"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Õhusaaste lühendab üleilmset oodatavat eluiga kahe aasta võrra (0)
14. juuni 2022
Foto: Pixabay

Mikroskoopiline õhusaaste, mida põhjustab peamiselt fossiilkütuste põletamine, lühendab inimeste oodatavat eluiga maailmas keskmiselt enam kui kahe aasta võrra, selgus teisipäeval avaldatud uuringust, vahendab BNS.

Lõuna-Aasias elaks keskmine inimene viis aastat kauem, kui tahkete peenosakeste tase vastaks Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) standarditele, kirjutati Chicago Ülikooli energiapoliitika instituudi raportis.

India Uttar Pradeshi ja Bihari osariikides, mis on koduks 300 miljonile inimesele, vähendavad niinimetatud PM2.5 saastest tingitud kopsu- ja südamehaigused oodatavat eluiga kaheksa ja pealinnas New Delhis kümne aasta võrra.

Alla 2,5 mikroni suurused osakesed, mille diameeter on enam-vähem võrdne inimese juuksekarva omaga, tungivad sügavale kopsudesse ja sisenevad vereringesse.

ÜRO määratles selle 2013. aastal vähkitekitava mõjurina.

WHO hinnangul ei tohiks peentolmu tihedus õhus tõusta ööpäevas üle 15 mikrogrammini kuupmeetri kohta või üle viie mikrogrammini kuupmeetri kohta aastas.

Kuna tõendid mikroosakeste kahjuliku toime kohta aina kuhjuvad, karmistas WHO oma standardeid läinud aastal esimest korda alates õhukvaliteedi juhiste loomisest 2005. aastal.

“Puhas õhk tasub end ära lisaeluaastatega inimeste jaoks üle maailma,” ütles uuringu põhiautor Crista Hasenkopf raportis Air Quality Life Index.

“Üleilmne õhusaaste langetamine WHO soovitatud tasemele pikendaks keskmist oodatavat eluiga 2,2 aasta võrra.”

Peentolmu saaste ületab WHO eeskirjadest ettenähtut pea kõigis maailma asustatud piirkondades, kuid kõige enam Aasias: Bangladeshis 15-kordselt, Indias kümmekordselt ning Nepalis ja Pakistanis üheksakordselt.

Üle globaalse keskmise on näitaja ka Kesk- ja Lääne-Aafrikas, samuti aga suures osas Kagu-Aasiast ja Kesk-Ameerikast.

Üllataval kombel püsis PM2.5 saaste tase 2020. aastal sisuliselt samal tasemel eelneva aastaga, hoolimata maailmamajanduse järsut aeglustumisest ja sellest tulenevast süsihappegaasi emissiooni langusest koroonaviiruse lukustuste tõttu.

“Lõuna-Aasias saaste pandeemia esimesel aastal hoopis tõusis,” märgiti raportis.

Suuri edusamme on tehtud aga 1,4 miljardi elanikuga Hiinas, kus peentolmu saaste langes vahemikus 2013-2020 pea 40 protsenti, pikendades oodatavat eluiga kahe aasta võrra.

Sellest hoolimata lühendab saaste hiinlaste keskmist eluiga täna 2,6 aasta võrra. Kõige hullem on olukord Henani, Hebei ja Shandongi provintsis.

Võrreldes teiste enneaegse surma põhjustajatega on PM2.5 saaste mõju võrreldav tubaka suitsemisega, kolm korda suurem alkoholitarvitamise mõjust ning kuus korda suurem HIV/AIDS-i mõjust, seisis raportis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.