"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Juuni on jalgrattakuu - transpordiamet kutsub inimesi üles tegema oma igapäevasõidud jalgrattal (0)
02. juuni 2022
Scanpix

Transpordiamet kutsub jalgrattakuul juunis inimesi üles oma igapäevaseid sõite tegema jalgrattaga, kandma kiivrit nii jalgrattaga kui muu kergliikuriga sõites ning järgima liiklusreegleid.

“Kui töö ja muud asjaajamised ei võimalda kõiki sõite jalgrattal teha, siis soovitame igapäevaselt ette võtta vähemalt kuni viie kilomeetri pikkuseid sõite – lisanduv ajakulu pole suur, kuid samas säästame keskkonda, panustame tervislikesse eluviisidesse, oleme eeskujuks noortele, väldime raiskamist ja liigselt mugavaks muutumist,” soovitas Transpordiameti ennetustöö osakonna ekspert Marika Luik.

Jalgrattaga sõites on tema sõnul oluline pöörata tähelepanu ratturi turvalisusele. “Eestis on jalgratturikiivri kandmine kohustuslik alla 16-aastastele jalgratturitele ja kergliikurijuhtidele, kuid soovitame kanda kiivrit igas vanuses ratturil,” ütles Luik. Kandjale paras ja õigesti kinnitatud kiiver vähendab ratturil kukkumise või kokkupõrke korral peavigastusi. Luige kinnitusel on vanemlikku eeskuju ja oma tervist väärtustavale täiskasvanud inimesele kiivri kandmine väga soovitatav nii jalgrattal kui kergliikuriga (e-tõuks, elektrirula, tasakaaluliikur, monoratas) liigeldes.

Kiivrit kannab Transpordiameti 2021. aasta küsitluse järgi jalgrattaga sõites enamasti või sageli 25% täiskasvanutest ja 80% lastest. Liiklusseaduse nõudest hoolimata ei kanna kiivrit üldse 9% jalgrattaga sõitvatest lastest.

Jalgratturi osalusel liiklusõnnetusi juhtub enim asulates, kus liiklus on tihedam ja kiiresti muutuv. Statistika kohaselt toimus 2021. aastal 299 jalgratturi osalusel toimunud liiklusõnnetust, milles hukkus seitse ratturit (kõik täiskasvanud), neist kolm asulas ja neli asulavälisel teel. Hukkunud ratturitest kandis kiivrit vaid üks rattur. Käesoleva aasta viie kuu jooksul on toimunud jalgratturitega juba 55 liiklusõnnetust, milles on hukkunud kaks ja vigastada saanud 50 ratturit.

Statistikaameti andmeil on tööle liikumise osas säästlike liikumisviiside kasutamine jätkuvalt kerges langustrendis, eriti maapiirkondades. Vastavalt Transpordiameti korraldatud uuringu tulemustele sõidab jalgrattaga 54% täiskasvanutest ja 88% 6-14-aastastest lastest.

Jalgrattaga turvalise liiklemise edendamiseks otsustasid Eesti Jalgratturite Liit, #SõberSportima liikumisharrastuse kampaania MyPromise Europe, Politsei- ja Piirivalveamet ning Transpordiamet  üheskoos kuulutada juuni #JALGRATTAKUU’ks.

Jalgrattakuu raames kutsutakse kõiki üles valima oma igapäevaseks liikumiseks jalgratast ning tegema seda turvaliselt, kandes kiivrit ja järgides liiklusreegleid. Ühtlasi innustatakse kõiki jalgrattureid juunikuu jooksul oma sõpru, tuttavaid, pereliikmeid, töö- ja koolikaaslasi jalgrattaga sõitma.

Liitu sündmusega Facebookis JUUNI ON #JALGRATTAKUU

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.