"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Tallinn ehitab turvalisemaks mitmed koolideni viivad teed (0)
14. juuni 2022
Foto: Scanpix / foto on illustratiivne

Käesoleval aastal rekonstrueerib Tallinn mitmeid haridusasutuste juurde viivaid tänavaid – selleks, et soodustada laste jalgsi ja rattaga liiklemist ning tagada parem ohutus.

Tallinna abilinnapea Vladimir Sveti sõnul on eesmärgiks luua kõigile liiklejatele sõbralik ja ohutu linnaruum.

„Kui meie eesmärgiks on, et lapsed võimalikult palju liiguks vabas õhus ning et üldiselt linnakodanikud rohkem eelistaks jalgsi ja rattaga liikumist ning ühistranspordi kasutamist, siis peame eeskätt muutma turvalisemaks ja mugavamaks koolideni viivad teed. Mõistagi puudutab see tervet kooliperet, ka lapsevanemaid ja õpetajaid. Lisaks Nõmmel Kivimäe tänava ja Mustamäel Arte gümnaasiumi juurdepääsuteede rekonstrueerimistöödele on kavas lähiajal ka Pirital Bornhöhe tee rekonstrueerimine,“ täpsustas Svet.

Haridusasutuste ümbrusi hakatakse turvalisemaks muutma

„Sellega aga meie tegevus ei piirdu, kuna esmakordselt on linnaeelarves eraldi rida, mis näeb ette haridusasutuste ümbruse turvalisemaks muutmise. Nii hakkame tänavu kõigis linnaosades projekteerima veel mitmed tänavaid koolide ümbruses.“

Nõmmel alustatakse sel nädalal Kivimäe tänava rekonstrueerimist, remonditav lõik algab Lauliku tänavalt ja lõpeb Kivimäe tn 25 kinnistuga. Kivimäe tänaval on ettenähtud sõidutee laiuseks 5 meetrit ja selle kõrvale tuleb äärekiviga eraldatud 3,5 meetri laiune kergliiklustee. Suurimaks sõidukiiruseks saab olema 20 km/h, kiiruspiirangust kinnipidamiseks rajatakse Kivimäe tänavale viis künnist, lisaks tuleb künnis Lauliku tänavale. Ühele poole sõiduteed ehitatakse 2,5m laiune asfaltkattega kõnnitee. Lõigus Lauliku tänav kuni Koidiku tänav on kõnnitee sõiduteest eraldatud eraldusribaga ja ülejäänud lõigus äärekiviga. Lauliku lasteaia juurde rajatakse seitse parkimiskohta ning koolimaja juurde (Kivimäe tn 25) kuus parkimiskohta. Selleks, et vältida teeületamise vajadust, on nii parkimiskohad koolil kui ka lasteaial samal pool sõiduteed. Parkimiskohad paiknevad sõiduteega paralleelselt.

Mustamäel rekonstrueeritakse Arte Gümnaasiumi juurdepääsuteed ja parklad. Lõunapoolne tee Arte Gümnaasiumist ehk Vilde teeni ehitatakse sõidutee 5,5 m peale ja ühele poole sõiduteed rajatakse äärekiviga eraldatud kõnnitee, liiklusohutuse parandamiseks rajatakse E.Vilde tee ristmiku juurde künnis. Kooli ette rajatakse olemasoleva parkla kõrvale teine parkla. Idapoolsel teelõigul ühtlustatakse tee laius 5,5 m peale, kõnnitee laiuseks 3 meetrit. Liiklusohutuse parandamiseks rajatakse Arte gümnaasiumi poolne ja Sõpruse pst poolne ristmik tõstetuna. Sõpruse pst poolsesse otsa rajatakse kõnniteed, mis ühendavad olemasolevad lõigud. Põhjapoolsel teel ühtlustatakse tee laius 5,5 meetri peale. Parkla piirkond liigendatakse haljasalaga, kõnniteed pikendatakse põhja suunas, et ühendada see olemasoleva võrgustikuga.

Kõigi eelnimetatud rekonstrueerimistööde käigus uuendatakse sademeveekanalisatsiooni torustikke, tänavate sõidu- ja kõnniteede konstruktsioone, vahetatakse tänavavalgustusmastid ja LED valgustid. Paigaldatakse uusi liiklusmärke ja teekünniseid.

Kärped turvalisema koolitee projekte ei mõjuta

„Hinnad tõusevad praegu kõikjal, ka ehitusvaldkonnas, mis paneb meid kärpima muuhulgas teede rekonstrueerimiste plaani. Hea meel on aga selle üle, et ühtegi koolitee turvalisust puudutavat projekti ei ole kärbitud. Vastupidi – seal, kus ehituse hinnad kasvasid, leidsime vahendeid juurde. Peame ka edaspidi säilitama seda sihti, et laste liikuvuse ja turvalisusega seotud investeeringud on prioriteetsed,“ lisas Svet.

Tallinna linna kinnitatud eelarve ja teise lisaeelarve eelnõu järgi on Arte gümnaasiumi juurdepääsutee, Kivimäe tänava ja Pirital Pirital Bornhöhe tee rekonstrueerimistööde maksumuseks 2,7 miljonit eurot.

Kõigil liiklejatel palutakse järgida ajutist liikluskorraldust ja paigaldatud liikluskorraldusvahendeid!

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.