Peaminister Kaja Kallas teatas ajakirjanikele, et olemasolevad NATO kaitseplaanid ei kõlba kuhugi. Nende plaanide järgi on arvestatud Eesti kuni pooleks aastaks okupatsiooni alla jäämisega, enne kui liitlased maa taas vabastavad.
„See tähendaks meie riigi ja kultuuri täielikku hävitamist,“ rõhutas Kallas Financial Timesi vahendusel. Ta tõi näitena, kui suurt kahju on tehtud Euroopa mõistes suurriigile Ukrainale üksnes 120, mitte 180 päevaga nagu Eesti puhul võiks lubada, kirjutab DELFI.
Kallas piltlikustas oma juttu ka Tallinna vanalinnaga, mis oleks sõja korral maapinnalt pühitud nagu kogu Eesti kultuur ja rahvaski.
Kallase kriitika on suunatud NATO kaitseplaanile, mis pole arvestanud sellega, et suudab Eestit esimesest sõjapäevast kaitsta. Kallase sõnul heidutus lihtsalt ei tööta, kui Venemaal on perspektiiv, et tal õnnestub Eesti okupeerida.
Peaministri sõnul pole ka siin viibivad liitlassõdurid sillas sellest, et nad plaani järgi surma saavad.
Kallas: Lääne-Balkani riikide tulevik on Euroopa Liidus
Neljapäeval Brüsselis Euroopa Liidu ja Lääne-Balkani liidrite kohtumisel arutati piirkonna kiiremat liitmist Euroopa Liiduga ning sellele eelnevaid tegevusi, sealjuures rõhutas peaminister Kaja Kallas, et Lääne-Balkani riikide tulevik on Euroopa Liidus.
Kallase sõnul on Montenegrol, Serbial, Põhja-Makedoonial ja Albaanial geopoliitiliselt oluline integreerida Euroopa Liitu võimalikult kiiresti. „Eesti on olnud toetav Lääne-Balkani liitumisel euroliiduga ning eriti Ukraina sõja valguses tuleb anda konkreetsed sõnumid, kuidas edasi minna,“ ütles ta.
Peaminister lisas, et Eesti toetab algatusi, mis kaasavad Lääne-Balkani riigid kui tulevased liikmed EL-i poliitikatesse nagu toidu- ja energiajulgeolek, rohepööre, noorte tulevik ja küberturvalisuse suurendamine. „Eesti on näidanud initsiatiivi, kus E-riigi Akadeemia viib läbi Lääne-Balkani küberjulgeoleku uuringut ja eelmisel nädalal toimus Tallinnas Lääne-Balkani digitaalse turvalisuse foorum,“ lausus Kallas.
Neljapäeval ja reedel jätkub Brüsselis Euroopa Liidu liidrite tippkohtumine, kus muuhulgas arutatakse Ukraina, Moldova ja Gruusia Euroopa Liiduga liitumise taotlusi, Ukraina toetamist, majandusküsimusi ja Euroopa tuleviku teemasid.
Minu Arvamus
27. juuni 2022 11:36