"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Tallinn nimetas Lembitu pargi väljaku Ukraina väljakuks (2)
10. juuni 2022
Foto Albert Truuväärt

„Tallinn peab oluliseks avaldada toetust Ukrainale, kes peab praegu sõda meie kõigi eest. Seepärast andsime Ukraina väljaku nime sümbolväärtusega väärikale paigale Tallinna kesklinnas, mille kujundame Ukraina praegust visa vastupanu ja iseseisvuse kaitset vääriliselt tähistavaks linnaruumiliseks sümboliks,” ütles Tallinna abilinnapea Madle Lippus. „Ukraina väljaku lähedal ka välisministeeriumi hoone ja Islandi väljak, mis koos Ukraina väljakuga moodustavad ühtse ansambli.“

Tallinna linnavalitsus andis Ukraina väljaku nime kesklinnas Sibulaküla asumis Lembitu pargis seni nimeta olnud väljakule, vahendab BNS.

Ukraina väljak asub Lembitu pargi keskel, mis omakorda jääb Lembitu, Vambola ja Lauteri tänava vahele. Sümboolse tähendusega on fakt, et ala ajalooline hoonestus hävis pea täielikult 1944. aasta märtsipommitamises. Tallinna keskkonna- ja kommunaalamet hakkab koostöös linna valdkondlike ametiasutustega välja töötama väljaku ja Lembitu pargi linnaruumilist terviklahendust.

Tallinna nimekomisjon arutas ettepanekuid Ukraina nime andmiseks Tallinna tänavatele, väljakutele ja parkidele ning soovitas linnavalitsusel kaaluda neist kolme, lisaks Lembitu pargile ka Kaarli puiestee keskel asuvale pargile ja Uue Maailma haljakule.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Jaan Kundla
20. juuni 2022 21:14
Olen küll praeguses situatsioonis Ukraina tulihingeline pooldaja, kuid ei poolda Lembitu kui Eesti rahvuskangelase pargi ümber nimetamist, rääkimata mingist väljakust. Siis tuleks ka Lembitu tänav ümber nimetada, mis oleks samuti vastuvõetamatu. Samal seisukohal on paljud minule lähedased inimesed.
katsap & hocholl
11. juuni 2022 13:05
Kuni aastani 1917 oli Ukraina samasugune suhteliselt ebamäärane mõiste nagu Siber, Uraal jne. Ukraina alasid on nimetatud ka Hochland, mis tähendab jidišis Kõrgmaa. Ilmselt on siin vihjatud Karpaatidele. Moskal ja moskoviit tähendab aga mokšalast. Moskva on Mokša ja mõiste Kreml tuleb tatari keelest, mis tähendab kindlust. Just ukraina alad on Russ, Moskovia on aga mongoli - tatari uluss koos soome - ugri rahvastega. Tsaar Peeter I nimetas Moskoovia ümber Rossiaks aastal 1721. Lääneukrainlased peavad end ka austerlasteks, sest kunagi kuuluti Austria – Ungari monarhia koosseisu.