"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
video Rannakülastaja Eliisabet: ilm võiks veelgi kuumem olla, kiirabi soovitab olla päikesega väga ettevaatlik ja juua rohkelt vett (0)
28. juuni 2022

Tallinna Kiirabi peaarsti Raul Adlase sõnul on jaanilaupäevast alates päikesepiste või kuumastressi tõttu pealinnas kiirabi vajanud kaheksa inimest. „Mõni neist oli jäänud paraku päikese kätte alkoholijoobes puhkama, mõnel hakkas halb peale pikka päeva rannas veetmist ja mõni oli liiga kaua õues päikese käes toimetanud. Enamalt oli inimeste seisund stabiilne, kuid mõni vajas siiski põhjalikumat uurimist,“ selgitas Adlas.

Uurisime, mida inimesed rannas arvavad. “Meeldib, aga kodus on palav,” arvas Olga.

“Minu meelest on see täiesti ideaalne ilm, võiks olla mõned kraadid soojem. Korteris rõdul on ka 50 kraadi sooja, see on väga mõnus,” lausus Eliisabet.

Ka Anne lausus, et saab kuumalainega suurepäraselt hakkama. “Väga hästi mõjub mulle, kuigi ma olen muldvana juba. „Ei ole mul ka mingeid nippe, kui janu on, siis joon vett,” rääkis Anne.

“Kui oleks kuumem, siis oleks muidugi hullem, sest niiskustase on kõrge ja oleks raskem taluda. Aga praegu on väga mõnus,” leidis Dmitri.

Kuigi Eestis on päikest vähevõitu ja soov on iga ilusa ilmaga päeva maksimaalselt ära kasutada, ei tasu päikese käes viibimisega siiski liiale minna, sest tabada võib päikesepiste ja kuumarabandus.

“Nende seas oli kaheksa-aastane laps, olid vanemad inimesed, kes olid 70+, aga olid ka noored inimesed vanuses 38-39 eluaastat. Nagu näete, kuumarabandus võib meid kõiki tabada, olenemata vanusest,” rääkis Lääne-Tallinna Keskhaigla õde ja esmaabikoolitaja Ljudmila Linnik.

Kuum ohustab eriti krooniliste haiguste põdejaid

Kui hetkel on kuumarabandus peamiselt tabanud päikese kätte kauaks jäänud joobes isikuid, siis kuum ohustab eriti ka neid, kes põevad kroonilisi haigusi. Linnik ütles, et just südamehaigused ja neeruhaigused võivad soodustada kuumarabandust ja see tekib kergemini ja on raskemini ravitav. Samuti võivad vanemaealised südamehaigetel kuumarabanduse sümptomid hoopiski hiljem esile tulla.

“Võivad tulla samal ajal, aga ka näiteks mõned päevad hiljem, sest kui vedelikku on organismis vähe, pluss südameravimid, mis viivad ka omajagu vedelikku välja, veri on päris paks ja südamel on väga raske tööd teha. Niigi on südametöö efektiivsus juba madalam, ta ei ole nii efektiivne ja kui see koormus tuleb sinna peale, siis neid tagajärgi me näeme hiljem. Nii et kui inimene tunneb, et päev oli raske, võib olla olite ruumides, kus ei ole ventilatsiooni, kus ei ole konditsioneeri, olite terve päev kodus, ei olnud isegi ka päikese käes, aga tunnete, et on paha olla, siis võib tegu olla päikesepistega või kuumarabandusega ja tasub abi otsida,” selgitas Linnik.

