"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
video Kõrged kütusehinnad suunavad inimesi kasutama ühistransporti (0)
08. juuni 2022

Kütusehinna tõus sunnib autojuhte otsustama, kas sõita isikliku liikumisvahendiga või kasutada ühistransporti. Kuigi covid on liiklejad veel naelutanud autodesse, siis üha enam saab selgeks, et oluliselt soodsam on kasutada linnas liiklemiseks siiski ühitransporti.

Kütusehinnad on taas teinud Eestis rekordi. Pealtnäha paistab, et kütust ikka tangitakse ja rahvas lepib olukorraga. Ka pargi ja reisi parklad on hetkel tühjad või pooltühjad. Osalt on see tingitud ka äsja lõppenud covidist, sest sel ajal hoiti ühistranspordist eemale.

“Kui ma elaksin metsas kuskil omaette ja autot pole vaja,” ütles Robert, mil ta oma autost loobuks, “Elaks seal rahulikult. Telekat vaataks, ilma autota.” Kütusehinda peab mees kõrgeks, aga autoga tuleb sõite ikka ette: “No aeg-ajalt, ainult siis, kui pean. Tallinnas sõidan ainult bussidega.”

“Ei loobu vist. Auto minu jaoks on mugavus,” sõnas Mariana, “Ma ei oska midagi ette võtta. Kui auto sinu jaoks on ikkagi mugavus ja kiirus, siis ma ei tea, vaatad ikka muidugi tšekki.”

Timofei sõnas: “Ei ole võimalik, elan maal. Ükskõik, aga autot on vaja.”

“Mul on tööauto. Transpordiga tegelen ja kogu aeg vaja sõita. Kütusehind on praegu üsna kõrge, aga pääsu ei ole,” rääkis Ahto.

Ometi hakkab jää vaikselt murenema. Meil on olemas tõukside võrk, vähemalt kesklinnas. Jalgrattateed hakkavad samuti ilmet võtma, seda kesklinnaski. Seega leiab oma sõiduautole alternatiivset liikumist iga soovija.

“Küll aga me näeme, et on väga palju populaarsust kogumas rendisõidukite teenus. Kui me suvalise foori taga seisame, siis me avastame, et võibolla üks kümnest autost ongi rendiauto ja neid on nüüd tänavapildis ka ilusti näha. See turg on kasvav ja see ongi hea, sest ka linna seisukohalt rendisõiduk ongi ühistransport, nagu ka takso, nagu ka buss või nagu tõukeratas või rendiratas,” ütles Tallinna abilinnapea Andrei Novikov.

Miks mitte kasutada Tallinnas liikumiseks pargi ja reisi süsteemi? Esiteks on linnas parkimine tasuline ja parkimiskoha leidminegi tihtipeale raske. Teiseks, kõiki alternatiivseid liikumisviise on linnas juba piisavalt palju, et liikumiskiirus seeläbi ei kannataks. Ja kolmandaks, ka tervisele tuleb kasuks vahepeal veidi teisiti liikuda kui autos istudes.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.