"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
video Jaaniõhtud kutsuvad tantsima ja laadale, kuulata saab Stefanit, Uku Suvistet ja paljusid teisi kuulsusi (0)
18. juuni 2022

Stroomi rannas esineb jaaniõhtul Uku Suviste ning sealne laat toob kohale üle saja põneva kaupleja. Harku järve rannas mängib tantsuks saksa tantsubänd Groove Coverage. Kesklinna jaanituli tasuta perepeona peetakse 23. juunil kl 18 Snelli pargis, kus lavale astuvad Traffic, Stefan, Masha Ye, Boris Lehtlaan ja Are Jaama.

Põhja-Tallinn taastab pärast kaheaastast koroonapausi populaarse Stroomi jaanitule, tähistades 22. juunil pööripäeva Stroomi rannas ja rannapargis laada ja meelelahutusega. «Mul on hea meel, et saame jälle tähistada jaanipäeva Stroomi rannapargis. Kavas on jaanilaat, mitmekülgne meelelahutus, suur jaanilõke ja Uku Suviste kontsert,» ütles Põhja-Tallinna vanem Manuela Pihlap. «Ootame põhjatallinlasi ja külalisi veetma mõnusat päeva mere ääres.»

Suur jaanilaat avatakse kell 12 ja see töötab kella seitsmeni õhtul. Korraldaja, Domino OÜ tegevjuht Eili Pihlaku sõnul jagub üllatusi nii suurele kui väikesele. «Laadalt võib kõike leida! Tulemas on sada müüjat, kes kõik midagi põnevat pakuvad. Talukaubast näiteks sinki, mett ja seenehoidiseid, samuti juustu, vahvleid ja komme,» rääkis Pihlak. «Osta saab taimi ja käsitööd, riideid ja jalanõusid. Tooteid on Lätistki.»

Jaanilised oma toidukotti kaasa võtma ei pea, sooja sööki saab kohapealt. «On laias valikus šašlõkki, kebabe ja palju muudki,» lisas Pihlak.

Kultuuriprogramm algab kell 15. Jaanilõke süüdatakse kella 18 paiku ja kell 18.30 astub lavale Uku Suviste bändiga. Päeva juhib Erkki Sarapuu.

Mekkida saab ka prantsuse köögi hõrgutisi

Pärast COVID-19 tingitud pausi tähistab 22. juunil algusega kl 19 jaanipäeva suurejoonelise tulega ka Lasnamäe. Tasuta sündmus toimub Paevälja tühermaal, kuhu saab mugavalt tulla nii jalgsi kui bussiga. Kavas on kontsert ja rahvatantsud, kohapeal saab osta maitsvaid  toite.

Lasnamäe jaanitule peaesineja on VIA Baltika. Kontserdil esineb veel Tantsuansambel “Lee”. Eduard Toman kahjuks haigestumise tõttu Lasnamäe jaanitulel osaleda ei saa. Tema asemel esineb üritusel Siiri Känd. Lõke süüdatakse kell 21.45

Mustamäe korraldab jaanipäeva eel, 18. juunil kella 12-19 Männi pargis suure grillipeo, kus peaesineja on Smilers. Jaanilaat pakub samas kirjut kaubavalikut ligi viiekümnelt müüjalt. «Laadal on suur toitlusala paljude restoranide cateringidega,» sõnas Pihlak. «Valida saab šašlõkist kuni prantsuse köögini.»

Kaasa saab osta kala ja liha, mett ja magusaid tooteid, värsket talukaupa ja maasikaid.

Kristiine suvesimman algab 22. juunil kl 19 Löwenruh´ pargis, kus kõlab kaasakiskuv ja meloodiline tantsumuusika. Esinevad ansambel Sunlight ja Lauri Hermann, Kristjan Reinvee, Sven Schmeiman, Käroli Kärdi ja Hele-Riin Mällo.

