"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Õlletootjaid kimbutavad klaaspudelite puudus ning tarnetõrked (2)
21. juuni 2022
Foto: Scanpix / foto on illustratiivne

Üldine inflatsioon ja jätkuvad tarneahelate tõrked mõjutavad ka õlletootjaid – muret teevad nii klaaspudelite kui vaatide tarneraskused, samuti ebakindlad sisendhinnad, vahendab BNS.

Saku Õlletehasele oli aasta algus hea, sest viimasest COVID-19 lainest väljuti märtsi keskel kiirelt ning turismi hoogustumisega avas Saku uuesti hotellide, restoranide ja toitlustussektor (HoReCa) müügikanali, mis koroona ajastul suletud oli, kommenteeris Saku Õlletehase juhtatuse liige Jaan Härms.

“Viimased kaks kuud on tarbimises näha olnud aga mõningat langust, mis suure tõenäosusega on tingitud nii sõjast kui ka kiirest inflatsioonist,” tõdes Härms. 

Samuti on mureks pidevalt muutuvad sisendhinnad. Õlletehase juhtatuse liikme sõnul muudavad tarnijad praeguses olukorras oma hindu igakuiselt, tuues põhjuseks läbivalt suurenenud kulud, nagu teravilja, elektri, kütuse ja gaasi hinnatõusud. “Niisamuti on muutunud ka klaaspudelite ostuhind – sõltuvalt pudeli tüübist ja tootmiskohast on hinnad juba rohkem kui kahekordistunud,” lisas ta.

Põhjala Pruulikoja juht Ivar Aus märkis, et Põhjala pruulikojal klaaspudelite tarneprobleeme ei esine, sest on liikunud tootmises klaaspudelilt alumiiniumpurkidele.

“Teeme seda nii turu nõudluse, õlle kvaliteedi kui ka keskkonnasäästlikkuse aspektist lähtudes. Purgis säilib õlu pikemalt värske ja transpordikulud on madalamad, kuna purk on klaaspudelist kergem ning kaubaalusele mahub rohkem. Purki läheb pea kogu Põhjala põhisortiment, tänaseks villime ligi kolm neljandikku toodangust purkidesse. Klaaspudelitesse villime kangeid tumedaid ja keldriseeria õllesid,” rääkis Aus.

Tootmist mõjutavate kitsaskohtade osas tõi Aus välja tarnehäired vaatide tootmisel, mille tarned hilinevad. Samas mainis ka pruulikoja juht, et hinnad on tõusmas eelkõige sisehindade ja kulude hinnatõusu tõttu. Üldist hinnatõusu suurust pruulikoja juht valmis kommenteerima ei olnud.

Saku Õlletehase esindaja märkis, et õlletehas otsib alternatiive klaaspudelite, kuid uute tarnijate leidmine on kõrghooaja ning Euroopa tarnijate tõttu keeruline.

“Olemasolevatel tarnijatel puudub üldiselt kapatsiteet uute klientide vastu võtmiseks ning Sakus kasutavate pudelite vormide arendamine uue tarnija juures võtab minimaalselt aega kuus kuud. Meie jaoks on olukord tähendanud, et mitmed tooted, mis olid plaanitud lansseerida pudelis on nüüd muudetud purgitoodeteks ning mõningatel juhtudel oleme lansseeringu käesolevaks aastaks tühistatud. Samuti võib uute tarnijatega koostöö alustamine meie jaoks tähendada ka vajadust lisainvesteeringutele. Paljud alternatiivid realiseeruvad pärast suvehooaega või 2023. aastal,” nentis Härms.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kuivik
22. juuni 2022 10:36
Kas käimasolevat sõda silmas pidades ei oleks mitte juba viimane aeg kuiva seaduse kehtestamiseks, mitte joogitaara pärast muretsemiseks, sest sõja ajal purjutav rahvas võib olla isegi hambuni relvastatud vaenlasest suuremaks ohuks?!
mina
21. juuni 2022 19:44
samas purustatkse suurem osa taara tagastamisel heh

Seotud artiklid