"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Hambaravihüvitise võiks muuta astmeliseks (0)
06. juuni 2022
Foto: Scanpix / foto on illustratiivne

Eesti täiskasvate suutervise uuring näitab, et eestlased küll teavad selle kehvusest, kuid regulaarselt külastavad hambaarsti ja kasutavad selleks haigekassa hüvitist vähem kui pooled uuringus osalenutest. Samas selgus, et ka inimesed ise hindavad oma suu tervist kehvemapoolseks – üle kolmandiku peab seda pigem halvaks või väga halvaks. Ligi 40% arvas, et neil on kindlasti praegu vajadus hambaravi järele.

Ligi 40% märkis hambakontrolli vältimise peamise põhjusena, et selleks puudub vajadus. Teiste põhjustena toodi välja rahapuudus ja kartus hambaarstide ees. Tasub meenutada, et nõnda nagu selgus riigikontrolli eelmisel sügisel avaldatud auditist, ei täida hambaravihüvitis oma eesmärki. Kui see enam kui neli aastat tagasi juurutati, pidas valitsus oluliseks julgustada inimesi minema esimesele visiidile, ja toetus pidi üldse motiveerima inimesi hammaste eest rohkem hoolt kandma. Tegelikkus on kujunenud selliseks, et hüvitist kasutavad rohkem kõrgemapalgalised. Keskmiselt 95% toimetulekutoetuse saajatest ei käinud toetuse saamise ajal hambaarsti juures.

Üldjuhul on täiskasvanud ravikindlustatud patsiendi hambaravihüvitise suurus 40 eurot aastas. Kõrgema sissetulekuga inimestele, kes seda hüvitist valdavalt kasutavad, on aga tegemist pigem marginaalse summaga. Kesisemal järjel olijaid see samas oluliselt ei aita, sest hambaravi on niivõrd kallis. Seega võiks hüvituse suuruse ikkagi vastavalt inimeste sissetulekule ära astmestada. Üksikvanemate, üliõpilaste, pensionäride jt puhul summat märgatavalt suurendada ja kõrgema sissetuleku puhul lõpetada hüvitamine ära. Tõsi, pensionäridel, lapseootel naistel ja mõnedel teistel rühmadel on summa praegugi 85 eurot aastas, kuid jõukama elanikkonna ilmajätmise arvelt võiks sedagi tõsta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.