"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Kelmid moosisid ohvrit telefoni teel kaheksa tundi ja said saagiks üle 9000 euro (0)
06. juuni 2022
Foto Pixabay

Põhja prefektuur alustas kelmuse tunnustel neli kriminaalmenetlust. Ühes juhtumis veensid helistajad ohvrit telefoni teel kokku kaheksa tundi ja said lõpuks saagiks üle 9000 euro.

Reedel pöördus politsei poole 31-aastane mees, kellele helistas väidetavalt Google assistent põhjusel, et mehe postkastis on häkkerid. Ka küsis helistaja ega mehel ei ole galeriis dokumentide pilte, sest seda võivad häkkerid kasutada pankades teataja tuvastamiseks.

Lisaks helistati väidetavalt SEB pangast ja öeldi, et mehe nimele on tahetud laenu võtta erinevatest finantsasutustest. Kõned kestsid kokku kaheksa tundi ja selle aja jooksul suunati mehe kõned teisele numbrile. Lisaks pidi ta alla laadima enda telefoni Aweray Remote (AweSun) programmi ja kinnitama kõik tehingud PIN-koodidega.

Lisaks helistati mehele telefoninumbrilt, mille kirje oli „Ida Prefectuur“. Kõnes räägiti, et seoses Ukraina sõjaga on Vene häkkerid hoogustunud. Järgmise päeva hommikul helistati mehele uuesti ja teataja kinnitas taas PIN koodide abil tehingud. Mees hakkas kahtlustama ja helistas oma kodupanka, kus sai teada, et tegemist oli kelmidega, kes on tema nimele laene võtnud. Kokku tekitati mehele 9320 euro suurune kahju.

Reedel pöördus politseisse 50-aastane naine, kes reageeris Facebookis Coop Panga reklaamile, kuhu tuli sisestada isikukood ja telefoninumber. Seejärel helistati väidetavalt Coop Pangast ja Luminor pangast ning teavitati kahtlastest tehingutest pangakontol, mille peatamiseks paluti naisel edastada internetipanga kasutajatunnus, foto ID-kaardist ning kinnitada tehinguid Smart-ID abil, mida naine ka vastavalt juhistele tegi. Kelmuse tõttu kaotas naine 4700 eurot.

Reedel pöördus politseisse ka 51-aastane mees, kellele oli kelmusega tekitatud 6409 euro ulatuses kahju. Talle helistas väidetav Swedbanki töötaja ja teavitas kahtlastest tehingutest pangakontol, mille blokeerimiseks paluti edastada isikukood ning kinnitada tehinguid Smart-ID abil. 

Samuti alustas politsei reedel kriminaalmenetlust selles, et naisega võttis Instagramis ühendust mees, kes soovis naisele temaga suhtlemise eest maksta. Peale nädalat suhtlust saadeti naisele PayPal väljavõtteid, mille kohaselt pidi naise arvele laekuma 8000 dollarit. Raha saamiseks pidi naine kandma 750 eurot Mercuryo rahavahenduslehele. Peale ülekande sooritamist ei saanud naine lubatud raha.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.