"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Ukraina sõjapõgenike üürihüvitiste taotlemine läks lihtsamaks (0)
20. juuni 2022
Ukraina sõjapõgenikud Medyka piiripunktis Ukraina-Poola piiril 2. aprillil 2022. Foto: Scanpix

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskusel (TEHIK) valmis juuni algul sotsiaalteenuste ja -toetuste andmeregistris (STAR) IT-lahendus, mis võimaldab kohalikel omavalitsustel senisest kiiremini ja mugavamalt sõjapõgenike üürihüvitiste taotlusi menetleda, vahendab BNS.

„STARi loodud üürihüvitise funktsionaalsus võimaldab kohalikel omavalitsustel kiirelt ja mugavalt sisestada üüripinnal elavate isikute ja nende leibkondade andmed ning arvutada kokku põgenikele eluaseme eest kompenseeritav summa vastavalt esitatud kulutustele. Lahendus säästab niigi ülekoormatud sotsiaaltöötajate aega ning aitab vältida vigasid ja hüvitise mitmekordseid väljamakseid,“ ütles STAR valdkonna juht Karin Rits.

Lisaks muudab loodud lahendus efektiivsemaks üürihüvitiste alase aruandluse. Kohalike omavalitsuste menetlus- ja väljamakseinfo on STARis hõlpsalt kättesaadav ka Sotsiaalkindlustusametile, kellelt KOVid saavad taotleda üürihüvitiste kompenseerimist.  

Sotsiaalkindlusametiga on halduslepingu üüritoetuse maksmiseks sõlminud enam kui pooled omavalitsused, nende hulgas ka Tallinn ja Tartu. Kokku on sel kuul juuni algusest STARi kaudu menetletud mõnikümmend üürihüvitise taotlust.

 „Hüvitise maksmisega soovime toetada rahvusvahelise kaitse saajate iseseisvalt elama asumist, võimaldades katta nii maakleritasu, vajadusel tagatisraha, esimese kuu üüri või siis soetada elamiseks hädavajalikku sisustust. Loodetavasti annab üüritoetuse maksmine kindlustunnet ka üürileandjatele oma kinnisvara Ukraina sõjapõgenikele välja üürimisel,“ sõnas Sotsiaalkindlustusameti kriisijuht Kert Valdaru.

Ajutise kaitse saanud Ukraina sõjapõgenikel on võimalik kohalike omavalitsuste kaudu taotleda ühekordset üürihüvitist kuni 1200 eurot. Eluruumi kulude hüvitamise kohta saad lugeda täpsemalt https://kriis.ee/julgeolekuolukord-euroopas/info-ukraina-sojapogenikele/elukoht

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.