"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Keskerakond jäi punamonumentide teisaldamise eelnõu hääletusel üksi (4)
18. juuni 2022
Dmitri Povilaitis

Keskerakond hääletas neljapäeval Tallinna linnavolikogus ainsana vastu eelnõule, millega sooviti teisaldada pealinna linnaruumist punamonumendid. 

Nelja Tallinna opositsioonierakonna ehk Eesti 200, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE), Isamaa ja Reformierakonna fraktsiooni algatatud eelnõud linnavolikogu istungil tutvustanud Kristen Michal selgitas, et selle eesmärk oli anda linnavalitsusele ülesanne kaardistada koostöös muinsuskaitseameti ja Eesti Mälu Instituudiga hiljemalt 20. augustiks kõik Tallinna territooriumil asuvad Nõukogude okupatsioonirežiimi loodud punamonumendid ja leida neile sobivam koht, soovitatavalt muuseumis. 

Ühtlasi tõi ta välja, et need monumendid, mis on matmispaikadel, tuleb vastavalt sõjahaudade kaitse seadusele koostöös kaitseministeeriumi ja sõjahaudade komisjoniga võtta kaitse alla.

„Eesti Vabariigi pealinna linnaruum ei saa olla koduks sümbolitele, mis taastoodavad „Nõukogude Liidu hiilguse oreooli“. Linnavõimul peab olema alustuseks selge ülevaade, kui palju punamonumente linnas on ja kus need asuvad. Seejärel saab asuda tegema ettevalmistusi nende teisaldamiseks sobivamatesse asukohtadesse. Soovitatavalt muuseumidesse, kus neid ei riivaks silma, vaid selgitaksid okupatsioonivõimu kurjuse tähendust Eesti ja teiste vaba maailma rahvaste ajaloos,“ sõnas Michal.  

Eelnõu poolt hääletasid Reformierakonna, Eesti 200, EKRE ja Isamaa saadikud. Sotsiaaldemokraadid jäid erapooletuks. Vastu oli ainsana Keskerakond. 

Keskerakondlase Mihhail Kõlvarti juhitav Tallinna linnavalitsus hääletas hiljuti Tallinna linnavolikogus maha ka eestikeelsele haridusele ülemineku, keeldus arutamast kaitsepolitsei aastaraamatus Eesti vastase tegevusega silma jäänutelt Tallinna teenetemärkide ära võtmist ja hoiab linna maksumaksja palgal silmnähtavalt kremlimeelse retoorikaga esinevat Aleksandr Tšaplõginit. 

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Rein
19. juuni 2022 17:39
Uskumatu, et autor on jätnud mainimata kõige elementaarsema: kas eelnõu võeti vastu või mitte. See tuleb autorile tõenäoliselt üllatusena, aga kõik lugejad ei ole kursis, kui suurt häälteenamust antud eelnõu vajas ja kui suur osakaal erinevatel erakondadel volikogus on.
Kommentaar
18. juuni 2022 22:13
Vabaõhumuuseumis peaks mingi nurgakese leidma, kuhu seinad ümber ja vast katuski peale panna. Nii omaaegse kunsti kui ajaloo teadvustamise mõttes neid hävitama ei peaks. Aga Põlvas on taoline mälestusmärk alles, täiesti kesklinnas peatänava kõrval ja mitmelt poolt nähtav, sisuliselt samas või veelgi kesksemas kohas kui see, kus langenud sõduri mälestusmärk kuni 2007 Tallinnas asus. Põlvas on selle ümber olev park ammu uuendatud ja minu arvates ei sobi sellise mälestusmärgiga enam kokku. Miks pole seda sealt eemaldatud, ei tea, aga ikkagi, nii kunsti kui ajaloo mõttes peaks sellise alles hoidma, mitte hävitama.
Peaingel Miikael
19. juuni 2022 08:55
Just.. need monumendid tuleks peita ära nagu alkohol poes - seina taha.
tänapäev
18. juuni 2022 14:33
Ukrainas on kasaaride sümboolikat rohkem kui slaavlaste oma.