"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
G4S Pea pooltel suitsuanduritel on eluiga möödas (0)
18. juuni 2022
Pealinn

G4S-i kinnitusel on põhjust arvata, et pea pooltel suitsuanduritel on eluiga juba möödas ning seetõttu ei saa kindel olla, kas need toimivad ohu korral hästi. 

Suitsuandurid muutusid Eestis kohustuslikult juba 13 aastat tagasi ning rusikareegel on see, et kui sa andurit praeguseks välja vahetanud ei ole, siis on see ilmselt juba eluea ületanud. Päästeameti andmetel on suitsuandurite eluiga olenevalt tootjast ja hinnast 3–10 aastat. 

G4Si standardlahenduste divisjoni direktori Tarmo Pärjala sõnul on ligi poolte suitsuandurite eluiga praegusks möödas. 

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA) tehnikaosakonna nõuniku Priit Poschlini sõnul ei ole suitsuanduritel õigusakti või standardiga ette määratud eluiga, seadme eluiga sõltub sensorist ja teistest elektroonikakomponentidest ning sisse ehitatud akust või vahetatavast patareist. “Üldjuhul on andurid kuni 10-aastase elueaga, kuid selle määrab tootja,” sõnas Poschlin. 

Optilisel suitsuanduri sees on pisikeste ribidega kamber, mis suitsu püüab. Kambri sees on valgust kiirgav diood ning valguslugeja. Kui ribide vahelt satub toss kambrisse, jõuab valgus lugejasse ning andur annab häiret. 

Aja möödudes võivad aga anduri sees olevad suitsule reageerivad sensorid tundlikkust kaotada. Testnupule vajutamine kinnitab, et aku/patarei, elektroonika ja helisüsteem töötavad, kuid see ei tähenda alati, et andur on päriselt töökorras. Anduri töökindlust kahjustavad aeg, tolm, putukad, toidu tegemisel kodus tekkiv rasv ja niiskus. “Isegi kui arvad, et kodu on väga puhas, siis aja jooksul kogunevad seadmesse tolm ja mustus,” märkis Pärjala. 

Suitsuanduri kohustuslik märgistus peab Poschlini sõnul sisaldama tootmiskuupäeva või partiinumbrit ja infot tootja poolt soovitusliku seadme vahetuse aja kohta ehk eluiga. Täpne info anduri kasutustingimuste ja eluea kohta peab olema kirjas kasutusjuhendis. Iga tootja peab anduri sertifitseerima, et seda saaks Euroopa Liidus müüa – seadmel peab olema CE ja EVS-EN 14604:2005 märgistus, maaletooja või tootja nimi. Kui kasvõi üks nendest andmetest on puudu, tuleks andur kiiremas korras välja vahetada. Anduri väljavahetamise vajadusest annab päästeameti andmetel märku ka see, kui andur on muutunud ülitundlikuks – reageerib siis, kui pole vaja, või vastupidi, anduri reageerimise aeg pikeneb kordades.

Suitsuanduri töökindlust saab kontrollida veeaurubaasil töötava SmokeSabre seadmega –  andurile tuleb lasta võltstossu ning siis saab teada, kas seade hakkab häiret andma või mitte. Tänu teleskooptorule on see ohutu, kuna kaitseb andurit testri liiga lähedale asetamise ja sellest tekkivate gaasijääkide kondenseerumise eest, mis võib anduri rikkuda. Siiski tuleb jälgida kindlasti kasutusjuhendit, et sa enda andurit ära ei rikuks. 

Anduri soetamisel tasub meeles pidada, et odav andur ei pruugi olla kvaliteetne. Silmas tasub pidada eelkõige anduri tootmisaega – ostule eelneval aastal toodetud andur sobib, aga vanemad võiks juba jätta soetamata. “Tähtis on panna tähele, et eluiga hakkab jooksma tootmise hetkest. Võib juhtuda, et poes on allahindlusega seade, mis on juba mõni aeg seisnud ning osa elueast ära kulutanud,” sõnas Pärjala. “Seetõttu tuleb juba poes jälgida, millal on andur tehtud – seda näebki kleepsult seadme taga.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.