"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
video Kakumäe elanik Tõnu Peit: Valus on vaadata, kuidas metsa järjest elamukruntideks näritakse (2)
16. juuni 2022

Tallinn algatas Astangu ja Kakumäe kaitsealade moodustamise. Mõlemad alad on oma looduskoosluste ja kaitsealuste liikide poolest Tallinnas unikaalsed.

Kakumäe poolsaare põhja- ja keskosas asuvast Kakumäe metsast leiti eelmisel aastal looduskaitsealuse kanakulli pesa. Lähimal vaatlusel tuvastati metsast ka hulgaliselt väärtuslikke taimeliike, mis kõik annab põhjust algatada Kakumäe metsa kaitseala moodustamine.

„Seal on väärtuslikud metsakooslused, mis kohati näevad välja täiesti ürgilmelised ja on kohati selle ala külastajale täiesti ootamatud,“ rääkis Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti looduskaitse juhtivspetsialist Meelis Uustal. „Samuti on seal terve rida kaitsealuseid liike, näiteks kanakull. Alal on ka mitmesuguseid taimeliike, näiteks Rootsi kukits, mille peamised kasvukohad siia põhjarannikule ja Tallinnasse jäävadki.“

Kohalikud ise on igati kaitseala poolt, sest metsapiirkond on armastatud jalutuskoht. „Päris palju käiakse,“ ütles MTÜ Kakumäe Rahva Seltsi juhatuse esimees Tõnu Peit. „Kui seal käia, tuleb inimesi ikka palju vastu.“

Samas on metsaala ka magus paik, kuhu elumaja ehitada. Metsa sisse, peaaegu klindi äärele kerkiva eramu ehitamise peale ärkasid ka kohalikud elanikud ning tegid eelmisel aastal ettepaneku kogu mets kaitse alla võtta.

„Valus on vaadata, kuidas järjest elamukruntideks näritakse neid tükke Kakumäe ümber vähemaks,“ ütles Peit. „Teisalt jälle on seal mõned eraomanikud, kes on varem ostnud sinna elamumaale elamu ehitamiseks krundid ja neil on õigustatud ootus. Nüüd ongi selline seis, et ei tea, mis saab,”

„Juhul kui kohaliku kaitseala moodustamine läbi läheb, siis neid kinnistuid Kakumäel ja ka Astangu kaitsealal, millel on juba detailplaneering kehtestatud ja ehituslubagi olemas, ei puututa,“ lubas Tallinna abilinnapea Vladimir Svet.

Kui aga detailplaneeringut või ehitusluba veel ei ole, on Sveti sõnul linnal võimalus piiranguid seada vastavalt looduslikele iseärasustele. “Eestis oleme harjunud sellega, et hoiame oma loodust,“ ütles ta. „Oleme harjunud sellega, et looduskooslused ei ole vähem tähtsad kui eraomanike õigused oma krunte realiseerida ja seetõttu hakkame nüüd kaaluma, kuidas leida see õige tee ja tasakaal, et looduskoosluste huvid ei oleks unustatud.“

Kakumäe ja Astangu piirkonna kaitse alla võtmise dokumentidega saab tutvuda 1. juulist kuni 15. augustini. Abilinnapea lubas avalikke arutelusid, et jõuda kompromissideni eri osapoolte vahel.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

märkaja
18. juuni 2022 09:41
Ka põllumaa Tallinna ümbruses muudetakse elamupiirkondadeks.
Oda
17. juuni 2022 14:26
Ahaa! Siis on küll elamumaa omanikel põhjust see metsaalune ringi kondavatele kakajalgadele sulgeda. Nii, et tutkit brat - ilma nagu peni vorstist.