"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Täna jätkuvad koalitsiooniläbirääkimised julgeoleku- ja energeetikaküsimuste arutamisega (0)
14. juuni 2022
Peaminister Kaja Kallas. Foto: Albert Truuväärt

Reformierakond, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond jätkavad teisipäeval riigikogus koalitsioonikõnelusi võimuliidu moodustamiseks, vahendab BNS.

Teisipäeval on kõne all eelkõige julgeoleku- ja energeetikaküsimused, samuti põgenike ja metsanduse teemad. 

Peaminister Kaja Kallas sõnas esmaspäeval, pärast kõneluste esimest vooru ajakirjanikele, et üldises plaanis on haridusküsimustes partnerite vahel suur ühisosa. Räägiti nii eestikeelsele alusharidusele üleminekust, kõrghariduse rahastamisest kui ka laste huvihariduse toetamisest. 

Eestikeelsest haridusest rääkides märkis Kallas, et ta jaotaks selle temaatika kaheks. «Üks pool on alusharidus, kus on meil kõige suurem ühisosa. Seal on küsimus, kui varaseks saame selle aja tuua, et see oleks tehtav. Teine pool on suurem amps, mis puudutab põhiharidust ja seal on meil vaja läheneda etapiviisiliselt,» selgitas Kallas, kuid lisas, et kindlat aastat paika ei pandud.
«Meil on erakondades oma hariduseksperdid – leppisime kokku, et need eksperdid istuvad korraga maha, et see samm oleks tehtav ja klapiks kõigile,» märkis Kallas.

Tõnis Lukase sõnul oli Isamaa sama meelt. Tema arvates on loodav koalitsioon üldisele eesti õppekeelele üleminekul lähemal kui kunagi varem on Eestis oldud. «Detailid aga vajavad täpsustamist,» sedastas ta.

Läänemets rõhutas, et haridusküsimus vajab pikemat süvenemist. «Kuidas mitte ainult koolimajas, vaid ka majast väljaspool integratsioon toimuks,» rääkis ta.

Kallase sõnul on kokku lepitavad otsused kõik otseselt seotud rahavajadusega. «Neid tuleb vaadata lõpuks, kui meil on kõik rahavajadused kaardistatud,» märkis ta.

«Loomulikult me majandame väga kohusetundlikult ja ülearust laristamist selle valitsusega kindlasti ei tule,» lubas Lukas, nentides siiski, et majandus- ja eelarveküsimuste juurde täna veel ei jõutud.

Peretoetuste eelnõu kohta märkis Kallas, et osapooled püüavad leida lahendusi. «Küsimus ei ole obstruktsioonis. Küsimus on, mis probleemi me lahendame. Kas lahendame inimeste toimetulekuprobleemi? Sellega seda otseselt ei lahenda. Või lahendame iibeprobleemi? See on täiesti teine teema,» märkis Kallas, lisades: «Aga poliitikas tuleb teha kompromisse. See on ühe partneri jaoks väga oluline.»

Läänemets märkis, et eesmärk on kõnelused kiiresti lõpuni viia.  «Peame olema aga valmis, et ka pärast jaanipäeva võib riigikogu erakorraliselt koguneda,» märkis Läänemets, viidates reeglistikule, mille kohaselt peab valitsus saama parlamendilt volitused.

Kallase hinnangul ei ole võimalik praegu kindlat kuupäeva paika panna. «Tegemist on väga põhjalike partneritega,» nentis ta. «Meie soov on läbirääkimistega teha kiiresti.»

«Loomulikult praegu me häälestume suhteliselt lühiajaliseks kokkuleppeks, aga me näeme, et väärtuselised-eetilised ja ka strateegilised otsused on selles koalitsioonis võimalik ära teha,» lisas Lukas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.