"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Veebikelmid tüssasid inimesi taas kümnete tuhandete eurodega (0)
08. juuni 2022

Põhja prefektuur alustas taas mitmeid kriminaalasju seoses kümneid tuhandeid eurosid inimestelt välja petnud kelmidega, kusjuures ühelt kannatanult said kurjategijad kätte koguni üle 40 000 euro. 

Politsei sai kõik kuriteoteated teisipäeval. Politseisse pöördus 43-aastane naine, kellele väidetavalt helistati Google`st ja Swedbankist ettekäändel, et tema e-posti ja internetipanka üritatakse häkkida. Kannatanul paluti kontrollimise eesmärgil alla laadida rakendus AnyDesk ja kinnitada tehingud Smart-ID abil. Kelmusega tekitatud kahju on 2000 eurot. 

30-aastane naine leidis Facebookis krüptorahaga kauplemise reklaami ning liikus mööda viiteid. Seejärel sain ta kõne WhatAppis inglise keelt kõnelevalt inimeselt, kes esines kauplemisplatvormi administraatorina, suunas edasise suhtluse Telegrammi ning avas veebilehel 551eep.xyz kauplemiskonto. Kannatanu soovis kantud raha enda kontole tagasi kanda, kuid iseseisvalt ta seda veebilehe kaudu teha ei saa ning temalt hakati nõudma makseid juurde. Kelmusega tekitatud kahju vähemalt 3698,98 eurot. 

62-aastasele naisele helistati väidetavalt Google`st ja teavitati konto häkkimisest. Seejärel paluti avaldajal alla laadida rakendus AnyDesk, siseneda internetipanka ning kinnitada tehingu PIN-koodide abil. Kelmusega tekitatud kahju on 6500 eurot. 

28-aastasele mehele saabus märtsis sõnum väidetavalt DHL Expressilt, milles kirjutati, et tema pakk on pandud ootele vale sihtkoha aadressi tõttu. Samuti paluti avaldajal vajutada lingile, kus on võimalik broneerida endale uus kohaletoimetamise aeg. Lingile vajutades ja oma krediitkaardi andmed sisestades võeti mehe pangakontolt maha 1574,21 eurot. 

Mai lõpus võttis 44-aastase naisega ühendust väidetav Google assistent ja teatas häkkerite rünnakust. Seejärel paluti naisel alla laadida rakendus AnyDesk ja samuti pidi ta kinnitama tehingud Smart-ID abil. Kelmusega tekitatud kahju on 2890 eurot. 

51-aastane naine reageeris maikuus Facebookis väidetava Coop panga reklaamile, kuhu tuli sisesta oma isikukood ja telefoninumber. Seejärel helistati väidetavalt Coop pangast ja Swedbankist ning teavitati sellest, et kurjategijad on saanud ligipääsu avaldaja kontodele. Asjaolude kontrollimiseks ja kahtlaste tehingute peatamiseks paluti naisel alla laadida rakendused AnyDesk ja Revolut. Samuti pidi ta kinnitama tehinguid Smart-ID abil. Kelmusega tekitatud kahju on 6230 eurot. 

59-aastasele naisele helistati väidetavalt Swedbankist ettekäändel, et tema pangakonto on häkkerite kontrolli all, kes üritavad avaldaja nimel võtta laenu. Kontrolli eesmärgil ja kaitseprogrammi paigaldamiseks paluti avaldajal alla laadida kaugjuurdepääsu programm AnyDesk ning kinnitada tehinguid PIN-koodide abil. Kelmusega tekitatud kahju on 9990 eurot. 

Teisipäeval pöördus politseisse ka 42-aastane naine, kes oli eelnevalt näinud internetis reklaami, mis pakkus raha teenimise võimalust aktsaiturul. Ta liikus mööda reklaamis olevaid viiteid ning jättis enda kontaktid. Peatselt võttis temaga ühendust platvormi maakler, kes abistas kauplemisplatvormil epicinvest24.com registreerimisel ning sellel veebilehel esimese sissemaksu teostamisel. Kannatanu kauplemiskontol olevat raha iseseisvalt välja võtta ei saa ning temalt nõutakse täiendavate maksemete tegemist erinevatel ettekäänetel. Kelmusega tekitatud kahju on 40 250 eurot. 

60-aastasele naisele helistas väidetavalt Google assistent ja teavitas, et kannatanu kontole on sisse häkitud ja lekitatud erinevaid andmeid. Seejärel paluti avaldajal alla laadida kaugjuurdepääsu võimaldav programm, sisse logida internetipanka ning kinnitada tehinguid PIN-koodide abil. Kelmusega tekitatud kahju on 3300 eurot. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.