"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
pikanäpumehed on liikvel Vargad suvepuhkust ei võta (0)
15. juuni 2022
Foto: Pixabay

 Suvisel puhkuseperioodil, mil kodud on järelevalveta, ei saa ei üle ega ümber kurjadest kätest, kes himustavad võõrast vara. Varastatakse kõike, mis on kogemata valesse kohta unustatud või mis on sarnaselt poe vaateaknale ahvatlemas võõrast pilku – vargale on see selgeks sõnumiks: „Tule ja võta!“

Tasub arvestada, et osa varastest tegutsevad väga strateegiliselt ja läbimõeldult. Eeltööna teevad nad ohvrile korraliku taustakontrolli – kaardistavad tema päevaplaani ning jälgivad ka sotsiaalmeedias kajastatavaid puhkusereise, et vargus kulgeks võimalikult ladusalt. Seega tasub oma puhkusepilte ja asukohta avalikustada läbimõeldult.

Suurim murdvargusega seotud kahjuhüvitis oli ligi 50 000 eurot

Swedbanki riskikindlustuse valdkonna juhi Liina Laksi sõnul teatati 2021. aastal Swedbanki kahjukäsitlusele 90-st murdvarguse juhtumist, mille keskmine kahjuhüvitis oli 2177 eurot. Suurim mullune murdvargusega tekitatud kahju oli aga ligi 50 000 eurot.

„Kuna koduse vara kaitse hüvitis sõltub varguste korral ka sellest, kui suurele summale kodune vara on kindlustatud, tasub vähemalt kord aastas üle vaadata, kas kodukindlustuse lepingus olev koduse vara kindlustussumma on piisav,“ sõnab Laks.

Swedbanki kahjukäsitluse ajaloost on näha, et kodudest on läbi aegade varastatud kõike, mida suudetakse paigalt liigutada. Kõige klassikalisemad asjad, mis varaste pikkade näppude vahele kipuvad jääma on jalgrattad, tööriistad ja elektroonika, kuid ilma on jäädud ka üsna ebatavalistest esemetest – näiteks tualettpotist, keraamilisest pliidist, kahest pakist mullast ja isegi ahju ja pliidi ustest, mis majast välja lõhuti ja ära viidi.

Vara kaitsmine on omaniku ülesanne

Kui oma vara korralikult ei kaitse, võib ühel hetkel kalale mineku plaan katki jääda, sest puudu on nii õng, aerud kui ka kummipaat. Või järgmisele üritusele sättides avastad ootamatult, et keegi on peoriided pihta pannud. Just suured klaasist uksed ja aknad meelitavad vargaid „vägitegudele“, kuna võimaldavad head ülevaadet kodus olevatest esemetest. Kodust äraolekul tasub aknad võimalusel katta kardinatega.

Kodust lahkudes tuleb kindlasti lukustada kõikide hoonete uksed ja sulgeda aknad, et poleks võimalik ilma tõkkeid lõhkumata varale ligi pääseda. Swedbank P&C Insurance’i kodukindlustus katab koduse vara kaitse olemasolul need esemed, mis asetsevad nõuetekohaselt lukustatud hoonetes (elumajas, panipaigas, keldris, abihoones, saunas jne).

Kõik vara, mis on mõeldud püsivalt välitingimustes paiknema (aiamööbel, õuegrill, batuut, robotmuruniiduk) on samuti kindlustatud 25 protsendi ulatuses koduse vara kindlustussummast, kuid võimalusel tasub need sättida vähem märgatavasse kohta või valvekaamera silma alla.

Kodu on inimese jaoks enamasti kõige turvalisem koht, isegi kui asjad saab asendada, siis turvatunde ja meelerahu taastamiseks võib suurte traumade korral vaja olla ka psühholoogi toetust. „On oluline, et igaüks meist saaks traumeerivate kogemuste järel abi ja tuge. Seetõttu oleme Eestis üks esimestest, kes lisasid kodukindlustusele psühholoogilise abi kaitse,” sõnas Laks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.