Linnik lisas, et kuumarabandusel on mitu liiki, millest kõige kergem vorm on päikesepiste.  “Kõigepealt tunneme ebamugavust, pearinglust, iiveldust, higistame, nägu on kuum, punane – see on päikesepiste,” rääkis ta. “Lähme varju, oleme 30 minutit seal, kus on jahedam, kus on konditsioneerid, joome vedelikku ja taastume päris kiiresti, juba kolmekümne minuti jooksul. Nüüd kui me seda ei tee ja vedelikku piisavalt ei joo, hakkab kehatemperatuur kerima üles ja on väga kõrge, 39 kraadi ja üle selle, siis tekib juba raskem vorm, kus juba tõesti on vaja kiirabi abi, sest ise me sellega hakkama ei saa,” lausus Linnik.

Päeval õues töötades või liikudes tuleks leida vähemalt üks kord tunnis aega lasta kehal jahtuda – kas õues varjus või kunstkliimaga ruumis. Riided peavad olema õhku läbilaskvad ja võimaldama higi aurustumist. Õues olles on vajalik kerge peakate, et vältida päikesepistet. Vett tuleb juua 2–2,5 liitrit päevas.

Poes- ja turulkäigud tuleks teha enne keskpäeva

Vanematel inimesetel ja krooniliste haigustega inimestel tuleks kõik poes- ja turulkäigud teha enne keskpäeva. Ülejäänud päevast tuleks olla päikesest eemal – siseruumides või varjus. Lapsevanematel tuleb jälgida, et lapsed ei jääks autosse ootama, kuni nad omi toimetusi teevad – auto kuumeneb väga ruttu kriitiliselt soojaks.

Kui on plaanis seltskonnaga väljas aega veeta, siis tuleks eelnevalt kokku leppida kaine grupijuht, kes jälgiks, et keegi ei jääks randa või mujale päikese kätte magama.

Esmaabi kuuma käes kannatavale inimesele on järgmine: toimetada ta jahedasse ruumi – konditsioneeritud hoone, kauplus või auto. Anda juua jahedat vett ja võtta ära liigsed riided ning lasta tal puhata. Vajadusel helistada nõu saamiseks Perearsti nõuandeliinile 1220. Kui inimesel tekivad teadvuse häired, siis tuleb kutsuda kiirabi.

Lemmikloomaomanikud peavad samuti kuumade ilmadega tähelepanelikud olema – looma ei tohi jätta autosse ja tuleb hoolitseda, et ta saaks piisavalt vett.

Sooja ilmaga aitab Tallinnas janu kustutada ligi 40 avalikku veekraani, selleks on AS Tallinna Vesi avanud linnaruumis avalikud veevõtukohad, ühtlasi pakuvad tasuta kraanivett ka paljud pealinna söögikohad. Tallinna avalikud kraanid on kantud veebikaardile ning kõik joogipunktid on märgistatud QR-koodiga, mida skaneerides näeb ka teisi kaardil asuvaid veevõtupunkte.

Kesklinna avalikud joogikraanid asuvad Tornide väljaku haljasala Snelli tiigi poolses otsas (Nunne 18), Russalka mälestussamba ja mereranna vahel, Lootsi tänava ja Reidi tee ristumise koha lähedal (Lootsi 8/1), Maarjamäe memoriaali lähedal Pirita teel, Tiigiveski pargi koerte jalutusväljaku kõrval, Järvevana tee ääres Filtri tee bussipeatuse lähedal (Järvevana tee 3d) ning Järve metsa lähedal parklas (Järvevana tee 9g). Samuti leiab joogiveekraani Viru tänava ja Pärnu maantee vahel purskkaevu lähedalt (Viru 27a), vanalinnast Harju ja Niguliste tänava nurgalt, Toompealt Taani kuninga aiast, Uuelt turult, Piiskopi aiast, Politseipargist, Järvevana tee kergliiklusteelt (Järvevana tee 7n) ja Kadrioru pargist. Veevõtupunktid on ka Vabaõhumuuseumi teel, Pirita rannahoone läheduses ja Astangu kergliiklusteel.

Lisaks 38 avalikule veekraanile leiab paljudelt Tallinnas toimuvatelt avalikelt üritustelt veepaagid tasuta joogiveega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.