"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Rannahooaeg on avatud ja kahes rannas saab ujuda ka ratastooliga (0)
06. juuni 2022
Albert Truuväärt

Randades on liiv puhastatud, veeproovid võetud ning riietuskabiinid ja vetsud paigas, samuti töötab rannavalve.

1. juunil algas rannahooaeg. Kuigi merevee temperatuur Pirital oli hommikul vaevalt kümme kraadi, avati rand Sinilipu heiskamise, jäätise jagamise ja surfarite esinemisega. Töötab rannavalve ja avatud on invarand. “Rahvusvaheliselt tuntud ökomärgis Sinilipp on suur tunnustus ning näitab, et rand on puhas, turvaline ja keskkonnahoidlikult majandatud. Sinilipu saamiseks on üle 30 kriteeriumi ja Pirital on kõik need nõuded täidetud,” ütles Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat. “Terviseameti mais võetud veeproovid näitasid, et Pirita suplusvesi on väga puhas.”

Pikakari randki sai Sinilipu

Sel suvel võivad Pirita rannas turvaliselt ja mugavalt veemõnusid nautida ka liikumispuudega rannalised. “Sotsiaal- ja tervishoiuameti toel on valminud invarand. Rajatud on laudtee, mida mööda saab ujuvratastooliga merre minna. Rannas on spetsiaalne riietuskabiin ja puidust terrass koos varjualusega. Laenata saab ujuvratastoole,” lausus linnaosavanem. Invarannas viibijaid abistab kohapeal AS G4S Eesti vastava ettevalmistuse saanud töötaja. Invarand on avatud kuni 31. augustini iga päev kella 12-18 ja kasutajatele tasuta.

Liikumisraskustega inimesed on nüüd oodatud ka Pikakari randa, kus samuti saab vette minna spetsiaalse ratastooliga. Olemas on kolm spetsiaalset ujukitega ratastooli, riietuskabiin, merekonteiner inventari hoiustamiseks, puidust terrass koos varjualusega ja laudtee. Konteineri juures on väljaõppe saanud abiline, kes annab kätte inventari ja aitab ujuja vette minekuks ohutult ette valmistada. Et ratastooliga vees liikumine oleks ohutu, tohib vette minna vaid koos isikliku saatjaga.

Abilinnapea Betina Beškina sõnul on invarandade loomine oluline samm linnaruumi ligipääsetavuse parandamiseks. “Me ei pruugi sageli arugi saada, millised takistused võivad ette tulla ratastooliga liikumisel. Sageli võivad need takistused olla ka ületamatud ja seada mitmeid piire. Kuid igapäevaseks toimetulekuks peaksid olema kõigil võrdsed võimalused ja ligipääsetavusel on selles oluline osa,” ütles Beškina. “Kuna Tallinn on koduks paljudele liikumisraskustega inimestele, asusime koostöös linnaosavalitsusega tegutsema, et ligipääsetavad oleksid ka rannad. Tulemuseks on kaks suurepärast ujumiskohta erivajadustega inimestele. Ootame kõiki huvilisi julgelt neid võimalusi kasutama!”

Ligipääsetava randade teenus on mõlemas linnaosas avatud kogu ametliku rannahooaja vältel 1. juunist kuni 31. augustini iga päev kella 12-18 ning on kasutajatele tasuta. Nädalavahetustel võiks ujumisratastooli eelnevalt broneerida, helistades telefonil 5425 0424 (Pirita) või 5666 2455 (Pikakari). Info on leitav nii kohapeal kui ka Tallinna ligipääsetavuse infosüsteemis lips.tallinn.ee

Ka Pikakari rannas heisati keskkonnasõbralikkust ja suplusvee puhtust näitav Sinilipp.

Harku järves väliujula

Kakumäe ja Harku järve rand on samuti rannahooajaks valmis. Haabersti randade suplusvee proovid on korras ning tööd alustas rannavalve. “Alustasime Haaberstis randade ettevalmistusega rannahooajaks juba mai keskel,” ütles linnaosavanem Oleg Siljanov. “Rannad koristati prahist, liivaalad planeeriti ja tasandati, liiv sõeluti, paigaldati rannainventar ja välikäimlad ning lisati prügikaste. Ka lapsevankriga pääseb nüüd otse Harku järve ja Kakumäe rannas laudteed pidi veepiirini.”

Haabersti randades pakub rannavalvet G4S Eesti ning lisaks randadele töötab vetelpäästja suplejate turvalisuse nimel Harku järve väliujulas.

Väliujula on Harku järvel teist hooaega ning jääb sinna kuni sügistalvise perioodini. Harku järve suplusranna vahetus läheduses asuvas väliujulas on kolm 25 meetri pikkust ja 2,5 meetri laiust ujumisrada, mille otstes on tõukeseinad mugavaks ümberpööramiseks. Vee sügavus ujulas on keskmiselt 1,6 meetrit. Väliujulas viibimine ja ujumine on omal vastutusel, selle sissepääsu juurde on paigaldatud ka infotahvel kasutusreeglitega.

Rannahooajal hooldatakse Haabersti randu iga päev. Harku ja Kakumäe ranna hooldaja on OÜ divitiae. Rannahooaeg kestab 31. augustini.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.