"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Linnavalitsus otsustas muuta UNESCO maailmapärandi nõukogu koosseisu (0)
08. juuni 2022

“Mul on hea meel selle üle, et linnavalitsus võttis tänasel istungil vastu otsuse uuendada UNESCO maailmapärandi Tallinna nõukogu koosseisu,” ütles abilinnapea Madle Lippus, kelle sõnul on tosina aasta eest loodud nõukogu töö viimasel ajal soiku jäänud.

“Igaüks, kes vanalinnas ringi käib, näeb palju tühju pindu, kuid see on vaid jäämäe tipp, sest suur osa tühjadest pindadest asuvad kõrgematel korrustel. Seal on 600 hoonet ja 700 000 ruutu pinda, aga suur osa neist pindadest seisavad tühjana. Neid oleks mõistlik täita eluga,” ütles vanalinna elanik ja Vanalinna Seltsi juhatuse liige Toomas Oosalu.

Abilinnapea Madle Lippuse sõnul on nõukogu koosseisu uuendamine oluline samm vanalinna arengule uue käigu andmisel.

„Kui nõukogu 2010. aastal moodustati, siis paraku jäi vahepeal selle tegevus soiku, kuid nüüd oleme otsustanud taas selle nõukogu uuesti kokku kutsuda,“ täpsustas Lippus. „Nõukogu ülesanne on suunata vanalinna arengut, toetada selle arengut toetavate dokumentide koostamist ja ellu viimist. Kuid mitte ainult – nõukogu eesmärgiks on hea seista ka selle eest, et vanalinn oleks mõnus ja tore turismi-, elu- ja ettevõtluskeskkond. Vanalinna areng on linna jaoks väga oluline ja seda just seetõttu, et tegemist ei oleks pelgalt museaalse väärtuse ja säilitatava objektiga, vaid elust pulbitseva linnasüdamega Tallinna kesklinnas. Just seetõttu on ka mitmekülgne komisjoni koosseis väga oluline, et seda kõike tagada. Uues koosseisus koguneb nõukogu juba juunikuus.“

Nõukogu uus koosseis kinnitati ametikohapõhiselt, mille kohaselt on nõukogu esimees Tallinna Linnaplaneerimise Ameti tegevusvaldkondi ja selle valitsemisalasse kuuluvaid küsimusi koordineeriv abilinnapea ja aseesimeheks Tallinna Kesklinna linnaosa vanem ning komisjoni liikmeteks innovatsiooni valdkonda ja Tallinna Strateegiakeskuse linna ettevõtlusteenistuse tegevusvaldkondi koordineeriv abilinnapea ja linna ametiasutuste esindajad. Komisjoni töös kutsutakse liikmena osalema vastavate riigi asutuste ning eriala organisatsioonide esindajad.

UNESCO maailmapärandi Tallinna nõukogu ülesanneteks on jälgida vanalinna arengudokumentide koostamist ja selle täitmist; teha ettepanekuid vanalinna kaitse paremaks tagamiseks maailmapärandi paigana;  nõustada linnavalitsust vanalinna elu-, turismi- ja ettevõtluskeskkonda mõjutavate tegevusstrateegiate väljatöötamisel; analüüsida vanalinna toimimiskeskkonda ja teha ettepanekuid selle arendamiseks ning korraldada koostöös ametkondade ja ekspertidega maailmapärandi linna staatusest tulenevate nõuete täitmist maailmapärandi haldamisel ja juhtimisel.

Nõukogu koosseis kinnitati järgmiselt: esimees – Tallinna abilinnapea Madle Lippus, aseesimees – Tallinna Kesklinna linnaosa vanem Monika Haukanõmm, liikmed – Tallinna abilinnapea Joosep Vimm, Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome kompetentsikeskuse linnaplaneerija Eva-Maria Aitsam, Tallinna Transpordiameti juhataja Andres Harjo, Tallinna Kultuuri- ja Spordiameti juhataja Hillar Sein, Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti juhataja Ain Valdmann, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik ja Tallinna Linnavaraameti kinnisvaratoimingute osakonna juhataja Ulna Kruus. Nõukogu töös kutsutakse liikmena osalema: UNESCO Eesti Rahvusliku Komitee peasekretär Kerli Gutman, Muinsuskaitseameti ehituspärandi osakonna juhataja Kais Matteus, Eesti Arhitektide Liidu esindaja Toomas Adrikorn ja Tallinna Vanalinna Seltsi esindaja Toomas Oosalu. Nõukogu sekretäriks kinnitatakse Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna kunstimälestiste peaspetsialist Harry Liivrand.

Tallinn vanalinn valiti UNESCO maailmapärandi nimekirja 1997. aastal ja 2010. aastal moodustati esimest korda UNESCO maailmapärandi Tallinna nõukogu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.