"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
video Muuga sadamas testiti ohusireene (0)
06. juuni 2022

Ukraina näitel on Eestis hakatud välja töötama ohusireeni süsteemi, mida oleks võimalik keskselt käivitada ja mis jõuaks võimalikult paljude elanikeni. Täna tehti Muuga sadamas olemasolevate sireenidega katseid.

Ühtset üle-eestilist ohusireenide võrgustikku Eestis praegu ei ole, kuid nüüd on Päästeamet alustanud selle välja arendamisega. Info saamiseks selle kohta kuidas süsteem töötab ja kui kaugele sireen kostab toimus täna Muuga sadamas ohtlikke kemikaale käitlevate ettevõtete ohusignaalide testimine.

“Kui vaadata Ukrainat, siis me räägime pigem sõjalisest ohust ja see on toonud teema lauda,” selgitas Päästeameti sireenivõrgustiku projektijuht Tambet Vodi. “Aga me oleme koguaeg rääkinud, et sireenid on vajalikud selleks, et meil on ka teisigi hädaolukordi nagu näiteks tormid ja kemikaali õnnetused. Praegune plaan on see, et meil on kindlalt plaanis katta 16 asulat Eestis ja kindlasti ka mõned asulad kus on suuremad tööstused või muud olulised objektid.”

Elanikkonna kaitse vaatest on see suurim investeering, mida viimase 30 aasta jooksul on tehtud ja läheb riigile maksma 4,5 miljonit eurot. Nüüd korraldatakse rahvusvaheline hange, et leida partner, kes pasunad tarnib ning nendega tuleb kaasa ka infotehnoloogiline lahendus, mis lubab sireenid kohalike sisejulgeolekusüsteemidega liita, et häiresüsteemi saaks keskselt kõigile korraga anda.

“Me oleme praeguseks uurinud Leedu, Soome, Rootsi, Iisraeli ja Ukraina koguemusi, peab ütlema, et kuna 30 aasta jooksul pole Eestis sellist süsteemi olnud siis praegu saame me võtta parima praktika mida üldse on võimalik maailmas leida ja seda võimalikul hästi Eestis rakendada,” rääkis Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse peadirektori kohusetäitja Agne Aija. Sireenidel põhinev ohuteavituse süsteem paigaldatakse 16 suuremasse asulasse: Tallinnasse/Muugale, Tartusse, Pärnusse, Narva, Võrru, Paldiskisse, Sillamäele, Tapale, Jõhvi, Maardusse, Rakverre, Keilasse, Viljandisse, Valka, Kuressaarde ja Haapsallu.

“Ühe sireeniposti raadius on kilomeeter või veidi rohkem aga Tallinn on selgelt suurem, seega siia tuleb mitmeid poste ja teatava ülekatvuse me tagame ja inimesed võivad rahulikult teadmiseks võtta, et me teeme süsteemi, mis kindlasti töötaks,” lisas Vodi.

Esimesed seadmed on plaanis paigaldada 2023. aasta alguses ning kogu süsteem soovitakse valmis saada 2023. aasta juuliks. Tulevikus hakatakse sireenide süsteemi testima regulaarselt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.