Kesklinna jaanituli tasuta perepeona peetakse 23. juunil kl 18 Snelli pargis, kus lavale astuvad Traffic, Stefan, Masha Ye, Boris Lehtlaan ja Are Jaama. Ahvatlevate esinejatega pidu algab kell 18 ning kestab kuni kella üheni öösel. Jaanitule ase seatakse üles keset Snelli tiiki.  

“Mina tähistan tavaliselt niimoodi, et lähen koos sõpradega kuhugi mõnusasse kohta, kus me teeme tuld ja grillime
ja võtame paar tervisešotti ka. Ja kui mul on esinemine, siis ma kindlasti esinen ja tähistan koos oma fännidega,” rääkis Stefan sellest, kuidas tema tavaliselt jaanilaupäeva tähistab. Stefan lubas, et Snelli tiigi kontserdil laulab kõiki tuntumaid laule, nii “Hope”i kui ka uut lugu “Miraaž”.

Rikkalikust esinejate valikust leiavad endale meelepärast igas eas pidulised – üles astuvad Traffic, Stefan, Boris Lehtlaan ja Are Jaama ning Masha Ye. Jaanipeo lasteala on täidetud mitmete eriliste töötubadega, mis on inspireeritud jaanipäeva traditsioonidest, ent ei puudu ka laste lemmikud seebimulli töötuba ja teadusteater. Veel üks eriline töötuba keskendub oksanukkude valmistamisele. Lasteala on avatud kella 22ni. Lisaks kõigele muule tuleb Päästeameti meeskond tuleohutusreegleid tutvustama. 

Haabersti korraldab tänavu esimest korda tasuta jaanitule Harku järve ääres. 22. juunil kell 15-23 astuvad seal  üles Groove Coverage, Voldemar Kuslap, Cityflash & Laura-Ly, Sunshine Band ja Hanna-Sandra.  Haabersti linnaosavanem Oleg Siljanov ütles, et Groove Coverage On õhtu peaesineja. «Bändi esituses kuuleb selle tuntuid hitte nagu Moonlight Shadow, Poison, God is a Girl, She, 7 Years & 50 Days,» rääkis Siljanov.

Uudsena tähistavad mõned paigad jaanipidu alkoholivabalt.

Haabersti jaanipeol jätkub tegevusi nii lastele kui ka täiskasvanutele. «Külastajaid ootab toitlustusala, lasteala ning noortele toimub otse lavalt Dj´de võistlus. Süüdatakse suur jaanilõke ning peo lõpetab meeldejääv jaanidisko,» rääkis linnaosavanem ning lisas, et kontsert on tasuta ning kõik soovijad oodatud.

Kuna Harku järve ääres on parkimiskohtade arv piiratud, siis palutakse jaanipeole tulla jala või ühistranspordiga. Lähim peatus on Väike-Õismäe, mis asub rannast vaid paarisaja meetri kaugusel. Üritus on alkoholivaba.

Haaberstis ka kirjanduslik jaanituli

23. juunil kell 19 ootab jaanipäevale vabaõhumuuseum (Vabaõhumuuseumi tee 12), kus süüdatakse lausa kaks jaanituld. Lõkked on Kiigeplatsil, kus muusikat teevad Kukerpillid ja Külaväljakul, kus esinevad Leigarid.  «Vabaõhumuuseumi jaanipäev on inspireeritud raamatukogude aastast,» rääkis muuseumi ürituste projektijuht Merike Puura. «Kuie koolimaja viib aastasse 1935, mil tähistati Eesti raamatu aastat ja mil möödus 400 aastat esimese eestikeelse raamatu, Wanradti ja Koelli katekismuse ilmumisest. Raamatuaasta puhul on koolimajja saabumas kirjanik, et esitleda oma esikteost ja meenutada oma kooliteed. Lavastuse sees on teinegi. Toonane raamatukogu selts on kirjaniku külla tulekuks ette valmistanud Epp Peebu samal aastal ilmunud näidendi «Vaikus lärmitseb», kus kõik osatäitjad on naisterahvad! Samuti on uhke sündmuse puhul kohal külamuusikud.»

