"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
ÕUE LIIKUMA Eesti esimene rulluisupark õpetab uiskudel püsti jääma (0)
06. juuni 2022
Tallinna linnameedia

Lasnamäel Tondiraba pargis on avatud esimene spetsiaalne rulluisupark, kust saab laenutada retrohõngulisi, kahes paaris asuvate ratastega rulluiske.

Park töötab samas kohas, kus möödunud talvel sai esmakordselt uisutada. Uisu-
platsi esimest korda külastanud Ramona sõnul on see väga lahe paik. “See on uus koht ja siin on väga huvitav. Mulle meeldivad ka siin laenutatavad uisud,” märkis ta. “Olen muidu iluuisutaja ja rulluiskudega on minu meelest hoopis teistsugune tunne uisutada.”

Kümme aastat uisutamisega tegelenud Anete Amanda soovitab algajatel rulluisutajatel olla julge. “Kukkumise kartmine on uisutamise juures kõige hullem,” nentis ta ja lisas, et hakkab suvel ka ise pargis uisutamas käima, sest elab lähedal.
Lasnamäe linnaosa vanem Julianna Jurtšenko tõdes, et paljudes linnaosades on uisupargid olemas, kuid paraku pannakse need kevade saabudes kinni.

“Mõtlesime, et meil on siin Tondiraba pargis ainuke betoonist kattega uisuväljak, kus ehk saaks suveks midagi ägedat välja mõelda,” lausus ta. “Meie partner pakkus välja idee teha siia rulluisupark ja loomulikult olime sellega nõus. See toob meile külastajaid ka mujalt linnaosadest. Kuna see on ainuke ja Eestis esimene taoline park, siis võib tulla siia päris palju rahvast kokku.”

Laenutatavad uisud sobivad algajatele

Jurtšenko ütles, et hakkab ka ise platsil uisutamas käima, sest ta on suur rulluisufänn. Pargis laenutatavatel rulluiskudel ei asu rattad ühes reas, vaid paari kaupa kõrvuti, nagu Ameerika filmides nähtud rulluiskudel. “Kindlasti on sellised uisud ohutumad,” märkis Jurtšenko. “Mõtlesime, et oleks lahe, kui siin saaks uisutada selliste retrouiskudega. Samas võib igaüks kohale tulla ka oma rulluiskudega.”

Tondiraba uisuplatsil laenutatavad rulluisud sobivad uisuklubi Foxartistic juhataja Karin Uudevaldi hinnangul algajatele, sest nende tasakaalupind on suurem. “Need sobivad hästi kogupere ürituseks,” märkis ta. “Kui talvel mõni perekond mõtleb, et äkki lähme pühapäeval uisutama, siis samamoodi saab suvel nende rulluiskudega sõita, sest siin vanusele piiranguid ei ole.”

Uudevaldile meeldib platsi eriline miljöö. “Siia võid vabalt võtta sõbrad kaasa ja rulluisutamist lihtsalt proovida,” ütles ta. “Nii võid näha, kas sulle meeldib selle alaga üldse tegeleda.”

Talvised jääplatsid, mis suveks muutuvad rulluisuplatsiks, on Uudevaldi sõnul olnud Saksamaal kasutusel juba ammusest ajast. “Saksamaal olidki sellised klubid, mille nimed olid Eis- und Rollkunstlauf, ehk siis jää- ja rulluisuklubi. Siis oligi niiviisi – talvel inimesed iluuisutasid, aga suvel sul ju jääd ei olnud ja siis nad panid rulluisud jalga,” selgitas ta. “Ehk siis olidki nagu hübriidplatsid, kus suvel rullitasid ja talvel jääuisutasid.”

Uudevald avas Pealinnale Tondiraba pargis avataval rulluisupargil kasutatavate rulluiskude ajalugu. “Quad-rullid leiutati esimesena kuskil 1860,” ütles ta. ” Chicago Ameerikas oli üks kohtadest, kus siis avati rulluisuväljak ja sealt sai see populaarseks.”

Rulluiskude võidukäik sai alguse Ameerikast

Uudevaldi sõnul oli selliste uiskude kõrgaeg eelmise sajandi 20-50ndad, mil toimusid ka suured tiitlivõistlused. “Ja tegelikult oli USA kõrval Saksamaa see koht, kus sellega väga tugevalt neljakümnendatel juba alustati,” rääkis ta. “Siis tuli diskoajastu seitsmekümnendatel, see oli päris hiilgeaeg. Pärast seda hakkas asi ära vajuma, sest leiutati sellised inline-rullid (rulluisud, millel rattad kõik ühes reas – toim), mis läksid rohkem massidesse ja millega sai rohkem kiirust arendada. Kusagil uue aastatuhande alguses hakkas quad-uiskude populaarsus aga taas tõusma.”

Tänaseks on rull-iluuisutamine Ameerikast pigem välja liikunud ning kogub Uudevaldi kinnitusel populaarsust igal pool mujal maailmas. “Euroopas on kindlasti Itaalia väga kõva rull-iluuisutamise maa, ja mujal kõik need riigid, mis jäävad ekvaatorile lähemale,” mainis ta.

Eestisse jõudis rull-iluuisutamine Uudevaldi andmetel kusagil 1995. aasta paiku. “Iluuisutamise treener Külli Tammik sattus Ameerika Ühendriikides kokku rull-iluuisutamisega, sai sealt õppevideod ja rulluisud ja hakkas sellega Eestis tegelema,” rääkis ta. “Külli Tammik on see, kelle tõttu me Eestis tegeleme selle spordialaga. Tema lõi esimese klubi Vigurid. Viguritest tuli välja Rullstart, millest omakorda Rullest. Mina õppisin kunagi Rullestis sõitma, seejärel tegin oma klubi – Foxartistic.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.