"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Ida-Tallinna Keskhaigla uuenenud erakorralise meditsiini keskuses on varasemaga võrreldes rohkem voodikohti, kaasaegseimad diagnostikaseadmed ja paremad töötingimused (0)
13. juuni 2022
Foto Aleksandr Guzhov

„Seniste oludega võrreldes on uus erakorralise meditsiini keskus suurem ja võimaldab vastu võtta rohkem patsiente, mis on esimene oluline samm, et saaksime oma vastuvõtus järjekordi lühendada,“ rääkis Ida-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja dr Külvar Mand.

Mandi sõnul lühenevad ka haigla tööprotsessid. “Saame pakkuda patsientidele, sh silmatraumaga erakorralisse vastuvõttu pöördunutele, kiiret diagnostikat ja abi ning kogu töökorraldus on hästi läbi mõeldud. Märgatavalt on paranenud ka haigla erakorralise vastuvõtu hädaolukorra võimekus,“ lausus ta.

Esmaspäeval, 13. juunil avas Ida-Tallinna Keskhaiglas (ITK) uuenenud erakorralise meditsiini keskus, kuhu pöördutakse aastas keskmiselt 50 000 korda. Renoveeritud ruumid saab ka radioloogiakeskus, millel on oluline roll traumaga haiglasse pöörduvate patsientide kiirel ja mugaval teenindamisel.

Vaata galeriid (38)

ITK juhatuse esimehe Tarmo Bakleri sõnul on tal hea meel, et väärika ajalooga haigla on saanud kaasaegse ja patsientide teenindamiseks paremaid võimalusi pakkuva keskuse. „Erakorralise meditsiiniabi osutamine on oluline teenus ning keskuse remont ja laienemine on tähtis samm arstiabi kättesaadavuse parandamisel Põhja-Eestis,“ rääkis ta.

Renoveeritud ruumid ja seadmed sai ka radioloogiakeskus, millel on oluline roll traumapatsientide kiirel ja mugaval teenindamisel.

Keskus saab täiesti uue seadme

Uudne on kõikide saalide vahel toimiv tsentraalmonitoorimissüsteem, mis võimaldab patsiente vaadelda mistahes kohast. Kokku on uues erakorralise meditsiini keskuses 19 voodikohta, neist 14 nn kollastele patsientidele, kolm kriitilistele patsientidele, kaks isolaatorit infektsiooni või muude ohtlike haigusseisunditega (näiteks kemikaalimürgistus vms) patsientidele ning kaks voodikohta protseduuride tegemiseks. „Renoveerimise ja laienemise tulemusena sai erakorralise meditsiini keskus juurde viis voodikohta, mis pakub seni ruumipuuduses vaevelnud keskusele olulist leevendust,“ lisas Mand.

Keskuse jaoks on täiesti uus meditsiinitehnoloogia oktoobris-novembris kasutusele võetav statsionaarne positronemissioontomograaf. “Seni oleme kasutanud mobiilset seadet, kuid sügisest tuleb uus seade, mis on igapäevaselt haiglas olemas,” lausus Bakler. “See saabub küll hiljem, aga erakorraliste patsientide jaoks on kõik vajalikud seadmed kohal.”

Diagnostikakliiniku juhataja Aleksandr Šamarini sõnul on uute ruumide valmimise üle kõigil väga hea meel. „Diagnostikaseadmeid kasutame 24/7 ja väga intensiivselt, seega on nende väljavahetamise vajadus olnud ilmne,” sõnas ta. “Uued seadmed on kaasaegsed ja nii saame pakkuda patsientidele parimaid diagnostilisi võimalusi. Samuti on oluline töötingimuste parandamine.“

ITK erakorralise meditsiini keskusest käib aastas läbi keskmiselt 50 000 tallinlast ja linnakülalist. Ühe osa moodustavad neist traumapatsiendid, mille arv on nüüd suve hakul ka järjest tõusnud. Eriti suur osa, ööpäevasest sajast patsientist kuni kümneni, on EMO-sse jõudnud just tõukeratta õnnetustega. “Eks need tõuksid annavad ühe osa meie traumadest ja kipub olema kasvav trend, mitte ainult täiskasvanute seas, vaid satub ka nooremaid,” sõnas Mand. “Igakord ei ole kannatajaks tõuksiga sõitja, vaid just jalakäijad, kes kõnnivad ja saavad vigastusi, sest neile sõidetakse otsa.”

Tõmbekeskus uutele töötajatele

Uude keskusesse on ehitatud ka spetsiaalne lüüs kiirabiautodele, kuhu mahub 4–6 sõidukit, mis saavad aastaajast sõltumata seal oodata. „Eriti oluline on lüüsi olemasolu talvisel ajal ja vihmaga, sest nii ei pea enam patsiente välitingimustes transportima,“ ütles Mand.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ütles, et kui suurem eesmärk on Tallinna Haigla, siis vajalikud on ka vaheetapid. “Meditsiiniteenuseid tuleb osutada ka praegu ja teenused sõltuvad väga palju keskkonnast,” ütles ta. “Erakorraline meditsiin on sõltuvuses väga palju tehnoloogiast ning need on omakorda sõltuvusest füüsilisest keskkonnast. Praegune investeering oli hädavajalik, et neid teenuseid osutada kvaliteetselt ja operatiivselt.”

Tallinna abilinnapea Betina Beškina sõnul saab uuest keskusest tõmbekeskus uutele töötajatele. “Loodame ka, et meie töötajad, kes on välismaale läinud, tuleksid kodumaale tagasi,” rääkis ta. “Ma usun, et ITK uuenenud erakorralise meditsiini keskus saab olema üks põhjustest, et ka uued tulijad on huvitatud sellises keskkonnas töötamast.”

ITK erakorralise meditsiini keskuse ja radioloogiakeskuse uuendamine maksis ligi 6,5 miljonit eurot, lisaks soetati meditsiiniseadmeid 3 miljoni euro väärtuses. Uuendatud pinda on 3000 m2. Ehitus- ja renoveerimistööde peatöövõtja oli Ehitus5ECO OÜ, omanikujärelevalvet tegi Sweco EST OÜ, projekteeris Infragate Eesti AS. ITK erakorralise meditsiini keskus asub Tallinnas, Ravi tn 18.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.