"Iga piirkiirusele lisatud kilomeeter suurendab tõenäosust sattuda õnnetusse ning raskendab võimalikke vigastusi."

Hannes Kullamäe, Politsei liiklusjärelevalve keskuse juht
video Koroona, uued tüved, kas uus laine sügisel? (3)
28. juuni 2022

Portugalis on omikroni uus tüvi BA.5 tekitanud uue nakatunute ja haiglaravi vajavate inimeste laine ning see on murelikuks teinud ka teised Euroopa riigid. Omikron BA.5 tüve kohta ütles doktor Arkadi Popov, et siiamaani ei ole täheldatud, et need inimesed kes haigestuvad selle (BA.5) omikroni tüvesse, põeksid seda haigust kuidagi raskemini, kui need, kes põdesid eelmist omikroni varianti. Omikron BA.5 ei ole raskem haiguse kulg, aga just nakatumine on kiirem. 

Koroonaviirusega nakatunute hulk Eestis on kolmandat kuud languses, nii ütleb Tartu Ülikooli uuring. Juuni kahel esimesel nädalal andis näiteks koroonaviiruse proovi 2496 täisealist. Neist osutus positiivseks 2,5 protsendi testitulemus. Nakatunutest kaks kolmandikku olid juba haiguse läbi põdenud ega olnud nakkusohtlikud, kolmandikul aga nakkusoht püsis. Hetkel on Eestis nakatunud iga 38. täisealine, mida on võrreldes maikuise uuringuga kolmandiku võrra vähem. Samuti on vähenenud haigus-tunnustega nakkusohtlike hulk. Aga mis saab sügisel ?

Lääne-Tallinna Keskhaigla juhi Arkadi Popovi sõnul, peaks hoopis küsima mis saab juulis? Popov ütles, et  enne sügist me peame ikka juuliga hakkama saama, sest väike nakatumiste tõus on juba olemas. „Nakatumiskordaja on kasvanud kõrgemaks, kui 1.0, aga on jäänud sinna püsima,“ lausus ta. „Suurema tõenäosusega, nagu ka siin ennustati, näeme juulis nakatunute arvude kasvu aga me näeme seda just pühade järgselt. Ning lisaks on juba haiglas rohkem inimesi ravil.“

Popov loodab väga, et selle nädala jooksul covidisse nakatumine ja hospitaliseerumine stabiliseerub ja asi rahuneb. „Aga ikkagi ollakse valmis selleks, et sügisel tekib uus nakatumiste tõus, uus laine,“ rääkis ta. „Sisuliselt võib probleemiks kujuneda just see, et hakkab langema inimeste immuunsus. Kogemus on ju olemas, isegi need, kes läbi põdenud omikroni, selle aasta kevadel, ka nende imuunkaitse ei ole enam nii tugev sügiseks. Aga ka need, kes pole veel omikroni põdenud ning kellel oli probleemiks delta-tüvi või nad on vaktsineeritud ühe või kahe doosiga, sügiseks nende immuunsus enam nii tõhus ei ole. Ja keegi veel ei tea, millised uued tüved või alatüved võivad tekkida.

Popovi soovitus on: kes veel pole tõhustusdoosi saanud ja kes kuuluvad riskigruppi, siis hiljemalt augustiks võiks neil tõhustusdoos olla tehtud. Popov räägib inimestest, kes on 60+ vanad, kellel kaasuvad haigused, aga ka alla 60 aastastest, kel samuti kaasuvad haigused, nagu suhkrutõbi, südamehaigused, kõrgvererõhutõbi, astma ning pahaloomulised kasvajad, kõik need inimesed peaksid tegema tõhustusdoosi, sügiseks. 

Lõunanaabrite juures Lätis tuvastati 432 uut COVID-19 haigusjuhtu, mis on alates 30. aprillist, mil registreeriti 485 juhtu, suurim näitaja. 827-st nakatunust 442-el ei olnud vaktsineeritud või ei olnud lõpetanud vaktsineerimiskuuri ning 385 olid COVID-19 vastu vaktsineeritud. 

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Minu Arvamus
30. juuni 2022 07:10
Koroona, uued tüved, kas uus laine sügisel? Pole hullu. Panen jälle poes käies ja bussiga sõites maski ette, aga süstinud ei ole ja ei kavatse ka. Süstigu end need, kellele see vajalik ja kes veest ja seebist lugu ei pea, kes peavad pidevalt rahvahulkades sumama ning kõiki musitama ja kallistama.
Arvamus
28. juuni 2022 22:27
Karta on, et uus laine tuleb, sest sõja aeg ja vähekindlustatud elanikkonnakihtide järsult halvenevad elutingimused koos kasvava stressi ja psüühiliste pingetega on alati soodustanud ka erinevate nakkushaiguste levikut ja epideemiaid. Seega tasuks valmis olla mitte üksnes COVID-i uueks laineks vaid ka mitmete teiste eluohtlike nakkuste laiemaks levikuks.
Kristiina Allekõrs
28. juuni 2022 20:47
See jõhkard pidagu suu ja toogu oma rahvuskaaslasi appi vanureid kantseldama.