"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Saksamaa läks üle peaaegu tasuta ühistranspordile (0)
13. juuni 2022
Foto: Scanpix

Postimees vahendas Saksa meediat, mille järgi juurutatakse seal inflatsiooni mõjude tasandamiseks üheksaeurone kohaliku transpordi pilet. Juunist augustini on võimalik sõita kuu aega igale poole rongi, bussi või muu kohaliku ühistranspordiga raha eest, mille eest muidu saaks osta döner kebabi ja ühe üsna kalli joogi. Lisaks kalli kütuse raha kokkuhoiule võimaldab see muidugi vähendada autostumist ja säästa loodust.

Paraku muudab asja keeruliseks ühistranspordisüsteem ise, sest pikamaa rongides pilet ei kehti, see on ette nähtud rohkem kohaliku transpordi jaoks. Inimesed ei taju aga sageli vahet. Siia võiks lisada, et tegemist on siiski sammuga tasuta ühistranspordi poole, sest niivõrd odav kuukaart ongi juba pea tasuta.

Kui Eesti bussifirmad on kurtnud kütusehindade ja palkade tõusu surve üle ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium leidnud lisaraha, siis tõhusamaltki aitaks maakonnaliine tasuta avatuna hoida kütuseaktsiisi alandamine. Eestis saaks hinda alandada 20 senti liitrilt. Saksamaa on seda teinud – seal kukkus liitri hind kolmeks kuuks 30 sendi võrra. Aga ometi muretsetakse Eestist võrreldamatult rikkamas riigis rahva toimetuleku pärast ning on kehtestatud tasuta ühistranspordi n-ö kohalik versioon.

Suurem tulevik ootab aga ilmselt nn nõudetransporti. Umbes 5% osas maakonnaliinidest teevad bussid tühisõite ja seal, kus elab vähem igapäevaselt liikuvaid inimesi, võiks väiksemat bussi tellida nagu taksot. Statistikast nähtub muide, et tasuta ühistransport on inimestele seoses kõrgete kütusehindadega tõhusaks abiks. Tänavu esimeses kvartalis tõusis maakonna bussiliinide kasutamine 26%.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.