"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Raul Eamets: linnas kaevatakse murulapid üles ja hakatakse endale toitu kasvatama (0)
15. juuni 2022
Raul Eamets. Foto: Scanpix

“Eelarve aukude lappimise üheks võimaluseks on maksustada jõukamaid inimesi kõrgema tulumaksuga ja siis see täiendav raha toetustena välja maksta,” rääkis Tartu Ülikooli majandusprofessor Raul Eamets, kelle sõnul samas maksude alandamisega samaväärne on piirhindade kehtestamine elektrile või fikseeritud hinnapaketid, mida riik doteerib.

„Peame harjuma uue reaalsusega, et bensiin maksab kaks eurot liirist, elektri ja gaasihinnad on täiesti uutes kõrgustes ja toit on muutunud kallimaks. Kogu elu on muutunud olulisemalt kallimaks, kui ta oli paar aastat tagasi. Vastavalt sellele tuleb vaikselt uue olukorraga kohanema hakata. Eks nii mõnigi kaevab oma murulapi linnas üles ja hakkab ise endale toitu kasvatama,“ rääkis Eamets Pealinnale. 

Eesti praegust 20-protendilist inflatsiooni nimetas Eamets väga kõrgeks hinnatõusuks. „See näitab, et võrreldes vanade Euroopa riikidega on meie elukallidus veel suhteliselt madal, sest hindadel on kuhu tõusta. Eluasemekulutused moodustavad meie keskmise tarbija korvist suhteliselt suure osa, sest eks seda hinnatõusu tavainimese jaoks veab eelkõige eluasemega (küte, elekter) seotud kulutuste kasvamine,“  lausus ta.

Hinnatõusu mõju vaadates on oluline, et meie inimesed on ka suhteliselt riskialdid, sest suur osa elektritarbimisest oli kaetud nö börsihinna pakettidega, ehk hinnatõus läks kohe inimeste rahakotti. Fikseeritud hinnapakettide kasutajatel oli vähemasti talvel natuke lihtsam.

Kõrge inflatsiooni kodusteks põhjusteks on inimeste kätte kogunenud säästud, mida ei ole koroona tõttu saanud varem kulutada. Lisaks on tekkinud täna nö hinnatõusu ootused. „Paradoksaalsel kombel arvab suurem osa inimesi seda, et kui hinnad tõusevad, siis tuleb kohe kulutama hakata ja rohkem osta, sest homme võib kõik juba kallim olla. Mõnes mõttes on neil muidugi õigus,“ nentis Eamets.

Rahatrüki ja sõja mõju

Suurem osa inflatsioonist tuleb tema sõnul meile aga väljastpoolt, sest kallinenud on elekter, gaas, nafta. Enamuse nendest ostame sisse. Lisaks on sõja tõttu tõusnud toiduainete hinnad, paljud toorained on läinud kallimaks, näiteks puit ja metall, mis teeb ehituse kallimaks. Suures pildis on juurpõhjus selles, et Euroopa Keskpank on juba üle kümne aasta lihtsalt raha juurde trükkinud ja see peab muutuma varem või hiljem hindade kasvuks. Nüüd on see hiljem kätte jõudnud.

Vene-Ukraina sõja tõttu (sanktsioonid, purustused) on toimunud mitmete odavate ja soodsate tarneahelate katkemine ja see toob asemel uue toorme, mis on kallim. Kui millestki on puudus, siis hind kohe tõuseb. Kehtib see metalli, puidu, vilja, väetiste jt taoliste kaupade kohta. Ega need asjad ei ole maailmast otsa saanud, me ei saa neid enam nii odavalt. 

Inflatsiooniga võitlemise suures pildis peaks Euroopa Keskpank rahatrükkimise ära lõpetama ning intresse tõstma. Praegu on keskpank vastavad sõnumid ka juba välja saatnud, lubades intresse tõsta. Just tuli Eesti Pank välja uue prognoosiga, kus nähakse, et hinnad võivad sellel aastal kokkuvõttes kasvada 15%.

Alandada või tõsta makse?

Eestis on Eametsa hinnangul võimalik hinnatõusu leevendada kahel viisil. Alandada teatud maksumäärasid, nagu kütuseaktsiisi või toiduainete käibemaksu. „Sellised meetmed on universaalsed ning suhteliselt rohkem võidavad jõukamad inimesed, kes sõidavad rohkem autoga ja ei vaata toidupoes kaupade hindu. Maksude alandamisega samaväärne on piirhindade kehtestamine elektrile või fikseeritud hinnapaketid, mida riik doteerib. Universaalsete meetmete kõrval on ka nö sihtgruppidele suunatud meetmed ehk siis võimaluseks on ka maksta toetusi neile elanikele, kes on suuremas hädas.“

Praegu ongi kõige suuremas hädas madalapalgalised või need, kellel ei ole tööd ning kes on oma küttesüsteemid üles ehitanud elektrile või gaasile. Samuti paljulapselised pered, üksikvanemad, üksi elavad pensionärid. 

Eelarve aukude lappimiseks pidas Eamets üheks võimaluseks maksustada jõukamaid inimesi kõrgema tulumaksuga ja siis see täiendav raha toetustena välja maksta. Võib ka arutada mingite uute maksude kehtestamise üle, räägitud on kinnisvara maksudest, autmaksudest jne. Kõik need on poliitiliste otsuste ja valikute küsimus.

„Üldiselt tähendab kõrgem inflatsioon kõrgemat maksutulu. Samas ei tundu väga realistlik, et enne valimis hakatakse mingeid suuremaid maksude tõuse ette võtma,“ tõdes ta.

Varu hädaolukorraks

Majandusprofessor tõi näiteks, et ilmselt paljud inimesed on juba oma energiatarbimise käitumisharjumusi muutnud, kui vaadatakse, millal pesumasin tööle panna või kustutakse toast lahkudes tuli. Kui võimalik vahetatakse auto jalgratta või ühistranspordi vastu. Inimesed muidugi lõpuks kohanevad, aga kõik võtab aega. „Säästa lihtsalt säästmise pärast ei ole kõrge inflatsiooni tingimustes kindlasti mõttekas, sest raha reaalne väärtus kukub. Mingi väike varu peaks hädaolukorraks olema kui võimalik. Kellel suuremad säästud, või saadud pärandus jne, siis mõistlik on ikka panna raha sellistesse varadesse, mille väärtus koos inflatsiooniga kasvab, näiteks kinnisvara, maa, mets,“ rääkis ta.

Aasta lõpuks ennustas Eamets siiski hinnatõusu aeglustumist, sest aasta lõikes oli kõrge inflatsioon juba ka eelmise aasta lõpus. Seda nimetatakse nn baasiefektiks. Samas ei ole mitmete toormete hinnad veel kaupadesse ja teenustesse jõudnud, nagu teravilja ja päevalilleõli kallinemine. „Ei ole jõustunud veel kõik Venemaa vastased sanktsioonid, näiteks naftaembargo või kui lõppeb gaasi tarnimine Venemaalt. Kui palku hakatakse tõstma, siis kõrgem palk tähendab ka suuremat nõudlust, mis omakorda soodustab inflatsiooni. Nii ei pruugi hinnatõus oluliselt pidurduda ka aasta lõpus.“ 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.