"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Karilaid: Reformierakond ei suuda probleemidega sügavuti minna (0)
03. juuni 2022
Foto Ilja Matusihis

See, et Reformierakond kasutab peretoetuste eelnõu sisulise arutelu asemel obstruktsiooni, näitab nende nõrkust ja suutmatust sotsiaalmajanduslike probleemidega sügavuti minna, ütles Keskerakonna fraktsiooni juht Jaanus Karilaid. 

Tema sõnul kajastub lastetoetuste tõus Keskerakonna valimisprogrammis ja intensiivsemalt on erakond sellele keskendunud viimased poolteist kuud. “Riigimehelikud saadikud otsinuks seepeale poliitilist üksmeelt. Tänusõnad kõikidele, kes eelnõule allkirja panid , kuid reformierakondlased valisid teise tee. Keskerakonna fraktsioon jääb endale kindlaks ja on valmis sisutühjad muudatusettepanekud ükshaaval läbi hääletama. Millise hinnangu annavad säärasele tegutsemisele lastega pered, on juba omaette teema,” ütles Karilaid. 

“Tabavalt kirjeldas oma avalikus pöördumises paljulapseliste perede olukorda aasta ema, nelja last kasvatav Aage Õunap, kelle sõnul tuleb tihtipeale lahendada võrrand, kus piimarahast peab jaguma nii pudru keetmiseks kui ka lapse kooliekskursiooni eest tasumiseks. Kavandatav muudatus viiks lastetoetused uuele tasemele, näiteks üht last kasvatavale perele lisanduks aastas ligi 500 lisaeurot, ning üksikvanem saab praeguse 19 euro asemel 40 eurot kuus. See ei lahenda küll kõiki muresid, kuid pakub praeguses olukorras suuremat kindlustunnet. Kriitikute jutt, et mitut last kasvatavad pered üleöö rikastuvad, on aga lihtsalt pahatahtlik,” jätkas Karilaid. 

Lastetoetuste tõstmise kõrval tuleb Karilaiu sõnul kiiremas korras leida lahendus ka rekordeid püstitavatele kütusehindadele. “Keskerakond on valmis langetama aktsiisi Euroopa Liidu miinimummäärani. Nüüd tuleb sõnadest ka tegudeni jõuda. Bussifirmad, logistikaettevõtted, põllumehed ja loomulikult igapäevatoiminguteks autot kasutavad pered ei pea peadpööritavale hinnarallile vastu. Erimärgistatud diislikütuse aktsiisimäära suutsime pärast pikki vaidlusi alla tuua, sama peame tegema ka bensiini ja diisliga,” märkis Karilaid. 

“Enamik Euroopa Liidu riike on võtnud kasutusele erinevaid meetmeid, et oma elanikele hinnašoki tingimustes leevendust pakkuda. Inimestele abikäe ulatamist on pidanud oluliseks muuhulgas Soome, Rootsi, Saksamaa, Läti ja Poola. Asjatundjad prognoosivad, et hinnalagi ei ole veel käes ning 20-protsendiline inflatsioon võib meid saata terve suve. Meie sõjaprintsess aga vaikib,” lisas Karilaid. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.