"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Laste ja noorte suvelaagrid õpetavad loodustarkusi ning multikaid tegema (0)
13. juuni 2022
Erakogu

“Viimse reliikvia” filmimise kohas valitakse Agnes ja Gabriel ning laagris saavad selgeks nii tibutants kui macarena. Pealinna lastel ja noortel on algava suvevaheaja sisustamiseks valida enam kui 350 laagri vahel.

Pääsküla noortekeskusel on kavas kaks suvist linnalaagrit. “Meil täitus hiljuti 20 aastat noortekeskusena, nii et vähemalt 15 aasta jagu kogemusi laagrite korraldamises on juba olemas,” kinnitas Pääsküla noortekeskuse vastutav noorsootöötaja Kristiina Jürman. “Laagrid on noorte seas väga populaarsed ja oodatud – tihti saavad kohad täis paari nädalaga ja ootejärjekord on pikk!”
Sel korral plaanitakse korraldada eri mänge ja tegevusi nii noortekeskuses kui ka selle lähistel. “Külastame bowling’usaali, LaserGame’i saali ning batuudi- ja teaduskeskust Super Skypark,” loetles Jürman. “Lisaks teeme ühepäevase pikema väljasõidu Tartusse, kus läheme Ahhaa teaduskeskusse.”
Pääsküla noortekeskuse linnalaagrite tegevused sätitakse alati paika noortega koos. “Iga laagri lõppedes küsime tagasisidet: mis meeldis, mida soovitakse kogeda ja kus käia,” lausus Jürman. Omamoodi traditsiooniks on kujunenud pikem väljasõit. “Eelnevatel aastatel oleme käinud Rakvere linnuses ja politseimuuseumis, Vembu-Tembumaal ja Tartus,” mainis noorsootöötaja.
Peagi algavatesse linnalaagritesse ootab Pääsküla noortekeskus 8-14-aastaseid lapsi, laagri maksumus on 80 eurot. “Hind sisaldab tegevusi noortekeskuses ja kaugemal ning iga päev lõunasööki,” selgitas Jürman. “Noortekeskuse laagrid on populaarsed just selle tõttu, et vanematele on need taskukohased ning noortele huvitavad ja kaasahaaravad. Mitmed osalejad on pidevalt meie keskuses käivad noored ning nende arvamustega on arvestatud. Ikka kohtab laagrites eelmiste aastate osalejaid, kes tulevad juba mitmendat aastat järjest!”

Laager peaks olema mänguline ja hariv

Jürmani kinnitusel annab laagris osalemine noortele positiivse elamuse. “Turvalises ja sõbralikus keskkonnas on võimalik luua sõprussuhteid, kogeda ja näha uusi ning huvitavaid kohti,” rääkis ta. “Kõige tähtsam on aga see, et noored saavad üksteisega suhelda ja tavakeskkonnast välja. Tänapäeval on nad kahjuks liiga hõivatud tubaste tegevustega ja istuvad ekraanide taga, kuid laagrielu on hea võimalus sellest eemalduda ja kogeda midagi uut. Nii saavad väiksemad ja suuremad kasvatada oma enesekindlust, sotsiaalsed oskused arenevad ning silmaring täieneb.”
Kaja kultuurikeskuse koolivaheaja linnalaagrid toimuvad teist hooaega. “Alustasime mullu suvel animatsioonilaagriga, millele on järgnenud teatri- ja lauamängulaagrid,” lausus ürituste koordinaator Sirly Tammisaar. “Juulis toimuv animatsioonilaager leiab aset juba kolmandat korda ning lisaks planeerime augustisse loodustarkuse laagrit, mille raames veedame kõik päevad majast väljas.”
Tammisaare sõnul on iga laager olnud eriline ja omamoodi. “Teemad püüame valida nii, et need kõnetaks 9-13-aastaseid ja annaksid koolivaheaegadele lisandväärtust,” rõhutas ta. “Oleme külastanud näiteks Proto avastustehast, nukuteatrit, videomängude muuseumit LVLup, käinud bowling’ut mängimas jne. Väga kiidan Mustamäel asuva Kännukuke raamatukogu innovatsioonilaborit! Peame oluliseks, et koolivaheaja laager oleks samavõrd mänguline kui hariv ja õpetlik.”
Juuli hakul toimuvas animatsioonilaagris läbivad lapsed filmitegemise eri etapid loo ja tegelaste kujundamisest kuni helindamiseni. “Osalejatel valmivad laagri lõpuks individuaal- või grupitööna animatsioonid,” selgitas Tammisaar. “Juhendajaks on juba varasematest laagritest tuttav Villem Tammaru innovatsiooni- ja ettevõtluskeskusest Mektory, kes aitab joonistused elama panna.”
Kuigi Kaja kultuurikeskuse koolivaheaja linnalaagrite traditsioonid on alles kujunemas, on Tammisaare hinnangul näha, et laagrid muutuvad üha populaarsemaks ja lisaks uutele tulijatele korduvad juba tuttavad näod. “Animatsioonilaager arendab lapse loovust ja loomingulisust ning annab uusi teadmisi, mida kooliski järgmistel aastatel kasutada. Laager on lisaks lõbule ka kasulikult veedetud aeg!”

