"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Perehüvitiste eelnõus on hääletada veel üle 1100 ettepaneku (0)
09. juuni 2022
Foto: Scanpix / foto on illustratiivne

Riigikogus jätkus neljapäeval lastetoetusi tõstva eelnõu teine lugemine ning istungi lõpuks oli 1191 muudatusettepanekust hääletatud läbi 68. Istungi tööaja lõppemise tõttu jäi seega pooleli 54 riigikogu liikme algatatud perehüvitiste seaduse muutmise seaduse eelnõu (619 SE) teine lugemine, vahendab BNS.

Eelnõu tõstab lapsetoetuse esimese ja teise lapse eest 60-lt 100 eurole ehk samale tasemele, nagu on lapsetoetus kolmandale ja järgnevatele lastele. Lasterikka pere toetus tõuseb eelnõu kohaselt kolme- kuni kuuelapselistel peredel 300-lt 700-le ning seitsme- ja enamalapselistel peredel 400-lt 900 eurole kuus.

Selleks, et lasterikka pere toetus oleks jätkuvalt elatustaseme tõusuga proportsionaalne ning toetuse suurust ei peaks igal aastal muutma, indekseeritakse toetus iga aasta 1. aprilliks indeksiga, mis sõltub 20 protsendi ulatuses tarbijahinnaindeksi ja 80 protsendi ulatuses sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise aastasest kasvust.

Eelnõu järgi väheneb lasterikka pere toetus järk-järgult. Kui lasterikkas peres on veel kaks alaealist last, siis makstakse toetust kahe kolmandiku, ning kui üks laps, siis ühe kolmandiku ulatuses.

Reformierakonna fraktsioon esitas eelnõule tähtajaks umbes 1660 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon neli muudatusettepanekut – need ettepanekud jättis juhtivkomisjon arvestamata. Muudatusettepanekute tabelisse ei kantud neid Reformierakonna fraktsiooni ettepanekuid, mis olid seotud 2022. aasta riigieelarve seaduse muutmisega. Selliseid ettepanekuid oli umbes 470.

Sotsiaalkomisjon otsustas teise lugemise käigus eelnõu täiendada sättega, mille järgi kahekordistatakse üksikvanema lapse toetus, tõstes see 40 eurole. Samuti viis komisjon eelnõusse sisse muudatuse, mille järgi makstakse mitmike eest lasterikka pere toetust kuni mitmike 21-aastaseks saamiseni.

Eelnõule esitatud muudatusettepanekute läbivaatamist alustas riigikogu kolmapäevasel istungil, mille lõpuks jõudis täiskogu muudatusettepanekute loetellu kantud 1191 ettepanekust läbi hääletada 52.

Neljapäeval kell 10 alanud täiskogu istungil jõudis riigikogu läbi vaadata veel 16 ettepanekut. Muudatusettepanekute läbivaatamine jätkub järgmisel korralisel istungil, mis algab esmaspäeval kell 15.

Istungi tööaja lõppemise tõttu lükkub järgmise töönädala päevakorda valitsuse algatatud kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõu (626 SE) ja Isamaa fraktsiooni algatatud välismaalaste seaduse muutmise seaduse eelnõu (561 SE) esimene lugemine ning valitsuse algatatud riigilõivuseaduse täiendamise seaduse eelnõu (598 SE), valitsuse algatatud Eestisse lähetatud töötajate töötingimuste seaduse, töölepingu seaduse ja töötuskindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu (599 SE) ja valitsuse algatatud psühhiaatrilise abi seaduse ja tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise seaduse eelnõu (600 SE) teine lugemine.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.