"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Jüri Ratas Keskerakonna jaoks on inimeste toimetulek tähtsam poliitilistest kombinatsioonidest (0)
11. juuni 2022
Mats Õun

Eesti Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles erakonna volikogu istungil peetud kõnes, et Eesti suurim erakond seisab oma põhimõtete ja väärtuste eest kindlalt ka praegusel poliitiliselt pingelisel ajal.

“Mul on hea meel, et seisime valitsuskoalitsioonis alati endale oluliste põhimõtete eest. Et saime vaatamata suurtele vaidlustele aidata inimesi ja ettevõtteid energiakriisis, teha olulisi otsuseid Eesti julgeoleku parandamiseks ning kaitsevõimekuse suurendamiseks. Samuti tõsta inimeste toimetulekut ning leppida kokku lisaeelarves, palgatõusudes, kütuseaktsiisi langetamises ja erakorralises pensionitõusus,” loetles Jüri Ratas, tunnustades selle eest ka endist koalitsioonipartnerit Reformierakonda.

Ratase sõnul on tal aga kahju, et parlamendi enamuse soov tõsta perede ja laste toimetulekut, on toonud kaasa alatu poliitilise rünnaku ning seejuures on Eesti kaotanud töövõimelise valitsuse. “Algselt nelja Riigikogu erakonna poolt algatatud lapse- ja peretoetuste tõstmise eelnõu vastuvõtmist üritab Reformierakond kõigi meetoditega takistada. Loodan siiski, et parlamendi enamuse tahe jääb siin peale ning juba uuest aastast tõuseb esimese ja teise lapse toetus 100 euroni, kahekordistub üksikvanema lapse toetus ning lasterikka pere toetus tõuseb sõltuvalt laste arvust 700 ja 900 euroni,” rääkis Keskerakonna esimees.

Pea kõik vaidlused lõppenud valitsuskoalitsioonis olid tegelikult meie inimeste ja ettevõtete toetamise üle, meenutas Jüri Ratas. Ta lisas, et Reformierakond oli alguses mitmete ettepanekute vastu, kuid saime nad siiski nõusse.

“Kujunenud olukorras oleme olnud valmis alustama kõnelusi uue koalitsiooni moodustamiseks, kuid oleme valmis töötama me valijate ja Eesti eest ka opositsioonis. Iga hinna eest, me valitsusse ei lähe,” kinnitas Jüri Ratas. “Igal juhul on juba täna selge, millega kõik parlamendierakonnad peavad tegelema nii valitsuses kui ka opositsioonis – ja see on inimeste toimetuleku parandamine hinnatõusude valguses ning valmistumine eelseisvaks kütteperioodiks. Ülikiire hinnatõusu tingimustes on riigi kohus inimesi aidata.”

“Seetõttu peame õigeks, et elektri- ja kütusehindade alandamine läbi aktsiisi ja käibemaksu langetuse peavad olema valitsuse tööplaanis selgelt laual,” jätkas Jüri Ratas. “Samuti toetame toiduainete käibemaksu langetamist. Tarbimismaksude alandamine tooks märkimisväärse võidu neile inimestele, kes peaaegu kogu oma sissetuleku kulutavadki just toidu- ja esmatarbekaupadele ning kodukuludele. Kriisides suureneb väärtuste polariseerimine ja majanduslik ebavõrdsus. Saame olla edukad vaid siis, kui liigume edasi kõik koos, ületades lõhesid ja vältides lõkse, millega jäetakse kehvemasse seisu osa meie elanikkonnast. Tasandades kriiside negatiivseid mõjusid, tugevdame meie ühiskonna vastupidavust ja solidaarsust.”

Reformierakonna süüdistused Keskerakonna aadressil on Eestile mainekahju

Reformierakonna tõsised ja alusetud süüdistused, nagu oleks mitmeid valimisi võitnud ja alates 2016. aastast kõikide parlamendierakondadega valitsusvastutust kandnud Keskerakond niiöelda parketikõlbmatu, kahjustavad kogu Eestit, ütles Keskerakonna esimees Jüri Ratas laupäeval volikogu istungil peetud kõnes.

“Sellise valemulje jätmine Eesti suurimast erakonnast nii siseriiklikult kui me välispartneritele on minu hinnangul suur probleem,” rõhutas Jüri Ratas. “Ei olnud Reformierakond valitsuses üksi, kui lepiti kokku riigikaitse eelarve suurendamine, sealhulgas konkreetselt meie taotletud keskmaa õhutõrje soetamine, suurem tugi tsiviilkaitsesse ja sisejulgeolekusse, aga ka Ukraina toetamine nii sõjaliselt, majanduslikult kui ka poliitiliselt.”

Jüri Ratase sõnul ei ole endise koalitsioonipartneri valitsuskriisi saatev retoorika vastutustundlik. “Seda eriti veel ajal, mil julgeolekuolukord siinsamas Euroopas on Venemaa sissetungi tõttu Ukrainasse aastakümnete hapraim. Ükski sisepoliitiline punkt ei ole sellist käitumist väärt,” märkis ta, heites peaministrile ette otsust vabastada ametist seitse Keskerakonna ministrit. “Ministrite sellisel moel vallandamine ei ole minu hinnangul kohane ega kuidagi kooskõlas hea tavaga. Ministrid, kes olid tegelemas oma töökohustustega või suundumas mõnele olulisele väliskohtumisele, kuulsid alles meediast, et nende teeneid enam ei vajata.”

Viimased nädalad on Eesti poliitikas toonud niivõrd palju keerdkäike, et ka kõige vilunumal poliitikavaatlejal on tekkinud segadus, möönis Jüri Ratas. Keskerakonna esimees toonitas, et Eestile on vaja võimalikult kiiresti uut ja toimivat koalitsiooni.

“Tuleb moodustada töövõimeline valitsus, kus üks minister ei pea tegema mitme tööd ning kus ühe partei tõde pole absoluutne. Reformierakonna eesmärk koalitsioon laiali saata täideti, peaministri lubadus tagasi astuda, et moodustada uus ja toimiv meeskond, aga mitte. See ongi toonud paraku rohkelt segadust, mille lahendamisse peavad kõik parlamendierakonnad täna panustama,” rääkis Jüri Ratas.

“Keskerakond on valmis valitsusvastutust kandma ning oleme teinud ettepaneku Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale ning Erakond Isamaale konsultatsioonide alustamiseks võimaliku ühisosa leidmiseks ja koalitsiooni loomiseks. Meie varasem koostöö näitas, et see liit toimis ja tegi Eesti jaoks olulisi asju,” lisas Ratas. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.