"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Pirita kloostrile püsikatuse rajamist hakatakse tasapisi ette valmistama (1)
08. juuni 2022
Pirita kloostri varemed. Foto: Pirita LOV

“Pirital on aastakümneid kütnud kirgi teema Pirita kloostri varemete püsikatuse rajamisest ja see on jõudnud sellisesse etappi, kus me oleme saanud riiklikult muinsuskaitseametilt nõusoleku, et viia läbi kloostri varemetepargis vajalikud uuringud alalise katuse püstitamiseks,” ütles Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat.

Igal aastal kuluvad muljetavaldavad summad Pirita kloostrile Birgitta festivali tarbeks ajutise katuse paigaldamisele ja ilmselt oleks püsikatuse varjus võimalik kõikvõimalikke kultuuriürituste korraldamine.

“Pirita kloostri varemete puhul on toetust avaldanud Tõnu Kaljuste, kes on lavajuht tänasel Birgitta festivalil ja tõesti – kui kokku arvutada need summad, mida on kulutatud selle ürituse tarbeks eelnevatel aastatel ajutise katuse püstitamiseks – siis tegelikult oleks uue katuse raha juba koos olnud,” tõdes Liinat.

Uuringud on linnaosa vanema sõnul vajalikud sellepärast, et kloostri varemetepark on olnud lahtise taeva all rohkem kui nelisada aastat ja selline muutus võib mingil määral hakata kahjustama paekivimüüritist.

“Uuring peabki välja selgitama selle, mis meetodil on võimalik üldse alalise katuse plaani hakata rajama, et siis juba võtta ette järgmised sammud, milleks on arhitektuurikonkurss, projekteerimine ja tulevikus ka ehitamine,” selgitas Liinat, kelle sõnul ei hakata olenemata uuringu tulemustest lähiaastatel siiski veel katust rajama.

“Aga selleks, et nii märgilist objekti ikkagi uuesti ellu äratada, on vaja mitmed sammud enne läbi viia, et rääkida alaliselt katusest, aga vähemasti rõõm on tõdeda, et nii linnavalitsuse kui ametkondade poolt ei ole olnud siiamaani ühtegi takistust ja me saame protsessiga õnnelikult peale hakata,” lisas ta.

“Siin on tõenäoliselt palju vaidekohti ja tuleb läbi käia ja riiklikud asutused. Ma ei välista ka seda, et võib-olla ka teha kohalik rahvahääletus ja alles siis jõuda arhitektuurikonkursini.”

Uuringute maksumus on 20 000 eurot ja uuringu tulemused peaksid selguma hiljemalt septembri lõpuks.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Lauri
9. juuni 2022 08:56
Kas see on mingi aprillinali? Päriselt hakkate viissada aastat katuseta olnud varemetele katust külge keevitama, lihtsalt sellepärast, et Tõnu Kaljuste nii tahab? Tõnu Kaljuste võiks otsida endale muu kontserdipaiga, kui ajutise katuse kokkupanemine liiga suur kulu on. Ja Pirita LOV vanem Liinat võiks seista hea Pirita muinsuste säilimise eest, mitte kahtlasi ärihuvi ja muinsuste hävitamist toetada. Piinlik!