"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Kolja Blacher mängis Estonia Kontserdisaalis erakordse kõlaga, pea 300-aastasel Guarneri del Gesù viiulil (0)
11. juuni 2022
Kolja Blacher. Foto: Rene Jakobson

11. juunil esines Estonia Kontserdisaalis Berliini Filharmoonikute kauaaegne kontsertmeister Kolja Blacher koos Tallinna Kammerorkestriga.  Blacher mängis kontserdil erakordse kõlaga, pea 300-aastasel Guarneri del Gesù viiulil.

Giuseppe Guarneri ’del Gesu’ ja Antonio Stradivari olid ajaloo ühed suurimad ja hinnatuimad pillimeistrid. Kahjuks on tänaseks säilinud vähem kui 200 Guarneri instrumenti ja erinevalt Stradivarist on need kõik viiulid. Samal ajal on Stradivari pille maailmas järel 650.

Nii Stradivarit kui ka Guarnerit peetakse viiulimaailmas kõige hinnalisemateks pillideks. Need on erakordse kõlaga ja võimsad ning madalad toonud on eriti rikkalikud – seetõttu on need mõnede suurte solistide lemmikpillid.

Guarnerid on kuulsad mitte ainult nende legendaarse kõla tõttu, aga ka seepärast, et nendega mängivad maailma parimad muusikud.

See mõistagi on lisanud Guarneri viiulitele müstilisust ja on suurendanud nõudlust nende järgi.

Kes mängivad Guarneri ‘Del Gesu’ viiuleid?

Teadaolevalt kõige tuntumad viiuldajad, kes minevikus Del Gesu pillidel mängisid, olid näiteks Niccolò  Paganini, George Enescu, Jascha Heifetz, Nathan Milstein, Yehudi Menuhin jne. Tänastest suurtest viiuldajatest on Guarneri omanikud Itzhak Perlman, Gidon Kremer, Pinchas Zukerman,  Sarah Chang, Renaud Capucon, Nikolaj Znaider, Richard Tognetti.

Kolja Blacher on üks vähestest valitutest. Ta mängib oma pea 300-aastasel Guarneri del Gesù  viiulil ka 11. juunil Estonia Kontserdisaalis, kus tal on kontsert koos Tallinna Kammerorkestriga.

Maailmaklassika kontsert koos Tallinna Kammerorkestriga

Viini klassikud nagu Beethoven ning kaasaegne muusika on Kolja Blacherile eriti meelepärased, ja nii tõotab tema taaskohtumine Tallinna Kammerorkestriga kujuneda järjekordseks suureks muusikaelamuseks. Kontserdikavas on maailmaklassika – Prokofjevi Viiulikontsert nr 2 g-moll ja särav Beethoveni Sümfoonia nr 6 „Pastoraalne“.

Blacher astub kontserdil üles korraga nii solisti kui ka dirigendi rollis. Viimased viis aastat on solisti rolli ümbermõtestamine saanud Blacheri kunstilises tegevuses uueks fookusteemaks; kontserti juhtides – nii solistina kui ka kontsertmeistri toolil istudes, on ta teinud regulaarselt koostööd kollektiividega nagu Melbourne’i Sümfooniaorkester, Orchestra Sinfonica di Milano, Taiwani Filharmooniaorkester, Stuttgarti Kammerorkester, Luzerni Keelpillifestivali Orkester, Jeruusalemma Sümfooniaorkester, Camerata Bern ja Berliini Koomilise Ooperi Orkester. Uue esinemise formaadi järgi tuntakse huvi järjest enam, see on viinud teda kontserte andma üha uutesse kohtadesse üle maailma – St Antoniost Kuala Lumpurisse ja Kuala Lumpurist Pariisi.

Kolja Blacher on tähelepanuväärse karjääriga viiulivirtuoos. Ta on õppinud New Yorgi mainekas Juilliardi muusikakoolis Dorothy DeLay ja Salzburgis Sándor Véghi juhendamisel. Ta oli Berliini Filharmoonikute kontsertmeister aastatel 1993–1999 ning ta on teinud koostööd paljude nimekate orkestritega, teiste hulgas Müncheni Filharmoonikute, NDR Sümfooniaorkestri, Leipzigi Gewandhaus-orkestri, Orchestra di Santa Cecilia ja Baltimore’i Sümfooniaorkestriga. Ta on töötanud koos nimekate dirigentidega nagu Kirill Petrenko, Vladimir Jurowski, Dmitri Kitajenko, Mariss Jansons, Matthias Pintscher, Markus Stenz, Simone Young ja Asher Fisch.

Kolja Blacher on Eestimaa juurtega. Ta on läbi ja lõhki berliinlane, kuid tema isa, helilooja Boris Blacher (1903–1975), oli baltisaksa juurtega. Boris Blacheri tema isa sündis Tallinnas, töötas pankurina ja töö tõttu vahetas pere sageli elukohti. Nii kasvas tulevane helilooja üles multikultuurses keskkonnas, kus räägiti saksa, eesti, vene, inglise, hiina ja itaalia keelt.

Tallinna Kammerorkester

Tallinna Kammerorkester, 1993. aastal asutatud Eesti ainus püsikooseisuline keelpilliorkester, on Eesti üks esinduskollektiive. Nad on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga nii Eestis kui maailmas. Esinetud on Aasias, Ameerikas ning kõigil Euroopa suurematel kontserdilavadel. Tallinna Kammerorkester on mitmete muusikaauhindade laureaat – kõige viimati, möödunud aasta alguses oli orkester kolmekordselt nomineeritud Eesti Muusikaauhindadele 2021 – seekord võitis aasta klassikaalbumi plaadi ansambel, kus mängivad ka Tallinna Kammerorkestri interpreedid. Orkester on kaastegev ka Arvo Pärdi autoriplaadil “Adam’s Lament”, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele 2014. aastal Grammy.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.