed ettepanekud läheksid läbi. Loomulikult on reformiaerakond demokraatiale vastu. Seda kutsub valitsuskriisiks vaid reformiaerakond ja meedia.