"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
tule liikuma! Koolistaadionid ootavad linnarahvast taas sportima (2)
06. juuni 2022
Albert Truuväärt

“Noortel ja vanadel peab olema koht, mis nakataks neid tervise ja liikumise pisikuga,” lausus igal suvel koolistaadionit rahvale avav Pelgulinna gümnaasiumi direktor Tõnu Piibur.

13. juunist avatakse Tallinnas rahvale sportimiseks 14 koolistaadionit, igas linnaosas vähemalt üks. Mustamäel elav Edvard peab Kadaka staadionil korda, kuid vabal ajal käib ka ise seal sportimas. “Mina käin 32. keskkooli staadionil, see on mu maja juures, mängin seal jalkat ja jooksen,” rääkis ta. “Saaks ehk teha veel staadioneid lahti, aga neid on raske kontrollida. Meil siin peab kogu aeg jälgima, mis inimesed teevad, mõned näiteks tahavad korvpallimängu kõrvale õlut juua, aga seda ei tohi.”

Kasutajad hoiavad ka ise silma peal

Eelmisel aastal esimest korda katsetatud lahendus sai kohe väga populaarseks ning sel korral on asi suuremalt ette võetud. Vabas õhus sportida saavad kõik huvilised iga päev kella 8-21, v. a riigipühadel või juhul, kui staadion on välja renditud organiseeritud treeninguteks.

“Eelmisel aastal oli kümme staadionit avatud ja rahvas võttis selle väga hästi vastu,” ütles linna haridusameti noorsootöö osakonna juhataja Marko Ool. “Elanikud leidsid, et projekt on vajalik. Kuna staadionid olid aktiivses kasutuses, otsustasime edasi minna ja isegi laiendasime rahvale kasutada antavate staadionite hulka.”

Pelgulinna gümnaasiumi koolistaadion ja teised spordirajatised on kooli direktori Piiburi sõnul olnud kogukonnale vabaks kasutamiseks aastast 1961, seega juba üle 60 aasta. “Elanikud kasutavad seda kohta täiesti mõistlikult, peetakse korda ja saadakse sõbralikult hakkama,” lausus ta. “Loomulikult on neid, kes viskavad prahti maha ja sodivad, aga eks me siis jõudumööda püüame korras hoida. Üldjuhul hoiavad inimesed pideva sportimise lisaväärtusena ka rajatisel naabrivalve korras pilku peal.”

Piibur lisas, et Pelgulinna gümnaasiumi koolistaadion ootab nii suuri kui ka väikesi. “Ootame ja loodame, et noortel ja vanadel oleks üks koht, mis nakataks neid tervise ja liikumise pisikuga,” lausus ta.
Peamiseks takistuseks on seni olnud turvalisuse tagamine ja kord. Nüüd on Tallinna linn need kulud avatud koolistaadionitel enda kanda võtnud.

Kunstigümnaasiumi direktor Mari-Liis Sults ütles, et lisaks nende staadionile on linlastele kasutada ka eri spordiatraktsioonid. “Meil on tavaliselt kooli territooriumil rahva kasutada olnud ka ronimispüramiid, kiiged ja välibatuut,” lausus ta. “Lisaks on elanike käsutuses välitualett ja territooriumit koristatakse.”

Kiiged ja välibatuut

Sults lisas, et eelmisel suvel tuli ette ka nende koolistaadioni lagastamist. “Aeg-ajalt lõhuti klaastaarat ja loobiti prügi maha. Sel aastal loodame rohket kasutust ja heaperemehelikku käitumist. Külastust võib vähendada äsja restaureeritud Kase park, mis pakub samuti häid puhkamisvõimalusi.”

Mustamäel oli eelmisel aastal avatud kolm staadionit ja ka sel suvel on plaanis algatuses osaleda. Seal korraldatakse ka mitmeid eri treeninguid, et kohalikke rohkem sportima meelitada. “See on väga õige suund, et kodu lähedal tekiks võimalus tegeleda spordiga – on see siis korvpall, jalgpall, võrkpall või lihtsalt jooksmine,” lausus Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats. “Oluline on, et meie inimesed oleks terved, ja liikumise kaudu ongi võimalik hoolitseda, et meie keha oleks terve. Terves kehas terve vaim!”

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Jüri Vaan
11. juuni 2022 21:40
Lapse, inimese arengu seisukohalt on liikumine väga tähtis. Ka vanemas eas.
Jüri Vaan
11. juuni 2022 21:30
Lapse arengu ja tervise seisukohalt on liikumine väga tähtis. Ka vanemas eas.