"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Arvutipark saastab nagu hulk autosid (0)
20. juuni 2022
Foto: Pixabay

Uudisteportaal Forte refereeris Ernst&Youngi uuringut, mille järgi on Eesti riigiasutuste e-jalajälg suur ja saastav. Ühe aasta jooksul tekitavad võrreldava keskkonnajalajälje 5555 diiselautot, mis läbivad ligikaudu 20 000 kilomeetrit aastas. Pilti muudaks uuringu autorite meelest paremaks, kui riigiasutused ei kasutaks andmete hoidmiseks omaenda serveriparke, vaid pilveteenuseid.

Veel aitaks keskkonda säästa roheenergia kasutamine. Selle lepingud on sõlmitud aga vaid mõnel riigiasutusel. Uuringu taustal võiks muidugi küsida, et milline oleks positiivne programm. Kui serveriparki vähendada ja andmeid pilves varundada, tekitab see riigiasutuste puhul küsimusi turvalisusest. Pilveteenuse pakkujad on aga eraettevõtted, kelle pakutav teenus sobib samuti ennekõike teistele eraettevõtetele.

Riigiasutuste puhul on siis ühtlasi vajalikud teenuse leidja hanked jne. Mis aga elektrisse puutub, siis teatavasti ei ole toas kahte pistikupea, millest ühel kirjas, et see on roheline, ja teisel, et must. Tõesti, ilusa žestina võiksid ju riigiasutused roheenergia lepinguid sõlmida, kuid see ei tähenda, et see tegelikus elus midagi looduse kasuks muudaks.

Mäletatavasti on roheenergiat ehk tuuleparkide rajamist aastaid pidurdanud muuhulgas riigikaitse huvid – kavandatavad pargid seganuksid radareid. Hea, et radarite uuendamisega alates 2024. aastast need mured selja taha jäävad ja see toob rohkem roheenergiat. Küll võiks maksumaksja raha ja loodusressursside kokkuhoiule mõelda sel viisil, et tarvitada taaskasutatud arvuteid ehk neid, kus vanadest on uued tehtud. Taoline tööstus on Eestiski olemas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.