"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Swedbank: kiire hinnakasv halvendab pealinna korterite taskukohasust (0)
15. juuni 2022
Foto Albert Truuväärt

Swedbanki ökonomisti Marianna Rõbinskaja sõnul jätkas Tallinna korterite taskukohasus esimeses kvartalis langust ja kuigi eluasemelaenude intressimäärad olid aastatagusega võrreldes madalamad, ületas hinnakasv netopalga kasvu.

“Pealinna elanike netopalga kasv ulatus esimeses kvartalis 5,5 protsendini aastases võrdluses. Samal ajal oli Tallinna korterite hinnakasv 18 protsenti. Kuna suur osa tehingutest uute korteritega tehakse eelnevate kokkulepete põhjal, mis jõuavad statistikasse hoone valmimisel, ei peegeldu uusarenduste kõrgem hinnakasv statistikas veel täiel määral. Järelturukorterite hind kiirenes esimeses kvartalis 25 protsendini aastases võrdluses ning esialgsetel andmetel oli hinnakasv väga tugev ka aprillis ja mais – vastavalt 28 protsenti ja 31 protsenti,” selgitas ökonomist pressiteates. 

Müügis olevate korterite arv langeb

Rõbinskaja tõi välja, et Tallinnas ja selle lähiümbruses müügis olevate uusarenduste korterite arv jätkas esimeses kvartalis langust ning jõudis tasemeni, mida viimati nähti aastal 2014. “Ehitusmaterjalide hinna kiire kasvu ja tarneraskuste tõttu on ehituse lõpphinda keeruline prognoosida. Kui varasemalt kaeti enne maja ehitust teatud osa korteritest broneerimislepingutega, eelistatakse praegu korterid müüki panna võimalikult hilises ehituse faasis. Seega ei pruugi pakkumine lähiajal varasemalt oodatud mahus ning ajal kasvada. Madala pakkumise tõttu hinnatõusu surve uusarenduste turul, vähemalt lähiajal, jätkub,” nentis ta. 

Uusarenduste hinnad on seejuures juba tasemel, kus need ei ole Swedbanki taskukohasuse indeksi arvestuse järgi enam hästi kättesaadavad. See omakorda tähendab ökonomisti selgitusel, et leibkonnal tuleb uusarenduse puhul leppida väiksema elupinnaga, koguda suuremat omafinantseeringut või valida korter järelturult.

Samas on tugev nõudlus tõstnud korterite hinda ka järelturul ningUkraina põgenikud on suurendanud nõudlust üürikorteritele, mistõttu on üürihind tõusnud. “Koos kõrge inflatsiooniga on kõrgem üürihind soosinud investeeringuid kinnisvarasse,” osutas ökonomist. 

Tööjõupuudus ja kõrged inflatsiooniootused hoiavad Rõbinskaja sõnul palgakasvu tänavu kiirena, kuid sellele vaatamata ületab tarbijahindade inflatsioon palgakasvu ning majapidamiste ostujõud sel aastal langeb. “Majapidamiste tugevat nõudlust on seni toetanud suured hoiused, kõrge korterite taskukohasus ning madalad intressimäärad. Hoiusejäägi kasv on sel aastal küll aeglustunud, kuid oli aprillis veel endiselt kõrge. Samas on hoiused koondunud pigem suuremate hoiuste ja sissetulekutega majapidamiste kätte,” kirjeldas ta. 

Tugev nõudlus kinnisvaraturul lähiajal püsib

Eestis on enamik kodulaenu lepinguid seotud kuuekuulise Euriboriga, mis on praeguseks tõusnud üle nulli, mis tähendab Rõbinskaja selgitusel, et kodulaenu teenindamise kulud on majapidamiste jaoks tõusmas. Samas toimub tõus järk-järgult, kuna intressimuudatused laenulepingutes toimuvad iga poole aasta tagant.

“Tugev nõudlus kinnisvaraturul lähiajal tõenäoliselt püsib,” prognoosis ta, lisades, et korterite taskukohasuse langus ning mõnevõrra ülehinnatud kinnisvaraturg võivad siiski hakata nõudlust vähendama. “Swedbanki hinnangul ületab korterite hinnakasv sel aastal palgakasvu. Euribori tõus jääb sel aastal mõõdukaks, kuid suurendab järk-järgult laenukulu. Swedbanki hinnangul jätkab korterite taskukohasus sel aastal halvenemist,” lisas ökonomist. 

Korterite taskukohasus halvenes ka Lätis ja Leedus. Riias ületas esimeses kvartalis korterite hinnakasv, 10,3 protsenti, palgakasvu, mis oli 6,8 protsenti ning taskukohasus halvenes. Vilniuses oli palgakasv üle 13 protsendi, samas kui korterite hinnakasv jäi veidi alla 13 protsendi. “Samas ei ole sarnaselt Tallinnale tehingud uute korteritega ning seega kõrgem hinnakasv ka Vilniuses statistikasse veel täiel määral jõudnud. Seetõttu hinnanguliselt langes taskukohasus ka Vilniuses,” märkis Rõbinskaja. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.