"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
LIINA RANDPERE: Meie oleme läinud jaanipüha tähistamisel traditsioonilist teed (0)
22. juuni 2022
Liina Randpere. Foto: Scanpix

“Tore, et me sel aastal saime kingituseks ilusa ilma! Meie perel on jaaniõhtu veetmisel kaks valikut: kas oma kodus Padisel või ühe sõbra juures, kellel on samamoodi maakoht. Ikka oma suur lõke, grill, vaba õhk ja sõbrad – nii on meil mindud jaanipüha tähistamisel traditsioonilist teed,” ütles treener ja saatejuht Liina Randpere. Pealinn küsis tuntud inimestelt, kus nad veedavad suve oodatuima tähtpäeva. Samuti mõtisklesime jaanitraditsioonide muutumise üle ajas.

“Kuna mul on kolm väikest last, ega väga kuskile trallitama lähegi, pigem vaatame, et saaks neid vahepeal lõunaunne panna ja siis jälle nendega mängida, ning samas on vaja kõrvalt süüa teha – peab jälgima, et seda kõike oleks mugav korraldada. Samas on selline valik ka väga meeldiv!” kiitis Randpere.

“Eelmisel aastal käisime Padise kohalikul jaanitulel, kus esines Traffic – see oli korralik festival. Nad olid väga nutikalt sättinud suure ürituse 22. juunile, et inimesed saaksid nii üldisel jaanitulel käia kui õigel päeval oma aias lõket “sussitada”,” lisas ta.

Liina Randpere kõige meeldejäävam jaanituli oli ta enda sõnul umbes 16–17 aastat tagasi.

“Olime sõbrannaga n-ö “ripakil”, mingit head plaani ei olnud, ja siis võtsime veel kaks sõbrannat juurde, nii et meid sai kokku neli. Panime endale tobedad naljariided, mingid huumorikostüümid selga, istusime autosse ja kihutasime Pärnusse,” kirjeldas Randpere.

“Poolel teel kirjutasime auto tagaklaasi peale suurelt meist ühe telefoninumbri ja „Pärnus näeme!“ Kihutasime ringi, käisime igal pool ja kui me õhtul jõudsime ööklubisse Sunset, kõik juba teadsid: aa, te olete need autoga tüdrukud! Nautisime jaanipäeva rõõmsalt ja bravuurikalt! Magasime suvalises kohas ja pärast hommikul tukastasime kuskil põõsa all pargis – väga tore oli! See oli üks spontaansemaid ettevõtmisi, mitte tavaline reeglitepärane jaanipäev! Öö ja päev praeguse eluga võrreldes!” muigas ta.

“Üldiselt tundub, et jaanitraditsioonides on kõik ikka suht sama. Küll proovitakse mõnedes ringkondades mingeid uusi traditsioone vaikselt sisse tuua, a la grillides tervislikumaid valikuid, aga põhiloomus näib jaanipäeval olevat ikka sama. Kui mõelda Eesti pühade peale, tundub, et vanasid kanda kinnitanud traditsioone on väga raske murda, aga vaikselt pikivad uuendusmeelsemad sisse uusi tähtpäevi nagu Valentinipäev või halloween – pühad, mida varem ei olnud. Vanu traditsioone väga lihtsalt ikka ei murra – see on eestlaste Püha Graal, mida ei tohi muuta.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.