"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
NATO suurendab kiirreageerimisjõudude arvukust enam kui 300 000-ni (0)
27. juuni 2022
Foto Scanpix

NATO liitlased suurendavad kiirreageerimisjõudude arvukust enam kui 300 000 sõdurini, tugevdades oma kaitset vastuseks Venemaa sõjale Ukraina vastu, ütles esmaspäeval alliansi juht Jens Stoltenberg.

“Tugevdame oma ettenihutatud kaitset. Täiustame oma lahingugruppe alliansi idaosas brigaaditasemeni. Kujundame ümber NATO reageerimisjõud ja suurendame kõrge valmisolekuga vägede arvu tunduvalt üle 300 000,” ütles Stoltenberg sel nädalal Madridis aset leidva NATO tippkohtumise eel.

Stoltenbergi sõnul toob Madridi kogunemine alliansis suuri muudatusi, kuna sõjaline liit peab leidma lahendusi Moskva sissetungile läänemeelsesse Ukrainasse.

Lisaks on oodata NATO idatiiva veelgi jõulisemat tugevdamist, eriti raskerelvastuse ja õhutõrjesüsteemidega.

“See tähendab suurimat kapitaalremonti meie ühises kaitses ja heidutuses pärast külma sõja lõppu,” ütles Stoltenberg. Ta ei täpsustanud üksikasju, mis puudutavad täiendavaid kõrge valmisolekuga jõude või nende paiknemist.

NATO-l on hetkel kõrge valmisolekuga jõududes umbes 40 000 sõjaväelast.

Enam kui 300 000 sõdurit moodustaksid aga laiema väe, kelle seast allianss saab vajadusel üksusi rindele saata.

Stoltenberg lisas, et liidrid nõustuvad NATO hädavajaliku toe andmisega Venemaaga sõdivale Ukrainale, mille president Volodõmõr Zelenskõi esineb Madridi tippkohtumisel videosilla vahendusel.

See tugi sisaldab “märkimisväärse koguse” varustust, seal hulgas krüpteeritud sidevahendeid, droonivastaseid süsteeme ja kütust, aga samuti pikaajalisemat abi, millega Ukraina saaks kasutusele võtta märksa kaasaegsemat ja keerulisemat NATO relvastust.

Viimane pole seotud relvastusega, mida NATO liikmesmaad eesotsas Ühendriikidega juba praegu Ukrainale edastavad, seal hulgas tankitõrjerakette, suurtükke ja õhutõrjesüsteeme, millega Venemaa pealetungi tõrjuda.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.