"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Eesti on ennast eurotsoonist lahti sidunud (0)
06. juuni 2022
Foto: Scanpix

Eurostati inflatsiooninumbrites asus Eesti maikuus taas tipus, olles kasvatanud seda näitajat võrreldes aprilliga protsendi võrra ja jõudnud numbrini 20,1. Leedus ja Lätis on seis umbes sama jube, ehk vastavalt 18,5 ja 16,4. Tabeli teises otsas asusid näiteks Malta ja Prantsusmaa ligi kuue protsendiga, Soome näitaja on veidi üle seitsme.

Paneb hapult muigama, et Euroopa Keskpank (EKP) on seadnud uueks “sümmeetriliseks inflatsioonieesmärgiks” kaks protsenti “keskpikas plaanis”. EKP võib üldiselt seada mis eesmärke tahes ja soovida jõudmist kasvõi nulli – Eesti on oma inflatsiooninäitajaga euro kui rahaühiku tsoonist sisuliselt lahkunud. Ukrainas käiv sõda on Euroopa institutsioonide tähelepanu ilmselt täielikult endale tõmmanud.

Millegi muuga ei saa olla seletatav, miks pole kõlanud korralekutsuvaid avaldusi, et me midagi enda majanduspoliitikas ette võtaksime. Me järame ju kõigi suupooltega euro kui rahaühiku usaldusväärsust. Mäletatavasti oli üheks kriteeriumiks euro käibele lubamisel hindade stabiilsuse kriteerium. Meie hinnakasvu taga asub mõistagi peamiselt ja ennekõike juba eelmisel sügisel alanud pidurdamatu elektrihinna tõus.

Nüüdseks tasume elektri eest kordades rohkem kui Rootsi või Soome elanikud. Mais näiteks ühel päeval 4,4 korda rohkem. Inflatsioon ise üle ei lähe – see pole kevadine nohu, vaid väga raskekujuline vähkkasvaja meie ühiskonna organismis. Seda tuleks kiiresti opereerima asuda.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.