"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
Linnafoorum kutsub kaasa mõtlema Kuidas täita tühi vanalinn taas inimestega? (1)
15. juuni 2022
Foto Rasmus Jurkatam

„Praegune turismikriis on võimalus nügida vanalinna arengut uude suunda: loodetavasti sellisesse, kus toimub aktiivne linnaelu, kuid samas tänavad on jalutamiseks, mitte trügimiseks; kus kohalik elanik ei pea tundma, et elaks nagu imelikus hotellis, sest naabrid vahetuvad iga päev; kus on õhtuti piisavalt vaikne, et panna lapsed magama, ning olemas munitsipaallasteaed, kuhu neid hommikul viia,” kommenteerib Vanalinna Linnafoorumi kuraator ning muinsuskaitsja Triin Talk.

Vanalinn on muutumas muuseumiks, kuhu kohalikul elanikul pole enam ei põhjust ega vajadust minna. Püsielanike arv ning neile vajalike teenuste hulk vanalinnas on püsivas languses, kuna viimased on suures osas suunatud turistidele. Lisaks elanikele plaanib sealt välja kolida ka mitu suurt riigiasutust, mis muidu igapäevaselt n-ö tavalisi linlasi vanalinna toovad.

14.–15. juunil toimub Von Krahli Teatris Vanalinna Linnafoorum, kus ruumiloome eksperdid, kogukonnaliikmed, ettevõtjad ja linnajuhid osalevad ruumi analüüsivates aruteludes. Eesmärk on jõuda konkreetsete ettepanekuteni, kuidas ja mida peaks senisest teisiti tegema, et hoida vanalinna elatavust ja mitmekesist kasutust nii lühikeses kui ka pikas perspektiivis.

Vanalinna Linnafoorumi eesmärk on leida lahendusi, kuidas arendada ja hallata vanalinna nii, et see oleks mitmekesine linnasüda ja toimiv elukeskkond. Suuresti arutatakse Linnafoorumil kahel laial teemal: vanalinn kui mitmekesine, aktiivne ja tihe avalik ruum ning vanalinn kui paik, kuhu koonduvad paljud erinevad tegevused.

Tallinna abilinnapea Madle Lippuse sõnul on linna eesmärk suunata vanalinna arengut nii, et see muutuks jälle osaks aktiivsest linnasüdamest. „Nii lahenduste leidmiseks kui ka edaspidiseks elluviimiseks on oluline erinevate valdkondade omavaheline koostöö,” sõnas ta. “Linnafoorumi formaat sobib selliseks koostööplatvormiks hästi ja loodame väga, et selle käigus tekib ka selliseid ettepanekuid, mida saaksime hakata kohe ellu viima.“

Linnafoorumi ajakava

T 14. juuni
9.00–9.30 – kogunemine ja hommikukohv
9.30–9.45 – linnafoorumi ja seminari sissejuhatus
9.45–10.15 – Triin Talk (Vanalinna linnafoorumi kuraator, EKA doktorant ja teadur) „Veneetsia sündroom Tallinna vanalinnas“
10.15–11.15 – Peggy Bauer (Helsinki City Premises Ltd. tegevjuht) „From closed administrative blocks to a living new old town – revitalising the historic city center of Helsinki“ (in English)
11.15–11.30 kohvipaus
11.30–12.00 – Kristjan Lepik (Elav Tänav asutajaliige, investor ja ettevõtja) „Kuidas ajalooline vanalinn saab olla moodne linnasüda“
12.00–12.30 – Jaanus Juss (Telliskivi loomelinnaku tegevjuht) „Pehmete väärtuste kättemaks“
12.30–13.00 – Indrek Peil (arhitekt) „Kompaktne kesklinn – uurimisprojekti Lõpetamata Linn visioon“
13.00–13.20 – Sille Pihlak (Vanalinna linnafoorumi kuraator, EKA dotsent ja arhitekt) Sissejuhatus töögruppide töösse: kus on vana linna uus võimalus?
13.20–14.00 – lõuna
14.00–18.00 – töö gruppides (töögruppide juhid Sille Pihlak, Villem Tomiste, Triin Talk ja Johan Tali)

K 15. juuni
9.00–9.30 – kogunemine ja hommikukohv
9.30–10.00 – töögruppide seisu ülevaade
10.00–13.00 – töö gruppides
13.00–14.00 – lõuna
14.00–16.00 – töö gruppides, esitluste kokkupanek
16.00–18.00 – nelja töögrupi tulemuste esitlemine (tulemusi kommenteerivad paneelis Mihhail Kõlvart (Tallinna linnapea), Madle Lippus (Tallinna abilinnapea), Vladimir Svet (Tallinna abilinnapea), Monika Haukanõmm (Tallinna Kesklinna vanem), Janar Siniväli (Tallinna Kesklinna Valitsuse arendusnõunik) ja Kaidi Aher (Tallinna Strateegiakeskus, Euroopa roheline pealinn 2023 kommunikatsioonijuht))

Vanalinna Linnafoorum toimub Eesti Arhitektuurikeskuse ja Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome kompetentsikeskuse koostöös. Linnafoorumi tulemus on sisend Tallinna vanalinna muinsuskaitseala kaitsekorra (MKA), vanalinna arengukava (Kesklinna LOV) ja Kesklinna üldplaneeringu (RLKK) koostamisele.

Linlased, vanalinna residendid ja teised linnaruumi- ja arhitektuurihuvilised on oodatud tasuta kuulama Linnafoorumi lühiloenguid 14. juunil kell 9-13 ning arutelude tulemusi ja tuleviku-vanalinna visioonide tutvustust 15. juunil kell 16-18 Von Krahli Teatri salongis. Mõlemat osa saab jälgida ka otseülekandes Eesti Arhitektuurikeskuse Facebooki lehelt.

Täpse ajakava ning osalejad avalikustame peatselt – jälgi Linnafoorumi Facebooki üritust!

Eesti Arhitektuurikeskuse ruumiloomele keskenduvad Linnafoorumid said alguse 2009. aastal, olles praeguseks toimunud 16 korral seitsmes Eesti linnas ja vallas, viimati 2022. aasta aprillis Viljandis. Linnafoorumid on kahepäevased, formaadilt veidi häkatonide sarnased sündmused. Arutelude fookuses on alati kindlad ruumistikud ning sellega seotud küsimused, mille kaudu soovitakse jõuda seatud eesmärkideni, nagu laiem avalikku ruumi puudutav diskussioon, elukeskkonna väärtustamine ning konkreetsed ettepanekud muudatusteks.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Linnakodanik
14. juuni 2022 09:38
Kui muidu "mägede" elanikuna käisin nõukogude perioodil ja mõnda aega hiljemgi veel vanalinnas peaaegu, et iga päev, siis nüüd ei mäletagi enam, millal sinna viimati asja oli, ehk kusagil 3-5 aastat tagasi. Ega oska ausalt öeldes leida ühtki põhjust miks sinna minna, kuna pole ka selliseid külalisi tulemas, keda vanalinna veel ekskursioonile võiks viia.