Laagripisik on geenides

Juba 27. suve järjest on seiklushimulistel noortel võimalik suvisel koolivaheajal osa saada Taevaskoja noortelaagri aktiivsetest ja elamusterohketest tegevustest, mis pakuvad nalja, õpetavad palju kasulikku ja annavad võimaluse oma meeskonnatöö oskusi arendada. “Mina olen põhimõtteliselt laagris sündinud,” naeris Taevaskoja noortelaagri juhataja Theresa Press, kes abikasvatajana alustas samas juba 16-aastaselt. “Kuna mu ema oli nõukaajal Saadjärve äärse Kukulinna noortelaagri juhataja ja isa samas spordiinstruktor, veetsime vennaga maast-madalast kõik suved laagris, saades sealt pisiku külge. Nüüd on vend maadlustreener ja korraldab laagreid nii koondises kui ka klubis, mina sain abikasvatajast vanemkasvatajaks, kuni asusin ise laagreid läbi viima ja kasvatajaid koolitama. Nüüd käivad minuga omakorda kaasas mu tütred, kellest üks on viieaastane ja teine kümnekuune, seega laagrigeenid lähevad edasi!”

Eesti parimaks noortelaagriks 2019. aastal valitud Taevaskoja on püsilaager, mis tähendab tegutsemist üle 60 päeva aastas. “Alustame suve hakul kõige pisematega vanuses 7-12, edasi liigume vanuserühmadeni 8-13, 9-14 ja 10-16 ning viimases vahetuses osalevad 13-19-aastased,” rääkis Press. Tegevused on erinevad. Näiteks seiklus- ja looduspäeval mängitakse seiklusmänge alates orienteerumisest Taevaskoja metsas kuni müsteeriumide lahendamiseni detektiivimängus. Samuti õpitakse, kuidas looduses hakkama saada, loodust n-ö lugeda ja abi leida. Loome- ja kultuuripäeval arendatakse fantaasiat maalimise, teatri- ja tantsutöötubade kaudu, tervisepäeval tegeldakse enda vaimse ja füüsilise tervisega. “Alates viiendast vahetusest on eesmärk, et noored organiseeriksid päevaprogrammide kokkupanekut ja läbiviimist võimalikult palju ise, kasvatajad on vaid toeks,” märkis Press. “Laagri esimene päev algab alati käiguga Taevaskotta, kus anname laagrivande, ning kuna samas on filmitud mitmeid kultusfilmi “Viimne reliikvia” stseene, saavad laagrilised viimasel õhtul osaleda laagri algusest saati kavas olnud Taevaskoja Agnese ja Gabrieli valimisel. Väga menukad on eri maadest pärit laagritantsud, mida õpime päevases töötoas. See on vägev vaatepilt, kui 80 noort korraga tantsivad – mõni ei teadnudki seni omaaegseid menukaid tibutantsu või macarena’t!”
Väiksema osalejate arvuga on talvelaagrid, ning plaanid on ka sügis- ja kevadvaheaegadeks. “Tallinna noored saavad suvelaagrites osaleda soodushinnaga, riigi poolt lisanduvad sooduskohad näiteks lastekodudest noortele,” lausus Theresa Press. Taevaskoja noortelaagrid on sedavõrd popid, et vanemad osalejad tulevad tagasi aastast aastasse. “Väga paljud praegused kasvatajad on Taevaskoja noortelaagrist välja kasvanud, alustades abikasvataja ametist nagu minagi omal ajal,” tõdes Press. “Mindki on laagrite juures hoidnud just toredad mälestused enda lapsepõlvest, mida tahan omalt poolt edasi kanda ja teistele pakkuda.”
Tallinna haridusameti noorsootöö osakonna juhataja Marko Ooli sõnul on sellesuviseid laagreid valikus praegu üle 350, sh linnavälised laagrid. “Oleme partneritega kokku leppinud, et kel on laagri korraldamine veel plaanis, saab meile infot saata ja siis täiendame kodulehte jooksvalt,” lausus Ool. “Valikus on hästi palju eri temaatikaga laagreid, alates spordist ja lõpetades teadustemaatikaga. Sellist olukorda küllap ei teki, et pole võimalik endale sobivat leida. Ka eri vanustega on arvestatud – laagrites osalemiseks sobilik iga algab 7. eluaastast ja lõpeb 18. eluaastaga.” Linnalaagrite päevamaksumus jääb 15 ja 30 euro vahele sõltuvalt päevade arvust. Reeglina kestavad linnalaagrid 5-10 päeva.

