"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
üleskutse Tallinlased on oodatud tegema ettepanekuid linnaõhu parendamiseks (0)
06. juuni 2022
Foto Albert Truuväärt

Juuni lõpuni saavad tallinlased osaleda koosloome algatuses, mis kogub ettepanekuid, kuidas pealinna õhku veelgi paremaks muuta ning kaitsta ennast õhusaaste kahjulike mõjude eest.

Koosloomeline poliitikakujundamine ei ole inimestelt juba valmiskirjutatud dokumendile või eelnõu visandile tagasiside või kommentaaride küsimine. Koosloome tähendab ühiselt probleeme sõnastada, neile lahendusi pakkuda ja poliitikate väljatöötamisel või seniste parandamisel pakutud ideedega arvestada.

Tuntuim üle-eestiline koosloome katsetus on Rahvakogu, kuid linnadel on tegelikult palju rohkem potentsiaali lahendada oma probleeme koosloomes linlastega. On ju inimeste osalusmotivatsioon neid vahetumalt puudutavate otsuste tegemisel palju suurem kui abstraktsemate ja keerukamate  ühiskonnateemade puhul.

Koosloome iva selles ongi, et inimesed sõnastavad elulised probleemid ja lahendused, peale mida saavad erinevate tasandite seaduseloojad ka seadused neile vastavaks kohandada.

Üheks selliseks teemaks, mis läheb inimestele korda, on meid ümbritsev keskkond – ruum, loodus ja kindlasti ka õhk. Just seepärast sai õhu puhtuse teema valitud ka praegu käimasolevasse koosloome algatusse.

Kuidas koosloome töötab?

Koosloome protsess on väga lihtne. Veebruarist aprilli lõpuni said tallinlased teada anda Tallinna õhupuhtuse probleemidest ja hinnata oma teadlikkust õhupuhtuse olukorrast. Juuni lõpuni saavad tallinlased teha ettepanekuid, kuidas pealinna õhku veelgi paremaks muuta ning kaitsta ennast õhusaaste kahjulike mõjude eest. Edasi järgneb ettepanekute sõelumine-prioritiseerimine ning siis juba nende põhjal poliitikate kujundamine. Viimases on mõistagi suurem roll poliitikakujundajatel, kuid nö suuna näitajaks saab olla iga pealinlane oma ettepanekutega.

Tallinlaste ettepanekud on oodatud koosloomeplatvormil https://tallinn-code-europe.yrpri.org/, samas saab kommenteerida hinnata juba tehtud ettepanekuid.

Hetkeseisuga on platvormile laekunud 33 ettepanekut. Teemad ettepanekute kogumiseks tõukuvad just linlaste endi nimetatud probleemidest. Näiteks, kuidas vähendada transpordist, tööstusest või kodu kütmisega tekkivat õhusaastet.

Transport suurim murekoht

Pole vist üllatus, et transport on linlaste silmis suurim murekoht ja saastaja. Ettepanekud, mida inimesed transpordiga seoses on juba platvormile teinud (nüüdseks 16), puudutavad väga erinevaid transpordiga seotud aspekte. Näiteks ühe lahendusena pakutakse auto – või saastemaksu linna sissesõidul ja osana lahendusest auto linnaserva parklasse jätmist. Samas mööndakse ettepanekus, et selleks peaks olema loodud „Pargi ja sõida“ parklate sujuvam ühendus ühistranspordiga, sest hetkepilt näitab, et linnaserva parklad (Pirita ja Oru näiteks) on pigem alakasutatud. Mõnel suunal linna neid aga polegi (Narva poolt).

Transpordisaaste vähendamiseks on muidki ideid: tõhusam lasteaia ja koolikohtade jaotus, et need asuks kodule lähemal ja vähendaks liiklusmahtu ning jalgrattateede julgem ja läbimõeldum rajamine. Samuti soovitatakse ka Tallinnale oma autovabaduse puiesteed või puiesteid nagu Tartus.

Väga aktuaalne ja suure mõjuga saasteallikas on naastrehvide kasutamine, mistõttu ettepanekuna soovitakse nende rehvide keelamist. See ettepanek on leidnud platvormis mitmeid pooldavaid argumente (see saaste on tervisele tõesti väga ohtlik) kui ka vastustavaid (aitab linnatänavate parem koristamine). Hea on tõdeda, et naastrehvide teemaga tegeleb juba ka linn, viies läbi naastrehvide kahjulikku mõju teadvustavat kampaaniat, ning linnavolikogu kliima-ja keskkonnakomisjon, kes otsib aktiivselt lahendusi, kuidas veelgi vähendada linnas naastrehvide kasutust. Koosloomest tulevad ettepanekud ja arvamused aitavad lahenduse leidmisele kindlasti kaasa.

Palju diskussiooni on tekitanud ka kodu kütmisega seotud saaste vähendamine. Ka see teema on kogunud nii poolt- kui vastuväiteid.

Parem teadlikkus aitab kahjulikke mõjusid vähendada

Lisaks õhusaastet vähendavatele ettepanekutele on koosloomesse oodatud ka ideed, kuidas end paremini kaitsta õhusaaste kahjulike mõjude eest. See on valdkond, mida iga elanik saab ise ja juba täna mõjutada. Näiteks valides teise kooli või tööle sõidu marsruudi/transpordiliigi või sobivama aja ja koha välitegevuseks. Eelduseks on, et linnaelanikud on teadlikud õhupuhtuse olukorrast oma piirkonnas ja õhusaaste tervisemõjudest.

Ent just siin ilmnes vajakajäämist. Vaid 24% esimeses etapis osalenud linlastest hindas oma teadlikkuse heaks, kuid 59% keskpäraseks ja koguni 17% väheseks. Sellest järeldub, et inimeste teadlikkuse tõstmine on kindlasti teema, millega linnavalitsus peab tegelema.

Õhusaaste vähendamine on meie ühine eesmärk

Kui inimeste jaoks on õhusaastel otsene kahjulik mõju tervisele – hingamisteede haigused, peavalu, probleemid silmadega jne, siis ka linnadele kui organismidele on õhusaaste igatepidi kahjulik. Alates sellest, et suretab loodust ja halvendab linnakeskkonda esteetiliselt, kuni selleni, et mõjutab ju otseselt linnade majanduslikku hakkamasaamist. Inimesed saastunud õhuga linna elama ei kipu ning ka välisinvestorid ei soovi investeerida virelevasse keskkonda.

Lõpetuseks, mida õhupuhtuse teemaline koosloome annab? Annab linlastele võimaluse kaasa rääkida keskkonnale ja oma tervisele olulisel teemal ja tuua otsustajate jaoks välja uusi vaatenurki ning lahendusi. Teeme proovi! Koosloomes edasi.

Ettepanekud on oodatud koosloomeplatvormil https://tallinn-code-europe.yrpri.org/, samas saab hinnata juba tehtud ettepanekuid.

Õhukvaliteedi-teemalist koosloomet veab eest e-riigi akadeemia, ja see on osa projektist „Co-deciding Europe“, milles lisaks Tallinnale osalevad teisedki Euroopa linnad nagu Riia, Ateena, Lissabon, Burgas ja Budapest. Projekti toetavad Island, Liechtenstein ja Norra EEA and Norway Grants piirkondliku koostöö toetusfondi kaudu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.