"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
RÄÄMAS HOONEST PÄRLIKS Endist seente puretud maja käivad nüüd imetlemas rattaturistid (0)
20. juuni 2022
Lai 11 korteri omanik. Foto: Mats Õun

“See koht oli peaaegu ahervare. Aga oma kõrgete lagede ja suurte akendega tundus nii põnev, just nagu minu koduks loodud,” kirjeldas Lai 11 korteri omanik olukorda, mis seal enne restaureerimist valitses. Linna toetus aitas tublil vanalinlasel ära teha tohutu töö, et muuta räämas paik unistuste koduks ning päästa ka haruldased aknapaled.

Linn andis hiljuti tänukirjad ajalooliste majade eest, mis mullu said linna toetuse abiga eeskujulikult korda tehtud. Peapreemia said Lai 11 korteri omanikud interjööri eest, preemiad anti ka Raudtee 89, Sõlme 6 ja Süsta 9 majade omanikele välisseinte restaureerimise eest.

Nõmmel asuva Sõlme 6 hoone üks omanikest Madis Abel rääkis, et kodumaja tuli korda teha peaaegu nullist. “Ainult katuse oli eelmine omanik ära vahetatud, fassaad ja aknad olid majal kõik tegemata,” rääkis ta. “Ehitajatega sai veel nipet-näpet parandusi läbi räägitud ning lõpuks tuli kõik välja nii, nagu olema peab.”

Restaureerimistoetuse taotlemine linnalt läks Abeli hinnangul suhteliselt libedalt. “Sai võetud ehitajatelt pakkumised ja esitatud avaldus, et maja linna abiga korda teha,” rääkis ta. “Ja siis komisjon otsustas toetust anda.”

Põhja-Tallinnas Süsta 9 asuva korteriühistu juhatuse liige Diana Tamm nentis, et nende maja oli pikalt korraliku hooleta jäänud. “Viimase viie aasta jooksul oleme asja tõsisemalt kätte võtnud,” märkis ta. “Alguses sai katus vahetatud ja siis meil olid veel suured probleemid keldriga. Eelmisel aastal võtsime fassaadi ette.”

Algupärane laudis jäi alles

Tamme sõnul on majaelanikud tulemusega väga rahul. “Me oleme tegelikult väga uhked selle üle, mis meil nüüd on,” ütles ta. “Näeme, et see pakub huvi ka Põhja-Tallinna külalistele – päris tihti näeme, kuidas jalgrattatuurid meie maja ees peatuvad.”

Tamm loetles tehtud töid ning märkis, et fassaad läks vahetusse vaid osaliselt – kus võimalik, säilitati algupärane laudis. “Vahetati välja ainult need lauad, mis olid päriselt katki, puudu või mädanenud,” rääkis ta. “Lisaks said kolme korteri aknad restaureeritud ja kahe korteri plastaknad vahetatud originaalitruude puitakende vastu.”

Suurim töö oli Tamme hinnangul maja ühe nurga palkide plommimine. “Seal oli mingi seen sees olnud ja sein oli sama hästi kui tühi, palke polnudki enam.”

Tamm avaldas heameelt linna pakutava toetuse üle. “Kasutasime seda võimalust,” ütles ta. “Meie projekti kogueelarve oli 100 000 eurot, sellest ühe neljandiku saime linnalt ja see oli kindlasti suureks abiks.”
Lai 11 korteri omanikud paistsid silma oma interjööri eeskujuliku restaureerimise ja maalitud raiddetailide oskusliku säilitamise eest. Laial tänaval tulid remondi käigus välja erilised aknapaled, mis olid kaunistatud unikaalsete maalidega. Korteriomanik Rain Raabel teavitas sellest muinsuskaitset ning linn pani õla alla, et omanäoline leid võimalikult ajastutruult taastada.

Raabeli sõnul on kahtlemata tegemist suure leiu ja tunnustusega. “Tunnustus on see muidugi eelkõige neile, kes selle ilu on siit seina seest üles leidnud ja need maalid ka selliseks restaureerinud,” rääkis ta. “Kogu ehitus on väldanud koos kõigi lubade välja ajamisega ligi kaks aastat. Tööd kestsid umbes üheksa kuud.”

Korter oli väga kehvas seisus

Enne restaureerimist oli ruumides olnud ühe galerii väga kehvas seisus ladu. “See koht oli praktiliselt ahervare,” selgitas Raabel. “Aga samas tundus see oma kõrgete lagede ja suurte akendega nii põnev, just nagu minu koduks loodud. Kokku on siin neli tuba.”

Kuna restaureerida tuli väga palju, siis otsustas Raabel linnalt toetust küsida. “Siinkohal väga suured tänud kõikidele, kes aitasid meil seda läbi viia,” märkis ta. “Muinsuskaitseametist olid meile abiks Aime Lauk, Boris Dubovik ja Henry Kuningas.”

Linn pani korteri remondiks õla alla pea saja protsendi ulatuses. “Tallinn aitas üsna suures osas meid,” ütles Raabel. “Aga sellele restaureerimisele eelnevad veel igasugused kavad ja järelevalvete palkamised – need kulud tuli ikka endal kanda.”

Abilinnapea Madle Lippuse sõnul on linna muinsuskaitse osakond ja miljööalade osakond linnaelanikele head partnerid väärtuste hoidmisel. “Oleme väga tänulikud kõigile, kes võtavad ette raske restaureerimise,” ütles ta. “See on sageli keerukam kui uue maja ehitamine. Vana maja korda tegemine nõuab selle hingeellu sisseelamist ja sellega arvestamist, et saada suurepärast tulemust.”

Tänavu jagas Tallinn muinsuskaitse toetusteks 300 000 eurot.

Kaunimad korda tehtud majad
• Peapreemia said vanalinnas asuva Lai 11 korteri omanikud interjööri eest.
• Raudtee 89 elamu omanikud restaureerisid ise eeskujulikult oma maja välisseinad.
• Eeskujulikult restaureeris Sõlme 6 hoone elamu välisseinad ka Renovedur OÜ ja sama maja ajaloolised aknad ja välisuksed Vilumus Viimistlus OÜ.
• Kolmandana tunnustas linn preemiaga Süsta 9 korteriühistut Koplis ja ettevõtet Sarapiku Ehitus OÜ maja välisseinte eeskujuliku ennistamise eest.
• Tänukirjadega tunnustas linn Rahukohtu 1 peahoone tervikliku restaureerimise eest riigikantseleid ja Riigi Kinnisvara AS-i, tööde tegijat Oma Ehitaja AS-i ja muinsuskaitselist järelvalvajat Aleksandr Pantelejevit.
• Korda said Oleviste kiriku lõunakabeli raidaknad ja peaportaal koos uksega. Eeskujuliku töö eest said tunnustuse Jaanus Undusk, Isabel Aaso-Zahradnikova ja Aleš Zahradnik, ettevõtteid OMA Fassaad OÜ ja Puidutohter OÜ.

Kust ja kuidas restaureerimis-toetust saada?
• Restaureerimistoetust saab taotleda igal kevadel veebilehelt https://www.tallinn.ee/Teenus-Restaureerimistoetus
• Restaureerimishuviline võiks juba praegu vaadata kodulehelt tingimusi, mille järgi taotlemine käib.
• Toetust saab nii katuste, akende kui ka fassaadide ja uste renoveerimiseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.