Linna toetusel on laagrid soodsamad

Lisaks võib osaleda väljapool Tallinna toimuvates ööbimisega laagrites, kus viibitakse vähemalt kuus ööpäeva. “Ka siin on valik väga lai, alates spordist, lõpetades tantsu ja teadusega,” tõdes Marko Ool. “Linn toetab ööbimisega laagreid 120 000 euroga, tänu sellele on laagri maksumus Tallinna noortele odavam.” Reeglina jääb linnavälise laagri hind 150 ja 300 euro vahele. Pealinna noorel võib laagrivahetus olla 30-40 euro võrra soodsam, sõltuvalt päevade arvust.
“Täiesti tasuta pakutakse linnas läbi suve noortele tasuta treeninguid: korvpall, jalgpall, võrkpall ja tõukerattatreeningud, mis toimuvad eri spordiväljakutel ja -parkides,” lisas Ool. “Nii saavad huvilised endale minilinnalaagri iga päev ise kokku panna ja treeningutel käia. Lisaks pakuvad tasuta tegevusi kõik Tallinna noortekeskused. Sel suvel suunduvad paljud noortekeskused ka majast välja parkidesse ja spordiparkidesse, kus pakutakse noortele eraldi tegevusi.”
Suvise laagriprogrammiga saab tutvuda linna haridusameti noorteinfo kodulehel www.tallinn.ee/noorteinfo/Koolivaheaeg Tasuta suvetreeningute info leiab www.tallinn.ee/sport
Tallinna suvefestivalide info leiab www.tallinn.ee/est/noorteinfo/suvefestivalid