Kolhoosi korterelamu viib aastasse 1978 ja seal tähistatakse saja aasta möödumist A. H. Tammsaare sünnist. «Näeme kolhoosiaegset jaanipäeva, mis inspireeritud kirjandusest. See on aasta, mil A.H. Tammsaare nimeline kolhoos hakkas välja andma kirjanduspreemiat. Sel puhul korraldas kolhoos ka oma luule- ja kirjanduskonkursi, mille parimaid palasid kolhoosi jaanikul ette kantakse,» sõnas Puura.

Sookuru majarahvas peab oma jaanikut: eteldakse, tehakse jõu- ja ilunumbreid, imetletakse naabrimehe uhket uut masinat ja lüüakse tantsu külakapelli saatel. «Köstriaseme talus saab näha krati tegemist, seegi on inspireeritud kirjandusest.» lisas Puura. «Jaanikul saab õppida saab nii pärja punumist kui jälgida suitsusauna kütmist, kuulata rahvajutte ja ennustusi, karjalaste mänge mängida, õppida kohupiimakorpe valmistama ja võitegu.»

Kell 20 ja 22 esineb muuseumis külakapell Möllav Meri. Kohal on ka šašlõkimeistrid ja kaljavaat. Jaaniõhtu pilet kehtib alates kella 16.

Kus saab Tallinnas jaanipeole minna?

*22. juunil Kell 12 on kavas suur jaanilaat ja -õhtu Stroomi rannas. Esineb Uku Suviste.

*22. juunil kell 19 toimub Lasnamäe jaanituli Paevälja tühermaal (Narva mnt 129a). Kavas rahvatantsud.

*Mustamäe korraldab 18. juunil kella 12-19 Männi pargis suure grillipeo ja jaanilaada. Peaesineja on Smilers.

*Kristiine jaanisimman on kavas 22. juunil kell 19 Löwenruh´ pargis. Kuulda saab erinevat tantsumuusikat.

*Kesklinna jaanipidu toimub 23. juunil kell 18 Snelli pargis, kus lavale astuvad teiste seas Traffic, Stefan, Boris Lehtlaan ja Are Jaama.

*Haabersti jaanituli on kavas pidada 22. juunil kell 15-23 Harku järve ääres. Seal astuvad üles Groove Coverage ja Voldemar Kuslap.

Tee lõket tuulevaikse ilmaga majast ja metsast eemale!

• Lõket tee mittepõleval alusel või kuivanud taimestikust puhastatud pinnasel. Puhasta lõkkekoha ümbrus vähemalt 0,5 m raadiuses ning piira lõkkekoht kivide või pinnasevalliga.

• Lõkkesuits ei tohi häirida teisi inimesi ega liiklust.

Tule tegemise koht peab paiknema vähemalt 15 m kaugusel mistahes ehitisest või põleva materjali lahtisest hoiukohast. Samuti vähemalt 30 m kaugusel metsast. Väljaspool ehitist tule tegemisel peaks tuule kiirus kuni 1,5 m/sek. Arvestama peab lõkkest lenduda võivate sädemetega.

• Terrassil grillimiseks tohib kasutada ainult sellist elektri- või gaasigrilli, mille kasutusjuhend seda lubab.

• Ära jäta lõket ega grilli järelevalveta. Kindlasti tuleb lõkke kõrvale varuda ämber vett ja pärast tule tegemist põlemisjäägid hoolikalt kustutada kas veega ülevalamise, mulla või liivaga katmise teel.

• Lõkkes tohib põletada vaid värvimata ja immutamata puitu ning kiletamata pappi ja paberit. Lõke ei ole koht, kuhu panna majapidamises üle jäänud pakendeid, mööblit, ehitusprahti, riideid või rehve.  Levinud eksiarvamus on, et ühekordsed nõud võib pärast kasutamist lõkkes põletada. Enamik nn paberist või muust taimsest materjalist ühekordseid nõusid sisaldab ka plasti ja selle põletamine on samuti ohtlik nii keskkonnale kui ka inimeste tervisele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.