Valik vahvaid suvelaagreid:
• Kaja animatsiooni linnalaager 9-13-aastastele
Aeg: 4.-7. juulini
Koht: E. Vilde tee 118
Laager sisaldab eri tegevusi koos juhendajatega nii Kajas sees kui ka väljaspool maja. Animatsioonilaagri jooksul läbivad lapsed filmitegemise eri etapid loo ja tegelaste kujundamisest kuni helindamiseni. Osalejatel valmivad individuaal- või grupitööna laagri lõpuks animatsioonid.
Maksumus 80 eurot
Lisainfo www.kajakeskus.ee/kalender, info@kajakeskus.ee, tel 5388 6330.
• Pirita surfiklubi laste ja noorte surfilaager 8-17-aastastele
Aeg: mitmetel aegadel juulis ja augustis
Koht: Merivälja tee 1f
Laagri fookus on endiselt ja veel tugevamalt purjesurf! Saab süüa, SUPitada, õppida surfi nii maal kui merel ja kavas on veel mitmeid üllatusi!
Maksumus 210 eurot (-15% soodushind neile, kellel tulemas perest rohkem kui üks laps)
Lisainfo www.surf.ee/lastelaagrid, laager@surf.ee
• Seikluslik linnalaager Proto avastustehases 8-12-aastastele (eesti ja vene keeles)
Aeg: mitmetel aegadel juulis ja augustis
Koht: Peetri 10
Proto seikluslaager on täis seiklusjutte ja -mänge, ootamatuid külalisi ja retki Põhja-Tallinna salapärastesse paikadesse.
Maksumus 105 eurot (sisaldab kolmepäevast programmi, sooja lõunat ja õhtuoodet)
Lisainfo: www.prototehas.ee/linnalaager, anett@protofactory.ee
• Pässa suveseiklus 8-14-aastastele
Aeg: 8.-12. augustini kl 10-17
Koht: Rännaku pst 1
Seiklus ja meelelahutuslikud tegevused noortekeskuses. Lisaks Ahhaa keskuse külastus, Lasergame, Super Skypark jne külastused.
Maksumus 80 eurot
Lisainfo: www.nomme.ee/paaskula-noortekeskus/kalender/, paaskyla.noortekeskus@nomme.ee, tel. 5556 7780

Laagrid kodunt kaugemal:
• Taevaskoja turismi- ja puhkekeskuse laager
Aeg: 1.-7. juulini
Koht: Taevaskoja turismi- ja puhkeskeskus, Neitsikoopa tee 3, Taevaskoja küla, Põlva vald, Põlvamaa
Laagri suunitlus: matka- ja seikluslaager
Maksumus 190,50 eurot (Tallinna noortele)
Lisainfo https://www.taevaskoja.ee/taevaskoja-noortelaager/, laager@taevaskoja.ee, tel 5307 4155
• Suvelaager “Tants ja loovus” 8-14-aastastele
Aeg: 2.-9. juulini
Koht: Illuste mõis, Paatsalu küla, Lääneranna vald, Pärnumaa
Rõhk tantsimisel ja looval liikumisel, kus tantsuoskuse omamine on muidugi tore, aga mitte primaarne. Lisaks loovale liikumisele õpitakse akrobaatika aluseid ja tehakse eri trikke. Eriti usinad saavad ka individuaaltreeninguid harrastada.
Maksumus 168 eurot (Tallinna noortele)
Lisainfo www.agneta.ee/suvelaager-illustes, info@agneta.ee, tel 554 4458
• Lastekaitse liidu lastelaagrite osaühingu laager
Aeg: 8.-15. juulini
Koht: Pivarootsi õppe- ja puhkekeskus, Pivarootsi küla, Lääneranna vald, Pärnumaa Merelaager
Maksumus 220 eurot (Tallinna noortele)
Lisainfo www.lastelaagrid.eu, pivarootsi@laagrid.eu, tel 507 6021

BELOBROVTSEV: Koondasime laagrite info ühte kohta kokku

Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul täieneb linnaasutuste pakutavate laagrite programm pidevalt ning esimesed laagrid toimuvad juba juunis.
“Üle Eesti toimuvad laagrid näiteks Muhu saarel, Kloogarannas, Taevaskojas, Kurgjärvel ja Saaremaal, kus tegevust jagub igas vanuses noortele ja lastele,” loetles abilinnapea. “Haridusamet koondas oma kodulehele info suvel toimuvate laagrite kohta, mis toimuvad nii Tallinnas kui ka üle Eesti. Linnalaagrites näiteks saab õppida surfamist ja tantsimist, meisterdada, tegeleda robootikaga ning osa võtta isegi printsesside linnalaagrist. Käiakse ekskursioonidel ja külastatakse põnevaid paiku.”
Suvise laagriprogrammiga saab tutvuda kodulehel tallinn.ee/est/noorteinfo/Koolivaheaeg. Seal on välja on toodud korraldaja, laagri toimumise aeg ja koht, sihtrühm, laagri suunitlus ning pileti- ja registreerimisinfo.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.